Chlamydia trachomatis w ciąży. Czym jest i jak ją zdiagnozować? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Chlamydia trachomatis w ciąży

Chlamydia trachomatis w ciąży

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie w całej Europie Zachodniej odnotowuje się ok. 5,5 miliona zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis. Nieleczone zakażenie chlamydialne prowadzi nawet do niepłodności, poronień, zakażeń dziecka podczas porodu oraz bolesnych stanów zapalnych! U kobiet w ciąży stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu!

W związku z tym, że większość infekcji Chlamydia trachomatis początkowo przebiega bezobjawowo lekarze ginekolodzy bardzo rzadko zlecają rutynowe badania wykluczające obecność wyżej wspomnianej bakterii. Dopiero, gdy kobieta ma problem z zajściem w ciąże lub tez poroni sprawdza się czy przyczyną tego nie jest zakażenie chlamydialne.

Biorąc pod uwagę fakt, jak groźne powikłania powoduje nieleczone zakażenie chlamydią warto zdecydować się na badanie w kierunku jej diagnozy już na etapie planowania ciąży.

Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie wskazują na fakt, iż Chlamydią może być zakażonych ok. 45 tysięcy nastolatek i ok. 30 tysięcy młodych kobiet. Statystki są zastraszające, tym bardziej, że aż ok. 3 tysięcy spośród zarażonych pań może stracić szanse na urodzenie dziecka! 2,5 tysiąca może mieć problemy z donoszeniem ciąży, a 1,5 tysiąca z nich może spodziewać się poronień.

Chlamydia trachomatis zwiększa ryzyko poronienia

U zakażonych Chlamydią trachomatis kobiet w ciąży znacznie wzrasta ryzyko poronień. Chlamydia w ciąży może być przyczyną m.in. porodu przedwczesnego oraz zapalenia błon płodowych i ich przedwczesnego pęknięcia. Badania przeprowadzone w rzeszowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dowiodły, że aż 32% utraconych ciąż zakażonych było przez chlamydię. Stąd też badanie w kierunku diagnozy wyżej wspomnianej bakterii znajduje się na liście badań wykonywanych po poronieniach.

Czytaj więcej: Badania, które warto wykonać po poronieniu

Czym jest chlamydia trachomatis?

Chlamydioza znana była już w starożytności jednak dopiero teraz dzięki postępowi w dziedzinie medycyny i biotechnologii możemy ją diagnozować i skutecznie leczyć. Chlamydia trachomatis jest najważniejszym epidemiologicznie i klinicznie gatunkiem rodzaju Chlamydia. Bakteria ta przenoszona jest z człowieka na człowieka drogą płciową, w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą.

Ta niepozorna bakteria, atakując człowieka, wywołuje wiele infekcji w obrębie narządów płciowych, prowadząc do niepłodności. Chlamydia trachomatis atakuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednakże zakażenie w dużo większym stopniu dotyka kobiet. Ważne, aby zakażenie bakterią zostało zdiagnozowane w jak najszybszym czasie. Im dłużej bakteria znajduje się w organizmie tym większe spustoszenie w nim sieje, a co ważniejsze staje się bardziej odporna na terapię antybiotykową..

Jak diagnozować zakażenie chlamydialne?

Najczulszymi i najbardziej swoistymi metodami potwierdzającymi zakażenie Chlamydia są metody z wykorzystaniem biologii molekularnej (genetyczne) np. łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR). Czułość i swoistość tych metod wynosi około 100%.

Aby wykonać badanie należy zakupić zestaw do pobrania materiału wraz z analizą laboratoryjną. Samo badanie możesz wykonać u swojego lekarza w każdym miejscu w kraju. Podczas wizyty lekarz pobiera za pomocą zamówionego zestawu wymaz z szyjki macicy lub cewki moczowej, dzięki któremu uzyskuje się materiał do analizy DNA. Badanie następnie przeprowadzane jest w laboratorium molekularnym. Analizy trwają kilka dni roboczych.

Przeczytaj więcej: Infekcje układu moczowo-płciowego w ciąży

 


Aktualizacja: 17 maja  2017 r. 

Autor: badniaprenatalne.pl


Data publikacji: 08/06/2015, Data aktualizacji: 11/12/2018

2 odpowiedzi na “Chlamydia trachomatis w ciąży”

 1. marta pisze:

  Witam. Jestem po jednym porodzie, ciąża bez komplikacji 2009r. W ciągu ostatniego roku dwukrotnie doszło do poronienia.
  wykonano u mnie i męża kariotyp – prawidłowy.
  Teraz odebrałam wyniki robione z krwi m.in.pod kątem Chlamydia trachomatis i tak:
  Przeciwciala IgG 4,9ru/ml – wynik ujemny poniżej 16.
  IgM 0,18 ratio – wynik ujemny poniżej 0,8.
  IgA – 1,8 ratio. Wynik ujemny poniżej 0.8, niejednoznaczny 0.8 – 1.1 a dodatni powyżej 1.1.
  proszę o krótka interpretacje. Na wizytę umowie się dopiero pewnie za kilka dni.

  Z góry serdecznie dziękuję

  Marta

  • Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

   Witam. Wyniki badań powinny zostać zinterpretowane przez lekarza,
   dlatego najlepiej udać się na wizytę. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?