Badanie DNA – dlaczego jest przydatne w diagnostyce celiakii?

Badanie DNA – dlaczego jest przydatne w diagnostyce celiakii?

badanie dna

Do wystąpienia celiakii niezbędne są trzy czynniki: gluten, aktywator choroby i predyspozycje genetyczne. Zachorować mogą wiec tylko te osoby, u których występują konkretne geny. To dlatego badanie DNA jest niezwykle przydatne w diagnostyce trwałej nietolerancja glutenu. Często pozwala też szybko wyeliminować celiakię jako przyczynę dolegliwości.

Badanie DNA – celiakia ma podłoże genetyczne

Obecność któregoś z holotypów pozwala stwierdzić, że dana osoba ma predyspozycje genetyczne do zachorowania. To jednak nie oznacza jeszcze aktywności choroby.

A jeśli genów nie ma? Choroba nie występuje teraz ani nie wystąpi w przyszłości i nie ma sensu wykonywania dalszych badań w jej kierunku. Badanie DNA pozwala więc – jako jedyne – całkowicie wykluczyć celiakię.

Badanie DNA – warto wykonać je u bliskich krewnych chorego na celiakię

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) zaleca wykonanie badania na celiakię u krewnych pierwszego stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) osoby chorej. Dlaczego? To choroba dziedziczna – geny można przekazać potomstwu. Badanie DNA umożliwia więc sprawdzenie, czy geny są obecne też u innych członków rodziny.

Badanie DNA na celiakię – na czym polega?

To badanie genetyczne, które najczęściej wykonuje się na podstawie wymazu z policzka. Ważne jednak, żeby badanie DNA w kierunku celiakii miało pełny zakres i obejmowało haplotypy: DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02). To pozwala zyskać całkowitą pewność wyniku.

Oceń ten artykuł

Data publikacji: 24/10/2018

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA