Częste pytania o badania prenatalne - baza wiedzy o badaniach w ciążyBadaniaprenatalne.pl

Częste pytania dotyczące badań prenatalnych

Częste pytania o badania prenatalne

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące badań prenatalnych. Zapraszamy również do kontaktu info@badaniaprenatalne.pl

Częste pytania o badania prenatalne:

1. Po co wykonuje się badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonywane są w czasie ciąży w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Pozwalają wykluczyć lub wykryć choroby, dzięki czemu możliwe jest wczesne rozpoczęcie leczenia.

Dzielą się na dwie grupy – badania przesiewowe i diagnostyczne. Na te pierwsze lekarze kierują kobiety znajdujące się w grupie ryzyka. Jeżeli badania przesiewowe wykryją podwyższone ryzyko wystąpienia choroby, wówczas wskazane jest wykonanie badań dodatkowych – diagnostycznych.

Badania prenatalne obejmują wstępną ocenę wszystkich narządów płodu i pozwalają określić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwarda, zespołu Patau, i zespołu Turnera oraz wady cewy nerwowej i mózgu, wady przedniej ściany brzucha, kończyn i wady narządów wewnętrznych.

2. Jakie są wskazania do wykonania badań prenatalnych?

Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta w ciąży, ponieważ wcześnie rozpoczęte leczenie daje lepsze efekty. Skierowanie na bezpłatne badania prenatalne dostają kobiety znajdujące się w grupie ryzyka czyli spełniające przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

 • wiek powyżej 35 lat,
 • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej dziecka,
 • występowanie aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka,
 • nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, wskazujący na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby u płodu

Czytaj więcej: Wskazania do wykonania badań prenatalnych

3. Jestem młoda i zdrowa, ojciec dziecka również, czy powinnam zrobić badania?

Nawet młoda i zdrowa kobieta, w której rodzinie (podobnie jak w rodzinie ojca dziecka) nie wystąpiły żadne choroby, jest obarczona ryzykiem urodzenia chorego dziecka. Dlatego też każda ciężarna powinna być poinformowana o możliwości przeprowadzania badań prenatalnych i zdecydować o ich wykonaniu.

Warto tu wspomnieć, że większość dzieci z zespołem Downa rodzi się kobietom, które mają mniej niż 35 lat, przez co nie znalazły się w grupie ryzyka i nie zostały skierowane na badania przez lekarza.

4. Jakie badania prenatalne powinny być przeprowadzone w czasie ciąży?

Przesiewowe badania prenatalne:

 • badanie USG oraz test PAPP-A (między 10 a 14 tygodniem ciąży),
 • badanie USG tzw. genetyczne (między 15 a 21 tygodniem ciąży),
 • test potrójny (po 14 tygodniu ciąży),
 • badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego oraz przepływu przez zastawkę trójdzielną ( około 12, 13 tygodnia ciąży).

Badania przesiewowe polegają na analizie krwi pobranej od matki oraz badaniu ultrasonograficznym płodu. Jeżeli ich wynik wskaże na podejrzenie wystąpienia choroby u dziecka, wówczas zaleca się wykonanie dodatkowych badań – diagnostycznych.

Diagnostyczne badania prenatalne:

W tym wypadku pobierany jest materiał do analizy w postaci płynu owodniowego bądź fragmentu kosmówki.

Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne badania nieinwazyjne, charakteryzujące się dużo wyższą czułością. Ich cena nie jest niska, jednak dają pewny wynik i są całkowicie bezpieczne dla dziecka – polegają na analizie krwi pobranej od matki. Przykładem jest test NIFTY, wykonywany od 10 tygodnia ciąży.

Czytaj więcej: Baza wiedzy o badaniach prenatalnych

5. Ile trwa badanie prenatalne?

Badanie ultrasonograficzne trwa zwykle 40 – 60 minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

6. Czy na badania prenatalne można wziąć osobę towarzyszącą?

Na badania jak najbardziej można przyjść z osobą towarzyszącą.

7. Czy lekarz skieruje mnie na obowiązkowe badania prenatalne?

Lekarz ma obowiązek poinformowania o możliwości wykonania badań przesiewowych, a w przypadku gdy wykażą one podejrzenie wystąpienia choroby u dziecka – o możliwości wykonania dodatkowych badań diagnostycznych. Jednak tylko do kobiety należy decyzja, czy będzie chciała je wykonać. Skierowanie na refundowane badania dostają kobiety znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka.

Warto wspomnieć, że w Polsce wciąż przeprowadza się badania w zakresie niezbędnego minimum, a kobiecie często nie mówi się o wszystkich możliwościach, jakie daje współczesna medycyna.

Większość dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia, które nie dostały skierowania na test. Tym czasem dostępnych jest coraz więcej bezpiecznych metod, takich jak nieinwazyjny test NIFTY wykrywający najczęściej występujące schorzenia genetyczne płodu.

8. Czy badania prenatalne są refundowane?

Refundowane są badania, dla kobiet będących w grupie ryzyka, skierowanych przez lekarza posiadającego umowę z NFZ. Cena jednego badania przesiewowego bez refundacji wynosi około 200-300 zł. Cena amniopunkcji bez refundacji to 1300 – 2000 zł, biopsji kosmówki – od 1500 zł.

Refundowane jest ponadto badanie ultrasonograficzne oraz ocena czynności serca, aktywności i ruchów płodu. Co ważne, zgodnie z polskim prawem, do bezpłatnej opieki medycznej ma prawo każda kobieta w ciąży, bez względu na to, czy jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, czy też nie.

Czytaj więcej: Ile kosztują badania prenatalne?

9. Czy badania prenatalne dają 100% pewności i wykryją wszystkie wady?

Badania przesiewowe nie diagnozują choroby lecz określają ryzyko jej wystąpienia, a przez to czy istnieją wskazania do przeprowadzenia badań diagnostycznych, które mogą ją potwierdzić bądź wykluczyć. Badania przesiewowe wykrywają wady ze skutecznością wynoszącą do 80% (wyjątek stanowi tutaj test NIFTY, który jako jedyne badanie przesiewowe osiąga skuteczność powyżej 99%) diagnostyczne – 99%.

W wielu przypadkach, gdy badania przesiewowe wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia określonej choroby badanie diagnostyczne nie potwierdza tego, a dziecko rodzi się zdrowe.

Czytaj więcej: Jakie schorzenia genetyczne wykrywają badania prenatalne?

10. Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Badania prenatalne przesiewowe są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Badania diagnostyczne obarczone są niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań. W przypadku biopsji kosmówki i amniopunkcji ryzyko to wynosi mniej niż 1% . Bardzo ważne jest w tym wypadku, żeby wykonywał je doświadczony specjalista.

Czytaj więcej: Czy amniopunkcja jest bezpieczna?

11. Wynik badań prenatalnych wskazuje, że dziecko ma wadę – co dalej?

Jeżeli badania przesiewowe wskazują podwyższone ryzyko wystąpienia choroby u dziecka, informuje się matkę o możliwości wykonania badań inwazyjnych. Decyzja o ich wykonaniu należy tylko i wyłącznie do kobiety.

Czytaj więcej: Nieprawidłowy wynik badań prenatalnych. Co dalej?

12. Czy wynik badań prenatalnych może być wskazaniem do usunięcia ciąży?

Jeżeli badania wskażą na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wówczas zgodnie z polskim prawem kobieta może podjąć decyzję o utrzymaniu bądź przerwaniu ciąży.

Błędne jest przekonanie, że badania są wykonywane aby ciążę usunąć. Badania mogą wykryć choroby, w przypadku których szybko rozpoczęte leczenie daje większe szanse na jego powodzenie.

Ponadto, nie wszystkie kobiety które usłyszały, że dziecko urodzi się z wadą rozwojową, przerywają ciąże – wszystkie kobiety mają jednak prawo wiedzieć, o możliwości przeprowadzenia takich badań.


 

Przeczytaj również:

09/06/2015

29 odpowiedzi na “Częste pytania dotyczące badań prenatalnych”

 1. Sylwia napisał(a):

  Dzień dobry.
  Jestem w 12 tygodniu ciąży i byłam wczoraj na badaniach prenatalnych, lekarz nie mógł określić czy serce dziecka ma jedną czy dwie komory ponieważ maluszek bardzo się ruszał i kazał mi przyjść za 10 dni jeszcze raz. Czy tak się zdarza, gdy maluch jest bardzo ruchliwy reszta badań jest ok. Proszę o odpowiedź?

 2. aga napisał(a):

  Moim zdaniem tak sie moze zdaarzyc jak dziecko jest ruchliwe , Wiec spokojnie musi byc dobrze.

 3. Paulina napisał(a):

  Po badaniu usg wychodzi mi 10 tyg ciąży a po miesiączce 11tyg ciąży. Czy mogę już wykonać test pappa?

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Test papp-a wykonuje się między 10-14 tygodniem ciąży, przy czym wiek ciąży jest wyznaczony przez lekarza na podstawie USG.

 4. maria napisał(a):

  pisze zapytaniem poniewasz nic nie skazywalo ze bende w ciozy zrobilam test ciozowy wyszed pozytywny ale marywie sie z plodem ciecka poniewasz palilam papierosy teras niepale czy cos grozi

 5. Mlodamatka napisał(a):

  Jak wygalda badanie prenatalne?

 6. freya napisał(a):

  Czy to, że mam w rodzinie kuzyna z zespołem Downa (syn brata mojej matki) to kwalifikuje mnie do bezpłatnych badań prenatalnych??

  • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Wystąpienie wady genetycznej w rodzinie jest wskazaniem do wykonania badań prenatalnych. W takim przypadku lekarz ma obowiązek poinformować pacjentkę o możliwości wykonania takich badań, są one wówczas refundowane.

 7. Wiktoria napisał(a):

  Dzień dobry jeżeli mam niedoczynność tarczycy i pisze mi na skierowaniu do endrykrynologa ciąża podwyższonego ryzyka ? To mam bezpłatne badania prenatalne ?

  • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Dzień dobry, skierowanie na bezpłatne badania prenatalne dostają kobiety znajdujące się w tzw. grupie ryzyka, w której nie wymienia się niedoczynności tarczycy. Najlepiej dopytać o to lekarza. Jeśli nie widzi on wskazań do przeprowadzenia badań prenatalnych można zrobić je prywatnie (wtedy nie są refundowane).

 8. Kasia napisał(a):

  Witam,
  W dniu 30-05-2016 mialam przeprowadzona TK brzucha i miednicy malej, w dniu badania robilam test ciazowy w celu wykluczenia ciazy. Wyszedl negat5ywny, przystapilam do badania. Miesiaczka byla w dniach 02 do 05 maja. 8-06-2016 ginekolog wykonal usg dopochwowe i stwierdzil podejrzenie ciazy. Co potwierdzil test z moczu.
  Bardzo sie martwie gdyz w dniu wykonania TK pomimo negatywnego testu ciazewo bylam jednak w ciazy. Jakie zagrozenia niesie za soba takie badanie? Na dzien 15-06 HCG wynioslo 6938,00. Czy badania prenatalne moga wykryc ewentalne wady plodu? Ciaza musiala byc bardzo wczesna, prosze o pytanie w jakim stopniu jest to zagrozenie dla ciazy, jakie dodatkowe badania moge zrobic, aby monitorowac stan zdrowotny maluszka?
  Uprzejmie dziekuje za odpowiedz.

  • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Witam, w czasie ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze badania takie jak TK nie są zalecane, są wręcz przeciwwskazane. Najlepiej skonsultować się w takim przypadku z lekarzem ginekologiem. Pozdrawiamy

 9. Mamuska napisał(a):

  Witam, Czy jeśli mam skierowanie na badanie prenatalne od swojego ginekologa i będzie wykonane w przychodni z którą mają podpisaną umowę to badanie będzie bezpłatne??

 10. Paula napisał(a):

  Witam. Mam skierowanie na badanie prenetalne ale jest maly problem bo nie mam ubezpieczenia co ja teraz moge zrobic

  • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Witam. W sytuacji, kiedy kobieta nie pracuje i nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym również może liczyć na bezpłatne badania w ciąży. Gwarantuje jej to ustawa z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Znajdziemy w niej zapis mówiący o tym, że kobieta w ciąży może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, czy nie. Prawo to przysługuje jej przez cały okres ciąży oraz 6 tygodni połogu. W zakres darmowych świadczeń wchodzi również poród i pobyt w szpitalu.

 11. ewka napisał(a):

  Witam jestem w 11 tygodniu ciazy i mam 36 lat to jest moja 3 ciąża czy lekarz powinien mnie skierować na badania prenatalne i czy są one refundowane przez NFZ, pozdrawiam przyszłe mamusie

 12. Patrycja napisał(a):

  Witam. Dostalam skierowanie na badania prenatalne ze wzgl. Na wiek. Jestem w 11 tc. W listopadnie kończę 35 lat a rodzić będę na przelomie lutego i marca. Czy w tym przypadku przysługuje mi refundacja badań prenatalnych? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 13. Gosia napisał(a):

  Witam. Mam takie pytanie, byłam na badaniach genetycznych 2dni temu na nfz (jestem w 13tc) niestety badanie sie nie udało poniewaz dziecko było za bardzo ruchliwe. Lekarz kazał mi przyjsc za kilka dni, powiedział, że przyjmje mnie “miedzy pacjentkami” i zebym na nastepna wizyte w rejestracji zapisała sie na wrzesień. Pani w rejestracji niestety kazała mi za te kilka dni przyjsc na wizyte prywatna aby powtorzyc te badanie ktore na nfz sie nie udało i nie zapisała mnie na badanie wrześniowe. Czy muszę wiec isc na ta wizyte platna 250zł? Czy powinno to badanie byc darmowe, skoro miało byc na nfz.?

 14. Iga napisał(a):

  Witam,
  Siostra mojego męża po badaniach prenatalnych uzyskała informacje, ze prawdopodobnie jej syn będzie miał zespół Downa jednak po kolejnych badaniach wykluczyli zespół Dawna i poinformowali, że dziecko będzie miało wady rozwojowe (niestety nie pamiętam co dokładnie). Czy taka sytuacja kwalifikuje mnie w ciąży do refundowanych badań prenatalnych?
  Pozdrawiam

 15. Kinga napisał(a):

  Dzień dobry jestem w 4 ciąży w 11 tygodniu dostalam skierowanie na badania prenatalne ponieważ 3 razy poronilam . Czy w takiej sytuacji badania bede mieć bezplatne

 16. Nucja napisał(a):

  Witam
  Mam chorobe genetyczną łagodna hiperfenyloalaninemia i mam nie doczyność tarczycy , u mojej kuzynki urodziło sie dziecko z zespołem Dawna i wada serca. . Czy taka sytuacja kwalifikuje mnie w ciąży do refundowanych badań prenatalnych?

 17. Anna napisał(a):

  Witam.
  Dostałam skierowanie od mojego lekarza prowadzącego na badania prenatalne. Niestety na skierowaniu nie mam napisanych wskazań a mam bardzo dużą niedoczynność tarczycy. Czy to znaczy ze będę musiała zapłacić za badania?
  Pozdrawiam

 18. przyszłamama napisał(a):

  Witam, dostałam skierowanie na badania prenatalne, czy powinnam na badania udać się na czczo? jest to moja pierwsza ciąża, ponieważ będzie pobierana próbka krwi (jak dobrze zrozumiałam), sprawa wydaje się dość oczywista, ale wole się upewnić, gdyż posiłek z rana ratuje mnie przed nudnościami:) pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij