Ciąża z Hashimoto? Zadbaj o zdrowie i zbadaj celiakięBadaniaprenatalne.pl

Ciąża z Hashimoto? Koniecznie zbadaj celiakię

Ciąża z Hashimoto

Kobiety z Hashimoto 10 razy częściej chorują na celiakię (choroba trzewna) czyli trwałą nietolerancję glutenu, niż pozostała część kobiet. Pacjentki z chorobą autoagresywną (autoimmunologiczną) statystycznie częściej chorują na więcej niż jedno schorzenie tego typu. Ważne zatem aby zdiagnozować u siebie wszystkie choroby autoimmunologiczne. Nieleczone mogą prowadzić do ciężkich powikłań w tym poronień.

Celiakia bezpośrednio wpływa na leczenie Hashimoto

Celiakia bezpośrednio wpływa na leczenie Hashimoto poprzez dietę. Kobiety cierpiące na zapalenie tarczycy i w konsekwencji na niedoczynność tarczycy, oprócz suplementacji hormonów, muszą przejść na specjalną dietę. Plan żywieniowy przy Hashimoto najczęściej wyklucza kazeinę, laktozę oraz gluten. Taka dieta ma wiele korzyści, ale niestety nie jest łatwa i wygodna – przynajmniej na początku.

Nie wszystkie chore na Hashimoto muszą stosować ścisłą dietę bezglutenową. Dotyczy to tylko osób, u których dodatkowo występuje przewlekła nietolerancja glutenu.

Dlatego nim ciężarna z Hashimoto przejdzie na dietę bezglutenową, powinna zrobić badania na celiakię. Pozwoli on w 100% wykluczyć chorobę lub da wskazanie do dalszej diagnostyki.

Jeśli badania na celiakię nie potwierdzą schorzenia to dieta chorej na Hashimoto będzie łatwiejsza i tańsza  w skomponowaniu, dzięki temu życie będzie bardziej wygodne.

Co to jest celiakia?

Celiakia to choroba autoagresywna (autoimmunologiczna) o podłożu genetycznym. Polega na trwałej nietolerancji glutenu czyli białka zbóż (jęczmień, pszenica, żyto) i niszczeniu jelita cienkiego. Może uaktywnić się na każdym etapie życia.

Organizm chorej na celiakię po spożyciu glutenu produkuje przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe. W efekcie utrudnia to przyswajanie ważnych składników odżywczych w tym kwasu foliowego, witaminy B12 i żelaza. Przez co kobieta cierpi na liczne niedobory witamin i minerałów co wpływa na rozwój dziecka. Dlatego celiakia w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ prowadzi do komplikacji w jej trakcie, a nawet do poronień [1].

Specjalista tworzący dietę przy Hashimoto, nie powinien eliminować glutenu, jeśli nie zna wyników badań na celiakię. Może tym zaszkodzić pacjentce oraz dziecku.

Nieleczona celiakia wpływa na m.in.: problemy z zajściem w ciążę, poronienia, anemię, nieregularne miesiączki, impotencję, choroby szkliwa, częste złamania, niskorosłość, cukrzycę typu 1 oraz zachorowania na nowotwory.

Test DNA na celiakię w ciąży pomoże uniknąć komplikacji

Dzięki wykonaniu badania DNA na celiakię w ciąży, kobieta chora na Hashimoto może uniknąć bardzo restrykcyjnej diety bezglutenowej. Dzięki temu jej życie będzie łatwiejsze i zdrowsze.

Test DNA na celiakię pozwala w 100% wykluczyć chorobę trzewną lub potwierdzi występowanie genu celiakii DQ2 i/lub DQ8. Wówczas ESPHGAN – Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii i Żywienia zaleca zrobienie dalszych badań diagnostycznych. Badania genetyczne  na celiakię są znacznie lepsze niż zwykłe badania krwi, ponieważ nie istnieje ryzyko zafałszowania wyniku przez niedobory przeciwciał lub leki.


Źródła:

[1] Szaflarska-Popławska A., Cichańska B.A., Kupczyk K., “Celiakia. Dieta bezglutenowa.”, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA

Ciąża z Hashimoto? Koniecznie zbadaj celiakię
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

13/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij