Ciąża pierwsza wizyta u lekarzaBadaniaprenatalne.pl

Ciąża. Pierwsza wizyta u lekarza

diagnostyka prenatalna

Aktualizacja: 21 października 2015

zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniPodczas ciąży musisz przygotować się na częstsze wizyty w gabinecie ginekologicznym. Od tej pory dbasz nie tylko o swoje zdrowie ale także o zdrowie swojego maleństwa. Podczas wizyt ginekolog zbada Cię, odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania oraz wypisze skierowania na badania.

.

Po raz pierwszy u lekarza powinnaś pojawić się zaraz po tym jak zauważysz symptomy wskazujące, że możesz być w ciąży (najpóźniej do 10 tygodnia ciąży) lub zaraz po wykonaniu testu ciążowego. Bardzo ważne jest to, abyś wybrała lekarza, któremu będziesz mogła zaufać i do którego będziesz miała pozytywny stosunek. Pamiętaj, że lekarz prowadzący Twoją ciążę będzie z Tobą przez całe 9 miesięcy!

Zobacz też kalendarz ciąży: 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży, 5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży

trombofilia_badanie_w_ciąży

Pierwsza wizyta u lekarza

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad położniczy dotyczący m.in. przebytych przez Ciebie chorób, chorób genetycznych występujących w Twojej rodzinie, warunków socjalnych itp. W trakcie tej pierwszej wizyty ginekolog zrobi Ci także USG oraz wypisze skierowania na badania. Lekarz powinien także zbadać wtedy Twoje piersi, zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić wagę ciała i pobrać wymaz cytologiczny do analizy. Pierwsza wizyta jest bardzo ważna ponieważ lekarz odpowie Ci na wszystkie pytania, których ciężarna (szczególnie przy pierwszym dziecku) może mieć sporo. Ponadto założy Ci kartę ciąży i wyznaczy planowany termin porodu.

Polecamy: Termin porodu a termin poczęcia. Jak ustalić datę poczęcia?

Jak często chodzić do lekarza w ciąży?

Swojego ginekologa powinnaś odwiedzać średnio co 4 tygodnie a po 28 tygodniu ciąży co 2 tygodnie, po 38 już co tydzień. Przy każdej wizycie u lekarza będziesz dodatkowo badana. Lekarz może zlecić także wykonanie dodatkowych badań.

Badanie USG standardowo wykonuje się 3-4 razy w czasie trwania ciąży. Pierwsze USG zwykle wykonuje się ok. 6-12 tygodnia ciąży. Wówczas lekarz na podstawie badania może stwierdzić czy to ciąża pojedyncza czy mnoga oraz wyznaczyć planowaną datę porodu.

Zobacz też: Jak często można robić USG w ciąży?

Między 16 a 20 tygodniem ciąży wykonuje się drugie badanie USG a trzecie ok. 30-34 tygodnia, ostatnie natomiast ok. 38 tygodnia ciąży.

Podczas każdej wizyty w ciąży lekarz będzie Cię badał, sprawdzał Twoją wagę, ciśnienie krwi oraz przeprowadzał ogólny wywiad. Pamiętaj, że masz prawo zadawać pytania. Twój lekarz prowadzący powinien rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości oraz udzielić wyczerpujących odpowiedzi na Twoje pytania.

Kalendarz badań w ciąży

.nowe_badania_prenatalne_tabelka_badania

Przeczytaj również:


Przeczytaj więcej artykułów:

  Przeczytaj również:

  09/06/2015

  2 odpowiedzi na “Ciąża. Pierwsza wizyta u lekarza”

  1. Maria Lepucka napisał(a):

   Artykuł skupił się wyłącznie na ciąży prowadzonej przez lekarza. Jednak korzystanie z takiej opieki wcale nie jest konieczne jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Ciążę fizjologiczną może prowadzić także położna. Obejmuje ona szerszą opieką pacjentki w ciąży prawidłowej, ponieważ poza standardowymi badaniami i skierowaniami, przy okazji każdej wizyty edukuje, przygotowuje do porodu i opieki nad dzieckiem. Takie wizyty sa dłuższe, trwają ok 30-40 minut i sa bardziej kompleksowe.

  2. Kateřina napisał(a):

   Moze dla kobiet ktore rodza pierwsza raz i maja do poloznej zaufanie.
   Z reguly jest tak že kobiety bardziej ufaja lekarzom.
   Taká jest prawda.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.