Badanie NIFTY cena, wskazania, przebieg i wynik - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badanie NIFTY – cena, wskazania, przebieg i wynik

Badanie NIFTY cena

Badanie NIFTY to prenatalny test przesiewowy, dzięki któremu z czułością ponad 99% sprawdzisz ryzyko wystąpienia u dziecka wielu wad genetycznych, m.in. zespołu Downa. Czułość testu jest najwyższa ze wszystkich badań przesiewowych i wynosi ponad 99%.

Spis treści:
Cena badania NIFTY
Wskazania do wykonania badania NIFTY
Na czym polega i jak zrealizować badanie NIFTY
O czym mówi wynik badania NIFTY

Badanie NIFTY  – cena wynosi 2300-2400 zł

Cena badania NIFTY wynosi ok. 2300-2400 złotych – najczęściej z możliwością rozłożenia płatności na raty. Test NIFTY nie jest refundowany. 

Wskazania do realizacji badania NIFTY

Test warto zrealizować w każdej ciąży, jednak istnieje grupa ciężarnych, którym badania są szczególnie zalecane. Należą do nich kobiety w wieku powyżej 35 lat, takie, u których wykryto nieprawidłowe wyniki badań kontrolnych (np. USG czy badań biochemicznych), które mają przeciwskazania do realizacji diagnostycznych badań prenatalnych (np. łożysko przodujące czy zakażenie HIV) i/lub u których w rodzinie występują wady genetyczne (również w poprzednich ciążach). Wskazaniem jest także poczęcie dziecka dzięki metodzie in vitro.

Test NIFTY – na czym polega i jak go zrealizować?

Badanie można wykonać między 10. a 24. tygodniem ciąży. Do realizacji testu lekarz pobiera 10 ml krwi żylnej kobiety, co przypomina pobranie krwi jak do zwykłej morfologii.

Później izoluje z niej DNA dziecka, wykorzystując Sekwencjonowanie Nowej Generacji oraz zaawansowane analizy bioinformatyczne. Test można zrealizować w całej Polsce, umawiając się na pobranie próbki w placówce najbliższej miejscu zamieszkania.

Sprawdź:  Tu wykonasz badanie NIFTY

O czym mówi wynik badania NIFTY?

Wynik badania mówi o tym, jakie jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka. Test określa ryzyko pojawienia się m.in. najpopularniejszych trisomii (zespół Downa, Edwardsa i Pataua), zespołu kociego krzyku, zespołu Turnera i innych schorzeń wrodzonych. W większości przypadków rezultat gwarantuje rodzicom spokój, ponieważ nie wykrywa żadnych nieprawidłowości.

Jeśli wynik testu NIFTY wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia wady, przyszła mama kierowana jest na badania diagnostyczne. Badanie NIFTY nie zastąpi amniopunkcji jednak może pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji, czy jest ona konieczna. 


Przeczytaj również:

28/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Rejestracja dziecka po poronieniu
Rejestracja dziecka po poronieniu w Urzędzie Stanu Cywilnego

Zgodnie z polskim prawem rodzice mogą zarejestrować dziecko zmarłe w wyniku poronienia w Urzędzie Stanu Cywilnego, niezależnie od momentu zakończenia ciąży. Tę możliwość mają również ci rodzice, w przypadku których poronienie nastąpiło w domu lub...

Zamknij