Badanie NIFTY cena, wskazania, przebieg i wynik testu NIFTY - NIPT,

Test NIFTY PRO – zakres, cena, wskazania, przebieg, pewność wyniku, bezpieczeństwo

Test NIFTY PRO – zakres, cena, wskazania, przebieg, pewność wyniku, bezpieczeństwo

Test NIFTY to pierwszy dostępny  w Polsce nieinwazyjny test prenatalny. Jego wynik często pozwala odzyskać spokój przyszłej mamie i cieszyć się ciążą. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest nowa, ulepszona wersja testu NIFTY – test NIFTY PRO. Czym różni się od poprzednika? Przede wszystkim zakresem. Uzupełniono go o nowe choroby genetyczne, dzięki czemu jest to teraz najszerszy nieinwazyjny test prenatalny w kraju. Oprócz głównych chorób spotykanych w tego typu testach takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau wykrywa również aż 84 mikrodelecje / mikroduplikacje. 

Test NIFTY jest więc najbardziej kompleksowym testem prenatalnym na rynku. Warto także wspomnieć, że do tej pory na całym świecie wykonano ponad 4 000 000 takich badań. To potwierdza skuteczność i pewność wyniku testu NIFTY. Co więcej, jest to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem. 

Spis treści:

 1. Co wykrywa test NIFTY pro (zakres badania)?
 2. Wskazania do wykonania badania NIFTY pro
 3. Na czym polega, jak i gdzie zrealizować badanie NIFTY pro
 4. O czym mówi wynik badania NIFTY pro
 5. Cena badania NIFTY pro
 6. Ubezpieczenie testu NIFTY pro
 7. Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT? – wypowiedź eksperta
 8. Czy test NIFTY pro może zastąpić amniopunkcję?
 9. Czy test NIFTY pro może zastąpić test PAPP-a?

REKLAMA

Ogólnopolska infolinia testu NIFTY pro – bezpłatne konsultacje

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie.

Test NIFTY pro – co wykrywa?

Test NIFTY PRO jest obecnie najszerszym testem prenatalnym. Wykrywa najczęściej występujące choroby genetyczne u dziecka w tym:

 • 6 trisomii: w tym trisomia 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
 • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — choć wydaje się, że są one rzadkie to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa

Biorąc pod uwagę zakres badania dla wielu przyszłych mam stanowi on alternatywę dla amniopunkcji, której tak bardzo się obawiają (więcej informacji w dalszej części tekstu). Warto podkreślić, że test NIFTY jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Można go wykonać już od 10 tygodnia ciąży. 

Czytaj więcej: Co bada test NIFTY? Zakres badania

Wskazania do realizacji badania NIFTY pro

Test warto zrealizować w każdej ciąży, jednak istnieje grupa ciężarnych, którym badania są szczególnie zalecane. Należą do nich kobiety w wieku powyżej 35 lat, takie, u których wykryto nieprawidłowe wyniki badań kontrolnych (np. USG czy badań biochemicznych), które mają przeciwwskazania do realizacji diagnostycznych badań prenatalnych (np. łożysko przodujące czy zakażenie HIV) i/lub u których w rodzinie występują wady genetyczne (również w poprzednich ciążach). Wskazaniem jest także poczęcie dziecka dzięki metodzie in vitro.

Niemniej jednak każda przyszła mama, która chciałaby być spokojna o zdrowie swojego maluszka może takie badanie wykonać. 

Test NIFTY pro – na czym polega i jak go zrealizować?

Test NIFTY należy do grupy badań NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) opartych na analizie wolnego, pozakomórkowego DNA płodowego (cffDNA, ang. cell free fetal DNA).

Badanie można wykonać między 10. a 24 tygodniem ciąży. Do realizacji testu lekarz pobiera 10 ml krwi żylnej kobiety, co przypomina pobranie krwi jak do zwykłej morfologii. Nie ma tutaj żadnego ryzyka, a do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać (nie trzeba być nawet na czczo). 

Z krwi pobranej od mamy izolowane jest DNA dziecka, wykorzystując Sekwencjonowanie Nowej Generacji oraz zaawansowane analizy bioinformatyczne. W tym wypadku zatem pomimo, iż badana jest próbka pobierana od matki, to analizowane jest już DNA samego dziecka (DNA dziecka przenika przez łożysko do krwioobiegu matki). 

DNA płodowe przenika przez łożysko i jest obecne w krwiobiegu matki
.
Sprawdź:  Tu wykonasz badanie NIFTY – 200 autoryzowanych punktów w Polsce

O czym mówi wynik badania NIFTY pro?

Wynik badania mówi o tym, jakie jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka. Test określa ryzyko pojawienia się m.in. najpopularniejszych trisomii (zespół Downa, Edwardsa i Pataua), zespołu kociego krzyku, zespołu Turnera i innych schorzeń wrodzonych. W większości przypadków rezultat gwarantuje rodzicom spokój, ponieważ nie wykrywa żadnych nieprawidłowości.

Jeśli wynik testu NIFTY wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia wady, przyszła mama kierowana jest na badania diagnostyczne. Badanie NIFTY nie zastąpi amniopunkcji jednak może pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji, czy jest ona konieczna. 

Badanie NIFTY pro – ile kosztuje?

Cena badania NIFTY wynosi ok. 2300-2400 złotych – najczęściej z możliwością rozłożenia płatności na raty (12, 24 lu 36 rat). Test NIFTY nie jest refundowany. 

Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Pacjentka wykonująca test NIFTY jest objęta ubezpieczeniem. W przypadku wydania wyniku fałszywie negatywnego dla trisomii 18, 21 i 13 (czyli mimo negatywnego wyniku rodzi się dziecko z jedną z tych chorób) otrzymuje odszkodowanie wysokości do 210 000 zł*. Jeśli natomiast wynik będzie wskazywał na konieczność wykonania amniopunkcji, pacjentka otrzyma zwrot koszów badania inwazyjnego do ok. 2600 zł*. 

Jest to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem.

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań NIPT?

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

“Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu.

Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 3 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.” – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa.

Sprawdź też porównanie testów NIPT: NIFTY Pro a Harmony, NIFTY Pro a SANCO i SANCO Plus

Czy test NIFTY pro może zastąpić amniopunkcję?

Test NIFTY i amniopunkcja mają dokładność na podobnym poziomie (ok. 99%), chociaż należą do innych grup badań. Test NIFTY jest badaniem prenatalnym przesiewowym, czyli ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, natomiast amniopunkcja jako badanie diagnostyczne, pozwala ją potwierdzić. 

Wiele kobiet w ciąży, które uzyskują zły wynik testu PAPP-A dostaje skierowanie od ginekologa na amniopunkcję i zastanawia się, czy nie można jej uniknąć. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem genetykiem, który jest specjalistą właśnie od nieprawidłowości genetycznych, wykrywanych przez badania o których mowa. Weźmie on pod uwagę więcej danych (m.in. przebieg ciąży, stan zdrowia pacjentki oraz jej rodziny). Dzięki temu najlepiej oceni, jakie badanie będzie odpowiednie dla danej pacjentki. Wynik testu NIFTY może pomóc lekarzowi podjąć decyzję, czy amniopunkcja faktycznie jest konieczna. 

W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać test NIFTY Pro.

Czy test NIFTY pro może zastąpić test PAPP-a?

Test NIFTY pro i test PAPP-a mają cechy wspólne:

 • wykonywane są z krwi mamy
 • całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy
 • należą do grupy przesiewowych (nieinwazyjnych) badań prenatalnych
 • badają dziecko w kierunku: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua

Różnią się m .in.:

 • czułością (większą czułość ma test NIFTY pro),
 • metodą badania (NIFTY pro to test genetyczny, PAPP-a – biochemiczny)
 • zakresem badanych chorób (test NIFTY pro obejmuje 94 schorzenia, test PAPP-a – 3).  
 • ceną i możliwością refundacji (test PAPP-a może być refundowany jeśli występują określone wskazania, robiony prywatnie kosztuje mniej niż test NIFTY pro)

Zobacz też: Porównanie testu NIFTY i PAPP-A [TABELKA]

Test NIFTY pro jest wykonywany często w sytuacji, gdy wynik testu PAPP-a wskaże na podwyższone ryzyko choroby i mama chce upewnić się co do zdrowia dziecka zanim zdecyduje się na amniopunkcję. Wynika to z tego, że zdarzają się sytuacje kiedy nieprawidłowy wynik testu PAPP-a nie potwierdza się w czasie amniopunkcji i dziecko rodzi się zdrowe. 

Jeśli nie jesteś pewna, które badanie wykonać, skonsultuj się z lekarzem. 

 

Więcej informacji

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.

Zbiór informacji o teście NIFTY:

Badania prenatalne możesz rozszerzyć o badanie genu MTHFR

Decydując się na wykonanie badania NIFTY, warto, aby przyszła mama wzięła pod uwagę także badanie genu MTHFR, który ma bardzo duży wpływ na to jak przyswaja ona kwas foliowy. Co to oznacza? U kobiet, które mają wariant C677T/A1298C tego genu, mimo przyjmowania standardowego kwasu foliowego występują jego niedobory. Tym samym rozwijające się dziecko w łonie matki nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy, która może je uchronić przed wadami cewy nerwowej.Więcej o badaniu

*w zależności od kursu walut


Artykuł powstał we współpracy z www.badanienifty.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Test NIFTY PRO – zakres, cena, wskazania, przebieg, pewność wyniku, bezpieczeństwo
4.9 Liczba ocen: 11

Data publikacji: 28/04/2017, Data aktualizacji: 04/07/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA