Czy to na pewno ciąża?

objawy ciąży

Co krok w jakimś czasopiśmie czy poradniku spotykamy się z opisem pierwszych objawów ciąży. Prawie każdej dorastającej dziewczynie mdłości kojarzą się jednoznacznie. Wynika to z faktu, że zarówno media jak i obiegowa opinia poświęca wiele uwagi temu tematowi.

Musisz pamiętać, że jeśli nagle twój zmysł węchu „oszalał” i zaczynasz odczuwać zapachy których dotąd nie dostrzegałaś, bądź też masz mdłości, które dotąd Ci nie doskwierały nie musi to oznaczać, że spodziewasz się dziecka.

Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, miedzy innymi kłopoty z żołądkiem. Również opóźnienie miesiączki nie stanowi żadnego dowodu bycia w „stanie błogosławionym”. Może ono bowiem być spowodowane przez: stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub innych leków, niektóre choroby, niedożywienie lub niska masa ciała, nadmierny wysiłek fizyczny.

Do opisanych wyżej oznak ciąży należy podchodzić z należytym dystansem. Niektóre objawy wskazują możliwość bycia w ciąży a inne prawdopodobieństwo. Należy je traktować jako wskazówkę a nie jako ewidentny dowód na rychłe pojawienie się dziecka na świecie. Pierwszym pewnym dowodem potwierdzającym to, że niedługo zostaniesz mamą jest bicie serca dziecka.

Można je usłyszeć przy pomocy bardzo czułego aparatu US-Dopplera około 10 a częściej 12 tygodnia ciąży. W przypadku użycia zwykłych słuchawek bicie serca dziecka można usłyszeć dopiero około 18 – 20 tygodnia ciąży. Tak naprawdę tylko test ciążowy w połączeniu z badaniem lekarskim może być niezbitym dowodem na to, iż kobieta jest w ciąży. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje testów ciążowych.

jakie badania przed ciążą

Domowy test ciążowy

Jeżeli podejrzewasz, że być może jesteś w ciąży najlepszym sposobem na weryfikację tego przypuszczenia jest domowy test ciążowy Jego zdecydowana zaletą jest możliwość przeprowadzenia go w zaciszu własnego mieszkania.

Test ten opiera się na wykrywaniu w moczu podwyższonego poziomu hormonu hCG. W zależności od czułości testu zdiagnozowanie ciąży jest możliwe w określonym okresie czasu od zapłodnienia. Dlatego też przed wykonaniem domowego testu ciążowego należy sprawdzić jaka jest jego czułość i tak jeśli :

  • jest mniejsza od 500 IU/l to jest on dodatni od 10-go dnia od zapłodnienia
  • wynosi 500-800 IU/l to jest on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu
  • wynosi 1000 IU/l to jest on dodatni dopiero od 3-go tygodnia po zapłodnieniu

Przy znanej dacie pierwszego dodatniego testu ciążowego oraz jego czułości można dość dokładnie określić datę zajścia w ciążę a tym samym określić datę porodu.

Zobacz też: Jak ustalić datę poczęcia?

Laboratoryjny test moczu

Ten rodzaj testu różni się od domowego tym, że jest wykonywany w laboratorium przez specjalistę. Opiera się na tej samej zasadzie, co wcześniej opisany test czyli bada się poziom hormonu hCG w moczu kobiety. Już na 7-10 dni po zapłodnieniu test może wskazać, że dana kobieta zostanie matka..

Laboratoryjny test krwi

Test ten również polega na badaniu stężenia hormonu hCG , ale tym razem w surowicy krwi. Już na tydzień po zapłodnieniu możliwe jest stwierdzenie ze 100% pewnością, że dana kobieta spodziewa się dziecka. Dzięki dokładnemu pomiarowi obecności hormonu hCG, która zmienia się wraz z rozwojem płodu test ten pozwala z ustaleniu wieku ciąży.

Należy jednak wspomnieć ,że we wczesnym stadium ciąży kiedy organizm kobiety nie wytwarza jeszcze wystarczającej ilości hCG potrzebnej do prawidłowej diagnozy lekarz często nie rozpoznaje ciąży.

Zobacz też: W którym tygodniu ciąży jestem?


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *