Czym jest niepłodność? Przyczyny i leczenie niepłodności - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czym jest niepłodność?

Czym jest niepłodność

Badania przeprowadzone w 2006 roku odnośnie potrzeb prokreacyjnych naszego społeczeństwa wskazały, iż prawie wszyscy dorośli Polacy pragną mieć potomstwo. Blisko połowa (49%) deklaruje chęć posiadania dwójki dzieci. Niemal co piąta osoba (19%) chciałaby mieć troje dzieci, a co dziewiąta (11%) czworo lub więcej. Jednym dzieckiem zadowoliłoby się 12% badanych.

Pomimo ogromnej chęci posiadania potomstwa szacuje się, że aż 15-20% par ma z tym poważne problemy, gdyż zostali dotknięci niepłodnością.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o problemie niemożności posiadania potomstwa. Niepłodność rozpatruje w różnych aspektach: molarnych, religijnych czy etycznych zapominając często o uczuciach ludzi dotkniętych tym nieszczęściem. Tymczasem coraz więcej osób cierpi z powodu niemożności posiadania potomstwa. Według światowej Organizacji zdrowia bezpłodność powinna być zaliczana do grupy chorób społecznych.

problem z poczęciem dziecka

W praktyce klinicznej, za niepłodną uznaje się parę, u której nie dochodzi do ciąży po roku regularnego współżycia płciowego bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Niepłodność może mieć różne przyczyny, w tym także genetyczne. W trakcie wizyty w poradni genetycznej oboje partnerzy powinni mieć wykonane badanie kariotypu. Jest ono konieczne ponieważ w kilku procentach przypadków u jednego z partnerów, spośród par z niepłodnością, stwierdza się aberrację chromosomową. 

Przeczytaj też: 11 sposobów na płodność, których mogłaś nie znać

Czym jest niepłodność ?

Niepłodność (potocznie zwana bezpłodnością) to choroba, która przejawia się w niemożności zajścia w ciąże pomimo regularnego, rocznego współżycia seksualnego, przy braku środków antykoncepcyjnych.

Owa „regularność” oznacza 3-4 stosunków tygodniowo. Paradoksalnie częstsze zbliżenia fizyczne mogą zmniejszyć szansę na zajście w ciążę ponieważ męski układ rozrodczy potrzebuje trochę czasu na wyprodukowanie plemników oraz innych składników nasienia. Niepłodność dotyczy zarówno mężczyzn (45%), jak i kobiet (także 45%). Pozostałych 10% przypadków należy do grona tych, których przyczyn nie można ustalić. Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy 15-20% par.

Niepłodność – badania

Przeczytaj koniecznie: To jedno badanie może pomóc Ci szybciej zajść w ciążę

Leczenie niepłodności

W zależności od przyczyn powodujących niepłodność stosuje się następujące metody leczenia niepłodności:

  • stymulacja owulacji
  • zabiegi chirurgiczne
  • zapłodnienie spermą uzyskaną od dawcy IVF (zwane też sztucznym zapłodnieniem)
  • Naprotechnologia (ang. natural procreative technology)- metoda oparta na obserwacji cyklów kobiety i ściśle związana z indywidualną gospodarką hormonalną pacjentki.

 


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą
Czy wiesz, jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

Maksimum płodności u kobiety przypada na 25. rok życia. Tymczasem wiele Polek decyduje się na pierwsze dziecko później, nierzadko odkładając decyzję o macierzyństwie na kolejne lata. Jeśli i Ty należysz do tego grona kobiet, pamiętaj,...

Zamknij