Badanie NIFTY cena, wskazania, przebieg i wynik - badaniaprenatalne.pl

Test NIFTY PRO – zakres, cena, wskazania, przebieg, pewność wyniku, bezpieczeństwo

Badanie NIFTY cena

Test NIFTY to pierwszy dostępny  w Polsce nieinwazyjny test prenatalny. Jego wynik często pozwala odzyskać spokój przyszłej mamie i cieszyć się ciążą. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest nowa, ulepszona wersja testu NIFTY – test NIFTY PRO. Czym różni się od poprzednika? Przede wszystkim zakresem. Uzupełniono go o nowe choroby genetyczne, dzięki czemu jest to teraz najszerszy nieinwazyjny test prenatalny w kraju. Oprócz głównych chorób spotykanych w tego typu testach takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau wykrywa również aż 84 mikrodelecje / mikroduplikacje. Test NIFTY jest więc najbardziej kompleksowym testem prenatalnym na rynku. Warto także wspomnieć, że do tej pory na całym świecie wykonano ponad 3 000 000 takich badań. To potwierdza skuteczność i pewności wyniku testu NIFTY. 

Spis treści:
Co wykrywa test NIFTY (zakres badania)?
Wskazania do wykonania badania NIFTY
Na czym polega i jak zrealizować badanie NIFTY
O czym mówi wynik badania NIFTY
Cena badania NIFTY

Test NIFTY PRO  – co wykrywa?

Test NIFTY PRO jest obecnie najszerszym testem prenatalnym. Wykrywa najczęściej występujące choroby genetyczne u dziecka w tym:

  • 6 trisomii: w tym trisomia 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — choć wydaje się, że są one rzadkie to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa

Biorąc pod uwagę zakres badania dla wielu przyszłych mam stanowi on alternatywę dla amniopunkcji, której tak bardzo się obawiają. Warto podkreślić, że test NIFTY jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Można go wykonać już od 10 tygodnia ciąży. 

Wskazania do realizacji badania NIFTY

Test warto zrealizować w każdej ciąży, jednak istnieje grupa ciężarnych, którym badania są szczególnie zalecane. Należą do nich kobiety w wieku powyżej 35 lat, takie, u których wykryto nieprawidłowe wyniki badań kontrolnych (np. USG czy badań biochemicznych), które mają przeciwwskazania do realizacji diagnostycznych badań prenatalnych (np. łożysko przodujące czy zakażenie HIV) i/lub u których w rodzinie występują wady genetyczne (również w poprzednich ciążach). Wskazaniem jest także poczęcie dziecka dzięki metodzie in vitro.

Niemniej jednak każda przyszła mama, która chciałaby być spokojna o zdrowie swojego maluszka może takie badanie wykonać. 

Test NIFTY – na czym polega i jak go zrealizować?

Badanie można wykonać między 10. a 24 tygodniem ciąży. Do realizacji testu lekarz pobiera 10 ml krwi żylnej kobiety, co przypomina pobranie krwi jak do zwykłej morfologii. Nie ma tutaj żadnego ryzyka, a do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać (nie trzeba być nawet na czczo). 

Z krwi pobranej od mamy izolowane jest DNA dziecka, wykorzystując Sekwencjonowanie Nowej Generacji oraz zaawansowane analizy bioinformatyczne. W tym wypadku zatem pomimo, iż badana jest próbka pobierana od matki, to analizowane jest już DNA samego dziecka (DNA dziecka przenika przez łożysko do krwioobiegu matki). 

 

Sprawdź:  Tu wykonasz badanie NIFTY

O czym mówi wynik badania NIFTY?

Wynik badania mówi o tym, jakie jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka. Test określa ryzyko pojawienia się m.in. najpopularniejszych trisomii (zespół Downa, Edwardsa i Pataua), zespołu kociego krzyku, zespołu Turnera i innych schorzeń wrodzonych. W większości przypadków rezultat gwarantuje rodzicom spokój, ponieważ nie wykrywa żadnych nieprawidłowości.

Jeśli wynik testu NIFTY wykaże podwyższone ryzyko wystąpienia wady, przyszła mama kierowana jest na badania diagnostyczne. Badanie NIFTY nie zastąpi amniopunkcji jednak może pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji, czy jest ona konieczna. 

Badanie NIFTY  - ile kosztuje?

Cena badania NIFTY wynosi ok. 2300-2400 złotych – najczęściej z możliwością rozłożenia płatności na raty (12, 24 lu 36 rat). Test NIFTY nie jest refundowany. 

Aktualizacja: 29 października 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Test NIFTY PRO – zakres, cena, wskazania, przebieg, pewność wyniku, bezpieczeństwo
5 Liczba ocen: 3

Przeczytaj również:

28/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA