3 fakty o cenie badań w ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

3 fakty o cenie badań w ciąży

badania w ciąży cena

Aktualizacja: 2 marca 2018 r. 

Podstawowe badania w ciąży (m.in. morfologia krwi, badanie moczu czy USG) są refundowane dla każdej przyszłej mamy, a badania prenatalne – w konkretnych przypadkach.

Można skorzystać także ze świadczeń prywatnych, wykonując wszystkie lub niektóre badania na swój koszt. W czasie ciąży dostępne są też takie testy, które zawsze są odpłatne, np. badanie na ojcostwo.

FAKT 1: Podstawowe badania w ciąży refunduje NFZ

Każda ciężarna ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną, która obejmuje m.in. morfologię krwi, USG, badanie moczu, oznaczenie Rh i grupy krwi, analizę poziomu cukru, cytologię i badanie ginekologiczne, test WR oraz badania w kierunku przeciwciał różyczki, wirusa HIV i toksoplazmozy.

Można również skorzystać z tych badań prywatnie. Wtedy ich koszt wynosi mniej więcej: 10 złotych (cena za każde z badań) za morfologię krwi, badanie moczu i badanie poziomu cukru, 100-200 złotych za USG, 40-50 złotych za cytologię i 20-30 złotych za każdy z testów na obecność przeciwciał bakterii i wirusów.

FAKT 2: Badania prenatalne są refundowane tylko w określonych przypadkach

NFZ refunduje badania przesiewowe (test potrójny, test PAPP-A) i diagnostyczne (biopsja kosmówki, amniopunkcja) wtedy, gdy: ciężarna ma powyżej 35 lat, wykryto u niej lub jej partnera wadę albo aberrację chromosomalną, w jej bliskiej rodzinie lub w rodzinie partnera obecne są przypadki chorób wrodzonych, gdy poprzednie dziecko kobiety urodziło się z wadą lub urodziło się martwe i/lub w momencie, gdy nieprawidłowości zostaną wykryte podczas testów kontrolnych (np. badań biochemicznych czy USG).

FAKT 3: Cena pozostałych badań w ciąży wynosi od 200 zł do 6000 zł

Gdy przyszła mama nie znajduje się w grupie, dla której badania prenatalne są refundowane, może wykonać je prywatnie. Na początku najlepiej zrealizować badanie przesiewowe, które wskazuje na ryzyko obecności u dziecka np. zespołu Downa czy Edwardsa. Jeśli taki test wykaże nieprawidłowości, realizuje się badanie diagnostyczne.

Badania prenatalne przesiewowe (test PAPP-A bądź test potrójny) to koszt ok. 200-400 złotych. Najdokładniejszy test przesiewowy – NIFTY – kosztuje natomiast ok. 2300-2400 złotych. Cena prenatalnych badań diagnostycznych wynosi: ok. 1000-1600 złotych za amniopunkcję, ok. 1500-2000 złotych za biopsję kosmówki i ok. 700-900 zł za kordocentezę.

W ciąży lub podczas jej planowania ciężarna może wykonać też test genetyczny w kierunku trombofilii wrodzonejbadanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR, którego cena to ok. 300 złotych. Obecność tych schorzeń może niekorzystnie wpływać na dziecko, powodując nawet poronienie. Ze względu na to, że nie dają widocznych objawów, jedyną możliwością ich wykrycia jest właśnie badanie DNA.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, całkowicie pewny test na ojcostwo można wykonać jeszcze zanim dziecko się urodzi. Jego cena to ok. 2000-2500 złotych lub ok. 6000 złotych. Pierwszy wariant polega na pobraniu próbki dziecka w czasie badań prenatalnych przy jednoczesnym zbadaniu go pod kątem wad genetycznych. Drugi sposób pobierania próbek polega na pobraniu krwi matki i izolacji z niej DNA dziecka.

Zobacz też: Ile kosztują badania prenatalne?


3 fakty o cenie badań w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

25/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij