Choroba Menkesa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenieBadaniaprenatalne.pl

Choroba Menkesa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

choroba menkesa

Choroba Menkesa (zespół Menkesa) to wrodzona wada metabolizmu miedzi, która powoduje nieprawidłowe rozprowadzanie tego pierwiastka w organizmie. Z tego powodu u dziecka pojawiają się m.in. niepełnosprawność umysłowa czy drgawki. Chore maluchy mają też charakterystyczne włosy: kręcone, łamliwe, o stalowym zabarwieniu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Choroba Menkesa – na czym polega?

Choroba Menkesa polega na nieprawidłowym metabolizmie miedzi, która niepoprawnie rozkłada się w organizmie, a co więcej – nie jest wchłaniana z pożywienia. Miedź odkłada się w nerkach i jelicie chorego, a jej niedobory występują w mózgu i wątrobie. Z tego powodu pojawiają się poważne problemy z funkcjonowaniem organizmu.

Choroba Menkesa – przyczyny

Schorzenie wiąże się z mutacją genu ATP7A, który znajduje się na chromosomie X. Gen ten koduje białko odpowiedzialne za wchłanianie i usuwanie miedzi z organizmu. Jego nieprawidłowe działanie powoduje więc problemy z metabolizmem tego pierwiastka.

Co ważne, jest to choroba sprzężona z płcią (z chromosomem X). Co to oznacza? Zespół Menkesa częściej występuje u chłopców, ponieważ mają oni tylko jeden taki chromosom. Wystarczy więc jedna kopia wadliwego genu, by zachorowali. Dziewczynki mają dwa chromosomy X, więc prawdopodobieństwo zachorowania jest dużo niższe. Kobieta może jednak przekazać wadliwy gen swoim dzieciom.

Choroba Menkesa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby Menkesa są włosy: kręcone, sztywne, matowe i niezwykle łamliwe. Często mają też stalowe zabarwienie (do białego). Chory maluch ma też pulchne policzki, opadające powieki i zapadnięty grzbiet nosa.

Jakie są inne symptomy tego schorzenia? Chore dzieci są też niepełnosprawne intelektualnie, mogą mieć wiotką skórę, ubogą mimikę, drgawki, kłopoty z poruszaniem czy obniżone napięcie mięśniowe. Niektóre maluchy z chorobą Menkesa mają większą skłonność do złamań i uchyłki pęcherza.

Pierwsze objawy schorzenia pojawiają się zwykle w 2-4. miesiącu życia. Niestety życie chorych dzieci jest zagrożone – wiele z nich umiera przed 4. urodzinami. Tylko szybka diagnostyka i rozpoczęcie leczenia mogą ten czas wydłużyć.

Choroba Menkesa – diagnostyka

Jeśli u dziecka podejrzewa się zespół Menkesa, wykonuje się badanie poziomu miedzi i ceruloplazminy we krwi. Chorobę można wykryć też na podstawie badań genetycznych, np. testu NOVA. Istnieje możliwość realizacji go nawet zaraz po urodzeniu, nie czekając na ujawnienie się objawów. Dzięki testowi dziecko może być przebadane pod kątem 87 chorób wrodzonych za jednym razem – w tym właśnie w kierunku zespołu Menkesa.

Choroba Menkesa – leczenie

Im szybciej zostanie wprowadzone, tym większa szansa na spowolnienie postępu choroby i przedłużenie życia dziecka. Na czym polega terapia? Choremu dziecku podaje się preparaty z miedzią, dzięki którym niedobory zostają uzupełnione.

 

Logotyp Genetyczne.pl

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Genetyczne.pl, wwww.genetyczne.pl

 


Choroba Menkesa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

29/11/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij