Ciąża ektopowa – przyczyny, objawy, diagnostyka Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ciąża ektopowa – przyczyny, objawy, diagnostyka

ciąża ektopowa

Ciąża ektopowa, inaczej ciąża pozamaciczna, polega na nieprawidłowej implantacji zarodka. Zwykle zagnieżdża się on w jajowodzie. Taki stan jest groźny dla zdrowia (a nawet życia) kobiety, dlatego przy podejrzeniu tej nieprawidłowości najlepiej od razu udać się do szpitala. Tymczasem pierwsze objawy ciąży ektopowej przypominają oznaki zdrowej ciąży…

Na czym polega ciąża pozamaciczna
Objawy ciąży ektopowej
Przyczyny ciąży ektopowej
Diagnostyka ciąży ektopowej
Postępowanie przy ciąży ektopowej

Ciąża ektopowa – na czym polega?

Ciąża ektopowa wiąże się z niepoprawnym zagnieżdżeniem zarodka – poza jamą macicy. 97-98% wszystkich przypadków tej anomalii polega na implantacji w obrębie jajowodu, jednak może to zdarzyć się też w jamie brzusznej, szyjce macicy czy jajniku.

Gdy wykrycie ciąży ektopowej nie nastąpi w odpowiednim momencie, następuje ciągłe jej powiększanie. W konsekwencji jajowód, jajnik czy szyjka macicy mogą po prostu pęknąć. W takim przypadku pojawia się krwawienie stanowiące poważne zagrożenie życia.

Ciąża ektopowa – objawy

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej są symptomami charakterystycznymi dla ciąży zdrowej. Co może zatem wystąpić? Przede wszystkim brak okresu, a ponadto tkliwość piersi, gorsze samopoczucie czy mdłości. Później obecne są też ból w dole brzucha – najczęściej z jednej strony oraz plamienie.

Gdy ból zaczyna się nasilać i dodatkowo promieniuje w stronę przepony i barku, a dodatkowo występują poty, kłucie przy oddychaniu, bladość, parcie na mocz, niskie ciśnienie i przyspieszone tętno – konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu. Mogło bowiem dojść do wstrząsu i wewnętrznego krwawienia.

Ciąża ektopowa – przyczyny

Niestety nie wszystkie przyczyny pojawienia się ciąży ektopowej są znane. Występuje ona przede wszystkim z powodu nieprawidłowości w jajowodzie. Jakich? Chodzi m.in. wady anatomiczne (np. zwężenia czy zrosty) czy zmiany związane z endometriozą, zapaleniem przydatków, infekcjami (np. pochwy, chlamydią czy rzeżączką). Ciąża ektopowa może wiązać się także z bakteriami i paciorkowcami krążącymi z powodu infekcji. Po dotarciu np. do przydatków mogą powodować zapalenie.

Ciąża ektopowa – diagnostyka

Gdy pacjentka zgłasza się do specjalisty z pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o ciąży ektopowej (ból, plamienie), przeprowadza się USG i wywiad. Jeśli w macicy nie ma zarodka, diagnozę można potwierdzić na podstawie badania beta hCG. Niekiedy lekarz pobiera też wyskrobiny z jamy macicy. Gdy kobiecie towarzyszą symptomy wstrząsu, realizowane badania są podobne, ale leczenie musi być wprowadzone wcześniej.

Ciąża ektopowa – postępowanie

W rzadkich przypadkach dochodzi do samoistnego wchłonięcia się ciąży ektopowej. Jeśli tak się nie stanie, istotny jest stopień jej rozwoju. Mały zarodek wymaga najczęściej leczenia specjalnymi lekami. Jeśli ciąża pękła lub może stać się to w każdej chwili, konieczne jest jej wycięcie (zwykle z wykorzystaniem laparoskopii).Przeczytaj również:

06/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Niepłodność u mężczyzn
Niepłodność u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Aktualizacja: 23 kwietnia 2018 r. Niepłodność (potocznie zwana bezpłodnością) to problem, który dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn,  jak i kobiet. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności jest mała ruchliwość plemników lub też niska jakość nasienia...

Zamknij