Amniopunkcja czy jest bezpieczna?Badaniaprenatalne.pl

Amniopunkcja – czy jest bezpieczna?

amniopunkcja czy jest bezpieczna

Badanie to jest niemal w 100% bezpieczne jeśli wykonuje je doświadczony specjalista. Co więcej, wprowadza się coraz lepszą technikę i sprzęt. Myśląc o bezpieczeństwie powinno się rozważyć przede wszystkim korzyści, jakie to badanie przyniesie dziecku.

Amniopunkcja – dlaczego nie warto się bać?

Obecnie wykonanie amniopunkcji jest niemal w 100% bezpieczne – powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Niestety w Polsce wciąż wiele kobiet boi się tego testu, chociaż jest on najdokładniejszym w ciąży i może wykryć nieprawidłowości. W wielu innych krajach amniopunkcja to jedno z rutynowych badań wykonywanych u kobiet ciężarnych.

Amniopunkcji nie należy się obawiać, ponieważ do jej przeprowadzania używany jest coraz lepszy sprzęt, który minimalizuje ryzyko. Wykorzystuje się coraz cieńsze igły, a całe badanie kontrolowane jest przez aparat USG. Dzięki temu lekarz dokładnie widzi na monitorze, jak przebiega badanie i nie ma możliwości wykonania nieprawidłowego nakłucia.

Także personel medyczny jest coraz lepiej wyszkolony, a lekarze wykonują wiele takich badań, więc mają ogromne doświadczenie. Ekspert każdy przypadek traktuje indywidualnie, ale jego doświadczenie pozwala na szybkie działanie i zagwarantowanie bezpieczeństwa metce i dziecku.

Polecamy artykuł eksperta: Badania prenatalne. Czy należy się bać?

Amniopunkcja – korzyści z badania

Amniopunkcja pozwala wykryć chorobę dziecka już w łonie matki, a następnie wprowadzić odpowiednie leczenie lub przygotować schemat działania do wdrożenia po porodzie. W większości przypadków badanie to daje jednak rodzicom spokój. Dzięki temu rodzice, szczególnie kobieta, mogą bezstresowo przygotowywać się do nadejścia dziecka na świat. Spokój podczas ciąży jest bardzo ważny dla przyszłej mamy – ma wpływ nie tylko na jej samopoczucie, ale także rozwój dziecka.

Amniopunkcja może wykryć prawie 200 różnych nieprawidłowości, m.in. zespoły: Downa, Pataua, Edwardsa, Turnera, mukowiscydozę czy anemię sierpowatą. Badanie to jest najdokładniejszym testem podczas ciąży i daje bardzo duże korzyści, które powinny być ważniejsze niż ewentualne obawy.

Amniopunkcja – czy jest bolesna?

Amniopunkcja jest badaniem niemal bezbolesnym, ponieważ może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nie czuć nakłucia. Jeśli kobieta nie decyduje się na znieczulenie, również nie ma powodów do obaw – coraz cieńsze igły sprawiają, że badanie jest bardziej komfortowe dla przyszłej mamy. Po badaniu nie ma konieczności pozostania w szpitalu, jednak zwykle lekarz wystawia krótkie zwolnienie lekarskie.

Amniopunkcja a test na ojcostwo

W czasie amniopunkcji można również pobrać próbkę DNA dziecka potrzebną do wykonania testu na ojcostwo. Dzięki temu w niepewnej sytuacji już w ciąży można mieć jasność co do ojcostwa. Test DNA z próbki pobranej w ciąży jest tak samo pewny, jak ten wykonany po porodzie, a także przebiega tak samo. Próbki DNA dziecka, mężczyzny oraz matki analizuje się, ustalając ich profile genetyczne, a następnie porównując ze sobą. Wynik jest jednoznaczny i pewny, dzięki czemu rodzice mogą odzyskać spokój jeszcze przed narodzinami dziecka.

Zobacz też: Ustalenie ojcostwa w ciąży


tagi: badania prenatalne

Amniopunkcja – czy jest bezpieczna?
5 Liczba ocen: 6

Przeczytaj również:

29/07/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij