Cykl miesiączkowy - ile trwa? Kiedy jest owulacja i dni płodne?Badaniaprenatalne.pl

Cykl miesiączkowy i dni płodne

cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy kobiety (inaczej miesięczny, menstruacyjny, owulacyjny, płciowy) związany jest z utrzymywaniem zdolności rozrodu żeńskiego układu rozrodczego. Innymi słowy Twój organizm co miesiąc przechodzi przez takie same fazy cyklu po to, aby zachować zdolność wydawania potomstwa na świat.

Regularny cykl miesiączkowy trwa 28 dni, ale wahania wynoszące +/-7 dni mieszczą się w granicach normy. Cykliczne zmiany w organizmie kobiety służą przygotowaniu zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej. Także błona śluzowa macicy, w której po zapłodnieniu zagnieżdża się komórka jajowa, co miesiąc przygotowuje się do spełnienia swojej funkcji.

Cykl miesiączkowy – ile trwa?

Cykl miesiączkowy (owulacyjny) kobiety jak już zostało wyżej powiedziane trwa zwykle 28 dni. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. W trakcie każdego cyklu owulacyjnego jest tylko kilka dni płodnych (dni, w których kobieta może zajść w ciążę) – są to 3 dni przed jajeczkowaniem i najwyżej 2 dni po jego wystąpieniu. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny po jej uwolnieniu, natomiast plemniki (w sprzyjających warunkach) mogą przeżyć od 48-72 godzin. Faza najwyższej płodności występuje 2-3 dni przed owulacją.

Precyzyjne ustalenie czasu owulacji (jajeczkowania) bywa bardzo trudne. Uważa się, że powinna ona nastąpić około 14 dni przed końcem cyklu. Jeśli cykle owulacyjne bywają nieregularne trudno określić kiedy czas ten nastąpi.

Polecamy: Wiek ciąży a wiek dziecka. Jak ustalić datę poczęcia?

Cykl miesiączkowy – dni płodne i niepłodne

  • Prowadzenie kalendarzyka cyklu miesiączkowego

Jeśli cykl miesiączkowy jest regularny owulacja zwykle następuje 14 dni przed następną miesiączką. Długość trwania cyklu menstruacyjnego jest różna. U niektórych kobiet wynosi on tylko 21 dni a zdarzają się też takie, u których cykl ten ma aż 35 dni. Kalendarzyk miesiączek pomoże Ci poznać swój cykl owulacyjny. Zapisuj początek oraz koniec każdej miesiączki. Już po analizie kilku cyklów będziesz mogła określić długość swojego cyklu oraz regularność.

  • Stosowanie testów owulacyjnych

W aptekach dostępne są testy owulacyjne, które określają w przybliżeniu moment owulacji poprzez wykrycie w moczu zwiększonego stężenia hormonu luteinizującego LH.

  • Pomiar temperatury ciała

Owulacja powoduje skok temperatury ciała o 0,2 °C. Kobieta jest najbardziej płodna 2-3 dni przed tym skokiem temperatury. Pomiaru należy dokonywać zawsze rano (o tej samej porze) przed wstaniem z łóżka, a wynik należy zapisać na wykresie. Sam pomiar temperatury nie jest trudny ale analiza wyników nie należy do najprostszych. Warto zatem skorzystać z interaktywnych wykresów pomiaru temperatury dostępne w Internecie.

  • Obserwacja śluzu

Przed owulacją śluz kobiety jest przezroczysty i śliski (przypomina surowe białko jaja kurzego). Jest to oznaka najwyższej płodności. Po owulacji śluz staje się mętny, lepki lub też zanika.

Zobacz też: 11 sposobów na płodność!


Patron główny działu:

Kalendarz ciąży

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Źródła: [1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213. 

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

.

Cykl miesiączkowy i dni płodne
5 Liczba ocen: 5

Przeczytaj również:

05/06/2015

3 odpowiedzi na “Cykl miesiączkowy i dni płodne”

  1. Karolina napisał(a):

    To nie jest Polka wiec ma prawo robić błędy po polsku… to tez wymaga czasu tak samo jak ciąża 😉 no chyba, ze letisia to imię nadane w jakiejś patologii jak Nicole czy Amanda to wtedy jest mi już tylko przykro…

  2. letisia napisał(a):

    chce zajsc wcionzy czy ktos mi moze doradzic jakie pozycie moge zrobic z moim menrzem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Test na ojcostwo w czasie ciąży
Test na ojcostwo w czasie ciąży [INFOGRAFIKA]

Test na ojcostwo w czasie ciąży możesz zrobić już po 8 tygodniu. Jego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo i jest tak samo pewny jak rezultat badań DNA wykonywanych po narodzinach dziecka. Do testu...

Zamknij