Zapalenie języka – objawy i leczenie

Aktualizacja: 20 kwietnia 2018 r. 

Masz zaczerwieniony i powiększony język? Odczuwasz pieczenie i ból w szczególności przy spożywaniu pokarmów? To prawdopodobnie zapalenie języka. Jeśli towarzyszy mu rozległe owrzodzenie, to może za nie odpowiadać infekcja bakteryjna. Z kolei jeśli zauważysz biały nalot na języku i śluzówkach jamy ustnej, winne temu mogą być grzyby.

Dlaczego dochodzi do zapalenia języka?

Zapalenie języka może rozwinąć się szybko lub stanowić objaw innej choroby, takiej jak anemia. Dochodzi do niego wówczas, gdy nasz organizm aktywuje komórki obronne wydzielające czynniki powodujące lokalny stan zapalny. Bakteryjne zapalenie języka dotyka głównie osoby z obniżoną odpornością, m.in. te, które niedawno stosowały antybiotyk lub są po przeszczepie, ale też te, które nie dbają o higienę jamy ustnej.

Przyczyną zapalenia języka może też być całkiem błaha rzecz, taka jak przygryzienie w trakcie jedzenia czy przewlekłe drażnienie języka np. przez źle dopasowaną protezę zębową. Problem ten dotyka też osób, które przez wiele lat palą tytoń czy spożywają w dużej ilości alkohol. Dochodzi u nich do wysuszenia i uszkodzenia śluzówek, a w konsekwencji rozległego zapalenia jamy ustnej i języka.

Kiedy zapalenie języka może oznaczać poważniejszą chorobę?

Nie bagatelizuj zapalenia języka, ponieważ oprócz infekcji bakteryjnej czy grzybiczej może go powodować inna choroba ogólnoustrojowa.  Mowa tutaj m.in. o cukrzycy typu II oraz niedoborach witamin. Zapalenie języka pojawia się też często przy anemii (niedokrwistości). Zaniepokoić powinien Cię fakt, że objawy utrzymują się pomimo zastosowanego leczenia lub gdy zapalenie często powraca.

Zapalenie języka – to może być objaw anemii z niedoboru kwasu foliowego!

Anemia z niedoboru kwasu foliowego objawia się m.in. zapaleniem języka, ale też gorszym samopoczuciem, a nawet depresją. To bardzo częsty problem, ponieważ na poziom kwasu foliowego wpływają m.in. stosowana antykoncepcja i spożywanie dużych dawek witaminy C. Taka niedokrwistość jest szczególnie groźna u kobiet w ciążybo może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego płodu. Pacjenci z anemią wynikającą z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12 (tzw. anemią megaloblastyczną) szybciej też siwieją i ich włosy tracą połysk.

Dlaczego 50% kobiet nie przyswaja prawidłowo kwasu foliowego?

Warto wiedzieć, że anemia z niedoboru kwasu foliowego może być spowodowana nie tylko złą dietą. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ostrzega, że nawet połowa Polek może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1]. To z kolei może wiązać się z obecnością wariantu C677T/A1298C genu MTHFR.

Polimorfizm ten nie daje zwykle widocznych objawów, jednak może obniżać zdolność wchłaniania standardowej formy kwasu foliowego. Jego wykrycie jest możliwe w czasie badań DNA. Na podstawie wyników lekarz może zalecić suplementację aktywnym kwasem foliowym, która pomoże uzupełnić niedobory.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Przeczytaj więcej o przyswajaniu kwasu foliowego i genie MTHFR

Jak wyleczyć zapalenie języka?

Jeśli zapalenie języka jest spowodowane infekcją bakteryjną, lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyku. Z kolei w przypadku zakażenia grzybami zastosuj lek przeciwgrzybiczny, np. nystatynę. Przy zapaleniu języka wskazane jest też częste płukanie jamy ustnej. Możesz również zastosować lek o miejscowym działaniu znieczulającym, np. lidokainę.

W przypadku zapalenia języka, którego przyczyną jest choroba ogólnoustrojowa, jak np. anemia z niedoboru kwasu foliowego, konieczne jest leczenie przyczynowe. To znaczy takie, które doprowadzi do wyleczenia samej anemii, a nie tylko zapalenia języka. W przeciwnym razie problem będzie wracał. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie przyczyny zapalenia języka, a nie tylko leczenie jego objawów.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/10/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *