Zakrzepica w ciąży - zapobieganie, objawy, leczenie - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Zakrzepica w ciąży – jak zapobiegać i rozpoznać?

zakrzepica w ciąży
W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów. Zakrzepica to choroba bardzo podstępna, tym trudniejsza do zdiagnozowania, że często atakuje organizm nie dając żadnych znaków swego istnienia. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo, jest ona bardzo groźna. Gdy zaatakuje, potrafi uśmiercić człowieka w zaledwie kilka sekund. Tymczasem są dostępne proste badania, które wykrywają predyspozycje do tworzenia zakrzepów.

 

Czy wiesz, że zakrzepica dotyczy niemal KAŻDEJ Z NAS? Choroba ta spowodowana jest zaburzeniami krzepliwości krwi, w wyniku czego dochodzi do powstania zakrzepów, które zamykają światła naczyń krwionośnych. Zaburza to lub wręcz całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w żyłach i tętnicach. Tworzące się w żyłach zakrzepy mogą być groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale wręcz życia! Dlaczego? Ponieważ zablokowanie przepływu krwi przez zakrzep bywa przyczyną zatoru płucnego, który w kilka sekund może nas uśmiercić. W czasie ciąży, możliwość jego wystąpienia wzrasta aż 4-krotnie! Dodatkowo brytyjskie rejestry medyczne, wskazują, że jest on przyczyną aż 1/3 śmierci kobiet w czasie ciąży i połogu!

Zakrzepica w ciąży. Dlaczego w ciąży rośnie ryzyko powstania zakrzepu?

W czasie ciąży, wraz z rozwojem dziecka zwiększa się ucisk na żyły biodrowe, co sprzyja powstaniu zakrzepu. W tym czasie choroba zakrzepowo-zatorowa częściej rozwija się w odcinku biodrowo-udowym żył głębokich. To dlatego u 90% kobiet ewentualne objawy występują tylko na lewej nodze.

poradnik_Zakrzepica_w_ciazyDodatkowo zachodzą zmiany hormonalne, które mają za zadanie utrzymanie ciąży. Jednocześnie wpływają na ściany naczyń żylnych, co sprzyja ich poszerzaniu i zastojowi krwi. Tym samym zwiększa się ryzyko powstania zakrzepicy.

Trombofilia może w dużym stopniu przyczynić się do powstania zakrzepu

Trombofilia jest skłonnością uwarunkowaną genetycznie. Stwierdzono, że u kobiet, które są nią obciążone ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta aż 8-krotnie! Czy wiesz, że nieleczona zakrzepica jest przyczyną zatorowości płucnej u 15-25% ciężarnych i aż 15% z nich umiera?

Na powstanie trombofilii mają wpływ określone mutacje. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że wynikają z nich jeszcze inne dodatkowe konsekwencje, które mogą mieć wpływ na przebieg Twojej ciąży. Jakie to mutacje?

Jedną z nich jest mutacja C677T  genu MTHFR. Zwiększa ona niebezpieczeństwo występowania nawykowych poronień. Badania wskazują również, że u kobiet, które są nosicielkami tej mutacji, aż 2,6-krotnie rośnie ryzyko urodzenia potomstwa z zespołem Downa. Oprócz tego, mutacja ta może wpływać na wystąpienie u niego wad cewy nerwowej. Również mutacja G10210A genu protrombiny zwiększa zagrożenie poronieniem we wczesnej ciąży.

Zakrzepica w ciąży – czy masz objawy?

Zakrzepica w ciąży jest chorobą bardzo podstępną, często przebiegającą bezobjawowo. U kobiet ciężarnych zdiagnozowanie jest jej utrudnione, ponieważ jeśli już zaczną występować jakiekolwiek objawy, wówczas są one bagatelizowane lub uważane za dolegliwości typowo ciążowe.

Takimi objawami są m.in.:

  • Ból nóg od kolan w dół i ich obrzęk,
  • Duszność w klatce piersiowej,
  • Ból w klatce piersiowej.

Najważniejsze w przypadku wystąpienia zakrzepicy w ciąży jest szybka diagnoza i szybkie podjęcie skutecznego leczenia. Leczenie zakrzepicy u ciężarnych polega np. na podaniu leków przeciwzakrzepowych –heparyny– w postaci zastrzyku w brzuch . Leki te są bezpieczne dla płodu ponieważ nie przechodzą przez łożysko. Więcej na temat zakrzepicy w ciąży…

Trombofilia: badania genetyczne

badanie_rekomendowane

Aby uzyskać informację, czy jesteś w grupie osób, u których istnieje zwiększone niebezpieczeństwo na chorobę zakrzepowo-zatorową możesz wykonać test w kierunku trombofilii. W badaniu wykonuje się analizę genu MTHFR (C677T, A1298C), Genu protrombiny (G20210A), który znacząco wpływa na możliwość wystąpienia chorób układu krążenia, a także:

  • czynnik V Leiden – jeden z istotnych czynników odziedziczenia trombofilii. Przyczynia się do powstania zakrzepicy tętniczej, żylnej, udaru mózgu, zawału serca,
  • Czynnik PAI – I/SERPINE1 – zwiększa także niebezpieczeństwo wystąpienia chorób serca,
  • Czynnik V R2 – zwiększa ryzyko zakrzepicy

Do badania wystarczy pobrać wymaz z buzi, który następnie poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej.

Dzięki takiemu badania uzyskujesz informację, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zakrzepicę, a także czy istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się innych chorób i zagrożeń. Jeśli okaże się, że tak powinnaś zostać otoczona stałą opieką lekarską.

Warto wynik skonsultować z lekarzem genetykiem, który dokładnie Ci go objaśni, powie jaki wpływ ma konkretna mutacja na stan zdrowia, ryzyko chorób zatorowo-zakrzepowych, poronień, zaburzeń przebiegu ciąży czy  wad cewy nerwowej u dziecka i wynikającej z tego profilaktyki.

nowe_badania_prenatalne_bannery

REKLAMA

Przeczytaj również:

09/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.