Diagnostyka celiakii – cena wykonania badań

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, to poważne schorzenie, które może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak wymioty czy bóle brzucha. Szybkie rozpoznanie – jak w przypadku każdej choroby – może znacznie ułatwić skuteczną walkę z tym zaburzeniem. Dowiedz się więcej o diagnostyce celiakii i cenach badań.

Diagnostyka celiakii – cena badań genetycznych

Diagnostyka celiakii cena. Warto pamiętać, że celiakia ma podłoże genetyczne, a osoby, które na nią chorują posiadają określony układ genów DQ2, DQ8 i DR4. Z kolei stopień nasilenia choroby i jej objawów będzie związany z tym, czy rodzice przekazali dziecku jedną czy dwie kopie wadliwych genów. Z tego właśnie powodu, wszelką diagnostykę celiakii warto rozpocząć od przeprowadzenia testów DNA. Dzięki nim można jednoznacznie potwierdzić, lub wykluczyć, obecność wadliwych genów. To niezwykle bezpieczna, skuteczna i wygodna metoda. Próbkę do badania można przecież pobrać nawet w zaciszu własnego domu, wysłać ją do wybranego laboratorium i spokojnie czekać na wyniki.

Zobacz też: Przesilenie wiosenne, czy celiakia – przyczyny ciągłego zmęczenia

Diagnostyka celiakii – cena testów DNA

Diagnostyka celiakii cena. Szukając odpowiedniego miejsca do wykonania testów, warto sprawdzić, jaką renomą cieszy się dane laboratorium oraz jaki zakres badania oferuje. Najczęściej test DNA wykonywany jest metodą genotypowania skupioną na grupie genów HLA – to właśnie w tym zestawie znajdują się wadliwe geny DQ2, DQ8 i DR4 odpowiedzialne za występowanie celiakii. Atutem, na który należy zwrócić uwagę, będzie także towarzysząca konsultacja ze specjalistą, który wytłumaczy wyniki, odpowie na ewentualne pytania oraz doradzi jakie kroki powinniśmy podjąć w następnej kolejności.

Warto przeczytać: Celiakia – kiedy należy się zbadać?

W przypadku diagnostyki celiakii, cena będzie najpewniej różnić się w poszczególnych laboratoriach – w zależności od jego renomy czy dodatkowych opinii. Co ważne, test DNA w kierunku celiakii wystarczy zrobić tylko raz – geny człowieka nie ulegają przecież zmianom, dlatego wynik zawsze będzie identyczny.

Oceń

Data publikacji: 09/07/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.