Diagnostyczne badania prenatalne - 5 faktów o badaniach - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

5 faktów o diagnostycznych badaniach prenatalnych

diagnostyczne badania prenatalne

Diagnostyczne badania prenatalne umożliwiają wykrycie u dziecka jednej z wielu wad jeszcze przed jego urodzeniem. Są wykonywane tylko w konkretnych przypadkach, kiedy ryzyko nieprawidłowości jest podwyższone. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

1. Amniopunkcja, biopsja kosmówki… Istnieje kilka rodzajów badań diagnostycznych

W zależności od konkretnej sytuacji lekarz zaleca badanie najbardziej odpowiadające potrzebom. Najdokładniejszy i najpopularniejszy test to amniopunkcja – po pobraniu płynu owodniowego specjalista bada kariotyp dziecka, czyli zestaw wszystkich jego chromosomów. Podobnie wygląda biopsja kosmówki, a materiałem do badań jest właśnie fragment trofoblastu.

Fragment tkanki można pobrać również w czasie fetoskopii. Inne badanie, kordocenteza, umożliwia natomiast pobranie krwi dziecka. Jeśli potrzebna jest analiza mikroskopowa lub biochemiczna, lekarz zleca biopsję tkanek płodu.

2. Badania prenatalne diagnostyczne mogą wykryć prawie 200 nieprawidłowości

Umożliwia to amniopunkcja, dzięki której specjalista może wykryć u dziecka m.in. zespoły: Downa, Pataua, Turnera, Edwardsa czy mukowiscydozę. Również biopsja kosmówki pozwala sprawdzić, czy u dziecka nie występują niektóre choroby genetyczne, np. anemia sierpowata.

Fetoskopia umożliwia natomiast nie tylko pobranie materiału do badań, ale również zrealizowanie u nienarodzonego dziecka niektórych zabiegów. Biopsja tkanek płodu, w zależności od tego, co zostaje pobrane do badania, wykrywa problemy z mięśniami, wątrobą lub choroby pęcherzowe skóry.

Kordocenteza umożliwia zarówno wykonanie badania kariotypu, jak i określenie m.in. grupy krwi czy przeprowadzenie morfologii.

3. Badania prenatalne rozstrzygające można wykonać już po 11. tygodniu ciąży

Najwcześniej można przeprowadzić biopsję kosmówki, co pozwala wykryć wady u dziecka już po 11 tygodniu ciąży. Amniopunkcję przeprowadza się między 13. a 19 tygodniem ciąży, natomiast fetoskopię i kordocentezę – po 18. tygodniu. Moment realizacji testu zostaje ustalony z lekarzem.

4. Istnieje wiele wskazań do realizacji diagnostycznych badań prenatalnych

Rozstrzygające badania prenatalne wykonuje się przede wszystkim w momencie, gdy prenatalne badania przesiewowe wykazały jakiekolwiek nieprawidłowości. Lekarz zaleca jest też wtedy, gdy matka ma powyżej 35 lat, gdy w poprzedniej ciąży obecne były aberracje chromosomalne lub inne wady genetyczne oraz gdy kobieta urodziła już chore dziecko.

Istotny jest też wywiad w kierunku obciążenia genetycznego, a więc obecność aberracji lub wad u któregoś z rodziców czy w rodzinie pary.

5. Badania prenatalne rozstrzygające są niemal w 100% bezpieczne

Dzięki rozwojowi technologii i nowoczesnemu sprzętowi, a także doskonale wyszkolonemu i doświadczonemu personelowi, obecnie powikłania po tego typu badaniach są bardzo rzadkie. Korzyści z realizacji testu są natomiast ogromne i warto je rozważyć.

Zobacz też: Czy amniopunkcja jest bezpieczna?


Przeczytaj również:

20/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Dieta

Dla większości z nas jedzenie stanowi przyjemność, a ciąża kojarzy się nam z bezkarnym oddawaniem się swoim słabościom. Zachcianki żywieniowe jakie odczuwają kobiety w ciąży są czymś absolutnie naturalnym i nieniepokojącym. Czy masz jednak świadomość,...

Zamknij