Niepłodność u mężczyzn (niepłodność męska) - przyczyny i leczenie - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność (potocznie zwana bezpłodnością) to problem, który dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn,  jak i kobiet. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności jest mała ruchliwość plemników lub też niska jakość nasienia oraz urazy męskich narządów płciowych. Niepłodność u mężczyzn można skutecznie leczyć!

Spis treści:

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny
Niepłodność u mężczyzn – leczenie
Niepłodność u mężczyzn – przyczyny genetyczne
Rola poradnictwa genetycznego w rozpoznaniu przyczyn męskiej niepłodności

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny

Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest niska jakość nasienia – obniżona ilość plemników (poniżej 20 mln w ml. nasienia) lub też ich zmniejszona ruchliwość czy zmiany w budowie. Na taki stan rzecz wpływ mają m.in. choroby przenoszone drogą płciową czy długotrwałe przegrzewanie jąder (obcisła, nieprzewiewana garderoba, częste korzystanie z sauny, spędzanie wielu godzin za kierownicą).

Przyczyną niepłodności u mężczyzn bywa także uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku infekcji (np. rzeżączki) czy też urazu. Skutkiem tego może być brak dojrzałych plemników w nasieniu, a w niektórych przypadkach nawet całkowita bezpłodność. Przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele. Powodować ją mogą także nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych zarówno mężczyzn jak i kobiet, choroby układu rozrodczego oraz schorzenia, które wydawać by się mogło, że nie powinny mieć żadnego wpływu na płodność (choroby serca, płuc, nerek). Dlatego też badania mające na celu ustalenie źródła problemu bywają bardzo żmudne i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

informacjaCzy wiesz, że aż ok. 40 % przypadków niepłodności u mężczyzn spowodowanych jest zmniejszoną produkcją spermy bądź gorszą jakością nasienia? Medycyna znalazła sposób, aby pomóc parom borykającym się z tym właśnie problemem.

Plemniki gorszej jakości są “znakowane” przez ubikwitynę, a potem niszczone. Dzięki temu rośnie ilość zdrowych plemników, które normalnie produkowane są w mniejszych ilościach. Badanie nasienia pod kątem zawartości ubikwityny umożliwia dokładną diagnostykę bezpłodność u mężczyzn..

Ubikwityna występuje w zasadzie w całym organizmie człowieka. Do niedawna pomniejszano jego rolę sądząc, iż działa ono jedynie wewnątrz komórek. Zewnątrzkomórkowe działanie tego białka opisał amerykański biolog komórkowy Peter Sutovsky wraz ze swoimi kolegami z Oregon Health Sciences University w Beaverton. Wyniki badań przeprowadzonych przez wyżej wymienionych naukowców opublikowane zostały w Journal of Cell Science. Otóż na zewnątrz komórek białko to odpowiedzialne jest za kontrolę jakości spermy. Sperma przed ejakulacją przechowywana jest w najądrzach, czyli tkance znajdującej się w pobliżu jąder. To właśnie tam odbywa się kontrola nasienia.

Bardziej szczegółowe badania nad rolą ubikwityny pozwolą być może opracować męska pigułkę antykoncepcyjną. Będzie ona prawdopodobnie bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż obecnie dostępne środki zapobiegające ciąży.

Zobacz też: Mukowiscydoza a niepłodność mężczyzn.

Niepłodność u mężczyzn – leczenie

Pierwszym krokiem w walce z niepłodnością u mężczyzn jest zmiana trybu życia. Czasami wystarczy zmienić pewne nawyki, czy dietę, zrezygnować z nałogów, aby móc cieszyć się zdrowym potomstwem.

Co szkodzi płodności mężczyzn:

  • Siedzący tryb życia
  • Przegrzanie jąder
  • Nadmiar alkoholu
  • Szkodliwe warunki w pracy (np. zbyt wysoka temperatura)

Co pomaga płodności mężczyzn:

  • Aktywny wypoczynek
  • Dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa
  • Witaminy A, C, E oraz cynk – poprawiają jakość nasienia

W zależności od przyczyny niepłodności u mężczyzn lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. Jeśli przyczyną niepłodnością zaburzenia hormonalne, prowadzące do obniżenia ilości i ruchliwości plemników, leczenie niepłodności męskiej polega na podawaniu pacjentowi hormonów. Natomiast jeśli np. przyczyną trudności w wydaniu na świat potomka spowodowane są żylakami powrózka nasiennego, wykonuje się zabieg ich usunięcia. Spowodowane bakteriami infekcje układu moczowo-płciowego leczy się z kolei antybiotykami. Niedrożność nasieniowodów w niektórych przypadkach można usunąć operacyjnie.

problem z poczęciem dziecka

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny genetyczne

Istnieje wiele zaburzeń mających podłoże genetyczne. Niepłodność również się do nich zalicza. Dlatego diagnostykę męskiej niepłodności warto zwrócić w kierunku poszukiwania czynnika genetycznego, szczególnie wtedy, gdy u pacjenta stwierdzona zostanie azoospermia, oligospermia lub gdy u partnerki doszło do kolejnego poronienia z rzędu.

Obniżona płodność u panów jest często wynikiem nieprawidłowości w chromosomach. Dlatego też pierwszym badaniem jakie powinno się wykonać u niepłodnego mężczyzny (jak i niepłodnej kobiety) jest badanie kariotypu, które polega na określeniu liczby i budowy wszystkich jego chromosomów.

Kolejną genetyczną przyczyną niepłodności męskiej może być mutacja genu mukowiscydozy, czyli genu CFTR. Odpowiada ona za takie przejawy niepłodności u panów jak choćby niedrożność nasieniowodów czy też ich jednostronny lub obustronny zanik.

Ponadto u części pacjentów z zaburzeniami spermatogenezy obserwuje się mikrodelecję regionu AZF zlokalizowanym na długim ramieniu chromosomu Y. Mutacja ta jest niestety dziedziczna, co oznacza, że będą ją również posiadali synowie mężczyzny, który jest jej nosicielem. Obecność mikrodelecji można potwierdzić lub wykluczyć przy pomocy badań molekularnych.

Polecamy: Azoospermia – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Rola poradnictwa genetycznego w rozpoznaniu przyczyn męskiej niepłodności

Poradnictwo genetyczne powinno być nieodłącznym elementem postępowania wobec pary borykającej się z problemem obniżonej płodności. Lekarz genetyk, po zebraniu wywiadu z partnerami oraz zapoznaniu się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań, będzie w stanie ustalić rzeczywistą przyczynę trudności z poczęciem dziecka. Może też wskazać konkretne geny, które trzeba sprawdzić, jeśli oczywiście żadne badania nie były jeszcze wykonywane lub zlecić dodatkowe badania w celu uzupełnienia diagnostyki.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
stan przedrzucawkowy
Stan przedrzucawkowy w ciąży – czym jest i co może go powodować?

Stan przedrzucawkowy w ciąży może spowodować m.in. zagrożenie życia matki i dziecka. Tymczasem występuje u ok. 5% ciężarnych [1]. Czynniki ryzyka pojawienia się stanu przedrzucawkowego i jego komplikacji to m.in. nadciśnienie, cukrzyca, wiek powyżej 40...

Zamknij