Prawa i przywileje kobiet w ciąży – mama u lekarza

Prawa i przywileje kobiet w ciąży – mama u lekarza

Przez cały okres ciąży i po porodzie przyszła mama ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej bez względu na to, czy jest ubezpieczona, czy też nie. Czas bezpłatnej opieki trwa aż do końca połogu, czyli do 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Obejmuje on wszystkie procedury medyczne, łącznie z refundacją leków.

Pozostałe kwestie związane z opieką zdrowotną reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 września 2012 w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Mimo że standardy obowiązują już od 3 lat, nie każda mama zna swoje prawa.

Ty wybierasz, kto będzie sprawował nad tobą opiekę przez cały okres ciąży

Może to być lekarz ginekolog-położnik lub położna. Nie obawiaj się opieki położnej. Ona także ma obowiązek regularnych spotkań z ciężarną, zlecania badań kontrolnych i podpowiada, jak sobie radzić z typowymi dolegliwościami. Pamiętaj jednak, że położne prowadzą tylko ciąże fizjologiczne! Gdy pojawią się niepokojące objawy, przyszła mama jest przekazywana pod opiekę lekarza. Położna ma jednak obowiązek asystowania lekarzowi podczas porodu.

informacjaAby uzyskać prawo do świadczeń, należy podczas każdej wizyty okazać dokument stwierdzający, że spodziewasz się dziecka. Może to być również twoja karta ciąży, którą uzyskasz podczas pierwszej wizyty u ginekologa.

Masz prawo do pełnej informacji o stanie zdrowia, przebiegu ciąży, porodu oraz…

…metod i sposobów łagodzenia bólu. Przyszła mama powinna więc ustalić z osobą prowadzącą ciążę plan opieki przedporodowej i plan samego porodu. W takim planie powinny znaleźć się terminy wizyt kontrolnych zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wykaz zalecanych badań medycznych oraz preferencje dotyczące porodu.

Pamiętaj, że możesz nie tylko wybrać szpital, którym będziesz rodzić dziecko, ale również pozycję w trakcie porodu i miejsce (np. w wodzie) oraz zaznaczyć chęć obecności partnera (poród rodzinny). Położna lub lekarz powinni cię zachęcać do aktywności fizycznej, która pomoże przetrwać skurcze i złagodzi odczucie bólu. Masz prawo do zmiany pozycji w każdej sytuacji, o ile nie jest zagrożone życie twoje i dziecka.

To może Cię zainteresować: Poród – jak wygląda i ile trwa?

Bezpłatne znieczulenie na żądanie?

Wiele mam obawia się, że będzie musiało za nie płacić. Zarówno poród, jak i wszystkie zabiegi z nim związane należą do tzw. świadczeń gwarantowanych przez państwo. Szpitale nie mogą więc pobierać dodatkowych opłat za znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu. Pamiętaj jednak, że o znieczuleniu podczas porodu decyduje lekarz.

Nie istnieje też coś takiego jak znieczulenie na żądanie. Podczas ustalania planu porodu i opieki okołoporodowej ustalasz również metody łagodzenia bólu, jednak nie oznacza to, że terapia przeciwbólowa nie może być modyfikowana przez lekarza w zależności od zaistniałej sytuacji. Masz więc prawo do pełnej bezpłatnej opieki, jednak za każdą dodatkową usługę pielęgniarską będziesz musiała zapłacić.

Przeczytaj też: 5 mitów o badaniach prenatalnych

Masz prawo do bezpłatnych usług stomatologicznych

Zgodnie z prawem (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń) możesz korzystać z bezpłatnych usług dentystycznych od początku ciąży do 42. dnia połogu.

Wiele zabiegów stomatologicznych, nierefundowanych zwykle przez NFZ, możesz wykonać w tym czasie bez obaw o swój portfel. Pamiętaj, że stan zdrowia jamy ustnej może mieć istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Wieloletnie badania kliniczne prowadzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wśród ciężarnych i mam w trakcie połogu wykazały, że blisko 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych niską masą urodzeniową dziecka spowodowane było złym stanem uzębienia i chorobami przyzębia.

Warto więc wiedzieć, jakie zabiegi, oprócz standardowo refundowanych, przysługują ci w trakcie ciąży. Wśród nich należy wymienić: kiretaż otwarty, a więc oczyszczanie korzeni zębów po odsłonięciu chirurgicznym dziąseł – w obrębie 1/4 uzębienia (nie obejmuje znieczulenia oraz zaopatrzenia rany), leczenie kanałowe oraz usunięcie złogów nazębnych  (1 raz na 6 miesięcy w obrębie całego uzębienia). Ponadto przysługuje ci prawo do odbywania wizyt i badań kontrolnych u stomatologa – nie częściej jednak niż raz na kwartał.


Oceń

Data publikacji: 08/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *