Badania prenatalne a samoistne poronienia - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania prenatalne a samoistne poronienia

Witam,

Mam 36 lat. Jestem po 3 samoistnych poronieniach ( 5 tydz; 10 tydz i 6 tydz ciąży). Obecnie jestem w 10 tyg ciąży. Przyjmuję Clexane, Acard, Folik. Czy powinnam poddać się badaniom prenatalnym inwazyjnym czy wystarczą badania nieinwazyjne ? Nie wiem czy to nie zaszkodzi mojej ciąży.

pozdrawiam,
Joanna


Agnieszka Kurczuk-PowolnyODPOWIEDŹ LEKARZA:

Specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny 

 

 

Szanowna Pani,

Ze względu na wiek i przebyte poronienia, na pewno warto zrobić badania nieinwazyjne (USG i test PAPP-A) w 11-14 tygodniu ciąży. Jeśli wyniki tych badań wykazałyby podwyższone ryzyko wad wrodzonych, wtedy dopiero warto zastanowić się nad badaniami inwazyjnymi. Badania inwazyjne to najczęściej amniopunkcja lub rzadziej wykonywana biopsja trofoblastu.

Badania te polegają na nakłuciu pod kontrolą USG jamy macicy i pobraniu do badania komórek płodu zawartych w płynie owodniowym lub w kosmówce. Ze względu na konieczność nakłucia, obarczone są pewnym ryzykiem poronienia i straty ciąży na skutek samego zabiegu.

Ryzyko to waha się od 0,5 do 1 % w przypadku amniopunkcji, przy biopsji trofoblastu jest nieco wyższe. Dlatego nie wykonuje się ich rutynowo, tylko w przypadku, gdy ryzyko związane z ich wykonaniem nie jest większe, niż ryzyko samej wady, którą mają wykryć.

Wiele zależy od tego, czego się Państwo bardziej obawiają- straty kolejnej ciąży, czy ewentualnej wady wrodzonej dziecka. Trzeba też pamiętać, że badania prenatalne, nawet inwazyjne, nie pozwalają wykryć WSZYSTKICH wad i nie dają 100% pewności, czy dziecko będzie zdrowe. Niezależnie od decyzji, co do badań inwazyjnych, na pewno warto powtórzyć USG około 20 tygodnia ciąży i potem około 30 tygodnia ciąży. Można wtedy wykryć wady strukturalne, jak wady serca, dające się korygować chirurgicznie zaraz po porodzie.

Leki, jakie Pani obecnie przyjmuje, są właściwe i pozwalają mieć nadzieję, że ta ciąża zakończy się pomyślnie, czego serdecznie życzę.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny

 

badanie po poronieniu


Przeczytaj również:

14/06/2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij