Choroba bostońska - objawy, diagnostyka, leczenieBadaniaprenatalne.pl

Choroba bostońska – objawy, diagnostyka, leczenie

choroba bostońska

Choroba bostońska – stóp, dłoni i ust – jest infekcją, w czasie której pojawia się m.in. charakterystyczna wysypka i wysoka gorączka. Najczęściej chorują dzieci, zarażając się np. w żłobku czy przedszkolu. Schorzenie nie jest groźne, wymaga leczenie objawowego, a objawy ustępują zwykle do 7-10 dni.

Choroba bostońska – na czym polega?

Schorzenie jest wywoływane przez enterowirusy Coxsackie. Polega na pojawieniu się wysypki w formie pęcherzyków/grudek głównie na trzech obszarach ciała: w jamie ustnej, na dłoniach i stopach. Jej przebieg jest stosunkowo łagodny, najczęściej objawy ustępują do 7-10 dni i nie ma żadnych powikłań. Zwykle chorują dzieci do 10. roku życia, jednak zachorowania wśród dorosłych również się zdarzają.

Choroba bostońska – objawy

Pierwsze objawy choroby bostońskiej przypominają przeziębienie. Chory skarży się na zmęczenie, ból gardła, złe samopoczucie, brak apetytu. Ma również wysoką gorączkę (38-39 stopni). Po około 3 dniach wysokiej temperatury pojawia się wysypka w formie plamek i grudek w kolorze łososiowym, a gorączka ustępuje. Mają one około 1 centymetra, często są podłużne. Pęcherze w jamie ustnej mogą przerodzić się w bolesne nadżerki.

Przeczytaj również: Ratunku! Mój maluch ma gorączkę!

Choroba bostońska – jak można się zarazić?

Choroba bostońska jest bardzo zaraźliwa, dlatego gdy pojawia się w żłobkach czy przedszkolach, ciężko uchronić dziecko przed zachorowaniem. Zarażenie może nastąpić poprzez każdy bezpośredni kontakt z wirusem – przez ślinę czy dotyk. Dziecko może zarazić się m.in. pijąc z tego samego kubka, z którego wcześniej pił chory rówieśnik czy dotykając klamki, której chory dotykał nieumytymi rękami.

Choroba bostońska – diagnostyka i leczenie

Schorzenie często bywa mylone z ospą wietrzną, dlatego lekarz w pierwszej kolejności zwraca uwagę na rozmieszczenie zmian skórnych. Po rozpoznaniu choroby stosuje się leczenie objawowe, polegające na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także osuszaniu wykwitów (np. płynami antywirusowymi). Z powodu występujących bolesnych nadżerek w jamie ustnej, niektóre dzieci nie chcą jeść czy pić. Ważne, by nie dopuścić do odwodnienia, podając dziecku dużo wody.

Zobacz też: Katar u niemowlaka

Warto zdawać sobie sprawę, że choroba bostońska nie należy do schorzeń, które przechodzi się tylko raz w życiu. Nawroty choroby mogą więc wystąpić, jednak ich przebieg może być trochę inny.


Choroba bostońska – objawy, diagnostyka, leczenie
4.4 Liczba ocen: 7

Przeczytaj również:

02/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij