Pracownia Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej w Kielcach – już działa!

ile kosztują badania prenatalne

W poniedziałek, 17 sierpnia 2015 roku, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach uruchomił Pracownię Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej. Jest to pierwsza tego typu pracownia w województwie świętokrzyskim i dwunasta w kraju.

Wczesne wykrywanie wad płodu

Dzięki aparaturze medycznej, jaką dysponuje nowo powstała pracownia, w tym nowoczesnemu ultrasonografowi, lekarze będą w stanie wykrywać poważne wady serca, jak i inne nieprawidłowości u dziecka jeszcze na etapie prenatalnym, nawet w 12 – 14 tygodniu ciąży. Jest to niezwykle ważne, niektóre z tych zaburzeń można bowiem leczyć, gdy maluch znajduje się jeszcze w łonie matki– zaznacza Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Kielcach. Ponadto pacjentce, której dziecko okaże się być obciążone jakąś wadą, np. wadą serca, zostanie udzielona szybka i fachowa pomoc specjalistów, co zwiększy szansę noworodka na życie i prawidłowy rozwój. Jeszcze do niedawna wielu z nich nie udawało się uratować, a to właśnie za sprawą zbyt późnej diagnostyki.

Od teraz pacjentki, które chcą mieć pewność, że ich nienarodzone jeszcze dzieci są zdrowe nie muszą już udawać się do placówek w innych miastach – badanie będą mogły wykonać na miejscu, w Kielcach.

Większość funduszy przeznaczonych na budowę nowoczesnej pracowni diagnostycznej pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2007 – 2013. Koszt całego przedsięwzięcia to ponoć ok. 900 tysięcy złotych.

Dowiedz się dlaczego warto robić badania prenatalne

Rynek badań prenatalnych w Polsce

Rynek badań prenatalnych w Polsce systematycznie się rozwija – otwarcie nowej pracowni w Kielcach jest tego najlepszym dowodem. Ciężarne pacjentki mają do wyboru inwazyjne badania prenatalne, które choć potrafią z dużą precyzją ocenić stan zdrowia płodu, to jednak wiążą się z nieznacznym niebezpieczeństwem powikłań, oraz metody całkowicie bezpieczne, ale określające tylko prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Do grupy pierwszej będzie się zaliczać choćby polegająca na analizie płynu owodniowego amniopunkcja, do grupy drugiej USG, test PAPP-A czy badanie NIFTY i test SANCO. Możliwości jest zatem całkiem sporo, o tym która z opcji będzie najlepsza dla pacjentki powinien zadecydować już jednak lekarz.

Zobacz na czym polega nowoczesne, nieinwazyjne badanie NIFTY

Jeszcze nie dla wszystkich…

Na chwilę obecną Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach nie ma jeszcze kontraktu z NFZ-em na realizację badań przy pomocy zakupionego sprzętu – na razie mogą z niego korzystać wyłącznie pacjentki szpitala. Po podpisaniu odpowiedniej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia takie badania będą mogły już mogły wykonać ciężarne z całego województwa. Miejmy tylko nadzieję, ze nastąpi to w miarę szybko.


Aktualizacja: 2 listopada 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/08/2015, Data aktualizacji: 31/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *