Chlamydia trachomatis w ciąży. Czym jest i jak ją zdiagnozować?Badaniaprenatalne.pl

Chlamydia trachomatis w ciąży

Chlamydia trachomatis w ciąży

 Aktualizacja: 17 maja  2017 r. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie w całej Europie Zachodniej odnotowuje się ok. 5,5 miliona zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis. Nieleczone zakażenie chlamydialne prowadzi nawet do niepłodności, poronień, zakażeń dziecka podczas porodu oraz bolesnych stanów zapalnych! U kobiet w ciąży stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu!

W związku z tym, że większość infekcji Chlamydia trachomatis początkowo przebiega bezobjawowo lekarze ginekolodzy bardzo rzadko zlecają rutynowe badania wykluczające obecność wyżej wspomnianej bakterii. Dopiero, gdy kobieta ma problem z zajściem w ciąże lub tez poroni sprawdza się czy przyczyną tego nie jest zakażenie chlamydialne.

Biorąc pod uwagę fakt, jak groźne powikłania powoduje nieleczone zakażenie chlamydią warto zdecydować się na badanie w kierunku jej diagnozy już na etapie planowania ciąży.

Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie wskazują na fakt, iż Chlamydią może być zakażonych ok. 45 tysięcy nastolatek i ok. 30 tysięcy młodych kobiet. Statystki są zastraszające, tym bardziej, że aż ok. 3 tysięcy spośród zarażonych pań może stracić szanse na urodzenie dziecka! 2,5 tysiąca może mieć problemy z donoszeniem ciąży, a 1,5 tysiąca z nich może spodziewać się poronień.

Chlamydia trachomatis zwiększa ryzyko poronienia

U zakażonych Chlamydią trachomatis kobiet w ciąży znacznie wzrasta ryzyko poronień. Chlamydia w ciąży może być przyczyną m.in. porodu przedwczesnego oraz zapalenia błon płodowych i ich przedwczesnego pęknięcia. Badania przeprowadzone w rzeszowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dowiodły, że aż 32% utraconych ciąż zakażonych było przez chlamydię. Stąd też badanie w kierunku diagnozy wyżej wspomnianej bakterii znajduje się na liście badań wykonywanych po poronieniach.

Czytaj więcej: Badania, które warto wykonać po poronieniu

Czym jest chlamydia trachomatis?

Chlamydioza znana była już w starożytności jednak dopiero teraz dzięki postępowi w dziedzinie medycyny i biotechnologii możemy ją diagnozować i skutecznie leczyć. Chlamydia trachomatis jest najważniejszym epidemiologicznie i klinicznie gatunkiem rodzaju Chlamydia. Bakteria ta przenoszona jest z człowieka na człowieka drogą płciową, w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą.

Ta niepozorna bakteria, atakując człowieka, wywołuje wiele infekcji w obrębie narządów płciowych, prowadząc do niepłodności. Chlamydia trachomatis atakuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednakże zakażenie w dużo większym stopniu dotyka kobiet. Ważne, aby zakażenie bakterią zostało zdiagnozowane w jak najszybszym czasie. Im dłużej bakteria znajduje się w organizmie tym większe spustoszenie w nim sieje, a co ważniejsze staje się bardziej odporna na terapię antybiotykową..

Jak diagnozować zakażenie chlamydialne?

Najczulszymi i najbardziej swoistymi metodami potwierdzającymi zakażenie Chlamydia są metody z wykorzystaniem biologii molekularnej (genetyczne) np. łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR). Czułość i swoistość tych metod wynosi około 100%.

Aby wykonać badanie należy zakupić zestaw do pobrania materiału wraz z analizą laboratoryjną. Samo badanie możesz wykonać u swojego lekarza w każdym miejscu w kraju. Podczas wizyty lekarz pobiera za pomocą zamówionego zestawu wymaz z szyjki macicy lub cewki moczowej, dzięki któremu uzyskuje się materiał do analizy DNA. Badanie następnie przeprowadzane jest w laboratorium molekularnym. Analizy trwają kilka dni roboczych.

Przeczytaj więcej: Infekcje układu moczowo-płciowego w ciąży


 

Chlamydia trachomatis w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

08/06/2015

2 odpowiedzi na “Chlamydia trachomatis w ciąży”

 1. marta napisał(a):

  Witam. Jestem po jednym porodzie, ciąża bez komplikacji 2009r. W ciągu ostatniego roku dwukrotnie doszło do poronienia.
  wykonano u mnie i męża kariotyp – prawidłowy.
  Teraz odebrałam wyniki robione z krwi m.in.pod kątem Chlamydia trachomatis i tak:
  Przeciwciala IgG 4,9ru/ml – wynik ujemny poniżej 16.
  IgM 0,18 ratio – wynik ujemny poniżej 0,8.
  IgA – 1,8 ratio. Wynik ujemny poniżej 0.8, niejednoznaczny 0.8 – 1.1 a dodatni powyżej 1.1.
  proszę o krótka interpretacje. Na wizytę umowie się dopiero pewnie za kilka dni.

  Z góry serdecznie dziękuję

  Marta

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl napisał(a):

   Witam. Wyniki badań powinny zostać zinterpretowane przez lekarza,
   dlatego najlepiej udać się na wizytę. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij