Baby blues świeżo upieczonego ojca - badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Baby blues świeżo upieczonego ojca

Depresja po porodowa nie jest problemem, który dotyczy wyłącznie kobiet. Zdarza się, że cierpią na nią także świeżo upieczeni tatusiowie. Dotyka ona mniej więcej jednego na 14 ojców. To co prawda znacznie mniej niż kobiet ale to nie znaczy że problem ten nie istnieje.

Czym jest baby blues?

Jeśli chodzi o „baby blues” tatusiów to wynika on głównie z wielkich zmian jakie zaszły w Twoim życiu. Pojawienie się dziecka całkowicie wywraca Twój świat do góry nogami. Niemowlę absorbuje bardzo kobietę i skupia na sobie całą jej uwagę.

Nowy tatuś może czuć się odrzucony i niepotrzebny. Objawy „baby blues” u ojców są nieco inne niż w przypadku kobiet. Są to głównie znużenie i pogorszenie nastroju. Mężczyzna zazwyczaj unika rozmowy na temat swoich emocjonalnych problemów. Jednocześnie nie potrafi sobie z nimi sam poradzić dlatego próbuje od nich uciec ( w hobby czy alkohol).

Kogo może dotknąć baby blues?

Najbardziej narażeni na depresję są Ci Panowie, których partnerki cierpią na tę przypadłość oraz Ci, którzy są niezadowoleni z relacji z nimi czy też nie mogą liczyć na wsparcie ze strony najbliższych. Innym czynnikiem powodującym „baby blues” u mężczyzn jest zła sytuacja materialna- ojciec martwi się o to czy zdoła zapewnić godne życie rodzinie, która się powiększyła.

Depresja u mężczyzn także wymaga leczenia ! Najlepszym sposobem na poprawienie samopoczucia jest wsparcie ze strony partnerki oraz osób bliskich. Mężczyzna powinien czuć się potrzebny i zauważony. Sposobem na wspólne poradzenie sobie z takim stanem rzeczy może być szczere i bardzo konkretne rozmawianie o swoich potrzebach i obawach. Pomocna ( a czasem wręcz niezbędna) będzie rada specjalisty.

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 25/01/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?