Ciąża ektopowa – przyczyny, objawy, diagnostyka Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ciąża ektopowa – przyczyny, objawy, diagnostyka

ciąża ektopowa

Ciąża ektopowa, inaczej ciąża pozamaciczna, polega na nieprawidłowej implantacji zarodka. Zwykle zagnieżdża się on w jajowodzie. Taki stan jest groźny dla zdrowia (a nawet życia) kobiety, dlatego przy podejrzeniu tej nieprawidłowości najlepiej od razu udać się do szpitala. Tymczasem pierwsze objawy ciąży ektopowej przypominają oznaki zdrowej ciąży…

Na czym polega ciąża pozamaciczna
Objawy ciąży ektopowej
Przyczyny ciąży ektopowej
Diagnostyka ciąży ektopowej
Postępowanie przy ciąży ektopowej

Ciąża ektopowa – na czym polega?

Ciąża ektopowa wiąże się z niepoprawnym zagnieżdżeniem zarodka – poza jamą macicy. 97-98% wszystkich przypadków tej anomalii polega na implantacji w obrębie jajowodu, jednak może to zdarzyć się też w jamie brzusznej, szyjce macicy czy jajniku.

Gdy wykrycie ciąży ektopowej nie nastąpi w odpowiednim momencie, następuje ciągłe jej powiększanie. W konsekwencji jajowód, jajnik czy szyjka macicy mogą po prostu pęknąć. W takim przypadku pojawia się krwawienie stanowiące poważne zagrożenie życia.

Ciąża ektopowa – objawy

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej są symptomami charakterystycznymi dla ciąży zdrowej. Co może zatem wystąpić? Przede wszystkim brak okresu, a ponadto tkliwość piersi, gorsze samopoczucie czy mdłości. Później obecne są też ból w dole brzucha – najczęściej z jednej strony oraz plamienie.

Gdy ból zaczyna się nasilać i dodatkowo promieniuje w stronę przepony i barku, a dodatkowo występują poty, kłucie przy oddychaniu, bladość, parcie na mocz, niskie ciśnienie i przyspieszone tętno – konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu. Mogło bowiem dojść do wstrząsu i wewnętrznego krwawienia.

Ciąża ektopowa – przyczyny

Niestety nie wszystkie przyczyny pojawienia się ciąży ektopowej są znane. Występuje ona przede wszystkim z powodu nieprawidłowości w jajowodzie. Jakich? Chodzi m.in. wady anatomiczne (np. zwężenia czy zrosty) czy zmiany związane z endometriozą, zapaleniem przydatków, infekcjami (np. pochwy, chlamydią czy rzeżączką). Ciąża ektopowa może wiązać się także z bakteriami i paciorkowcami krążącymi z powodu infekcji. Po dotarciu np. do przydatków mogą powodować zapalenie.

Ciąża ektopowa – diagnostyka

Gdy pacjentka zgłasza się do specjalisty z pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o ciąży ektopowej (ból, plamienie), przeprowadza się USG i wywiad. Jeśli w macicy nie ma zarodka, diagnozę można potwierdzić na podstawie badania beta hCG. Niekiedy lekarz pobiera też wyskrobiny z jamy macicy. Gdy kobiecie towarzyszą symptomy wstrząsu, realizowane badania są podobne, ale leczenie musi być wprowadzone wcześniej.

Ciąża ektopowa – postępowanie

W rzadkich przypadkach dochodzi do samoistnego wchłonięcia się ciąży ektopowej. Jeśli tak się nie stanie, istotny jest stopień jej rozwoju. Mały zarodek wymaga najczęściej leczenia specjalnymi lekami. Jeśli ciąża pękła lub może stać się to w każdej chwili, konieczne jest jej wycięcie (zwykle z wykorzystaniem laparoskopii).Ciąża ektopowa – przyczyny, objawy, diagnostyka
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

06/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij