Poronienie a kolejna ciąża - ciąża po poronieniu - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie a kolejna ciąża

Jedno, a nawet dwa poronienia nie pozbawiają nas szansy posiadania dziecka w przyszłości. Mimo to kobieta, która już raz nie donosiła ciąży, przy każdej kolejnej będzie objęta szczególną troską ze strony lekarzy. Pacjentka powinna też zastanowić się nad wykonaniem badań DNA – u siebie, partnera i dziecka… Szczęśliwa ciąża po poronieniu jest możliwa!

Za większość poronień odpowiedzialność ponoszą wadliwe geny

Po pojedynczym poronieniu pacjentce nie zostaną zlecone żadne specjalistyczne badania. Z racji faktu, że za ok. 70% poronień odpowiedzialność ponoszą błędy w DNA, rodzice powinni rozważyć wykonanie badania cytogenetycznego, zwanego inaczej badaniem kariotypu.

Za jego pomocą dowiedzą się czy liczba i struktura wszystkich chromosomów ich zmarłego dziecka była odpowiednia czy może w jakiś sposób odbiegała od normy. Swój kariotyp powinni przebadać również rodzice – nosicielem niekorzystnej zmiany w DNA może być któryś z partnerów, pomimo braku widocznych objawów.

Genetyk zleci badania i powie jakie są realne szanse na dziecko

Każdy wynik badania genetycznego najlepiej skonsultować ze genetykiem. To on jako specjalista będzie w stanie określić realne szanse danej pary na sukces przy kolejnej próbie poczęcia. W razie potrzeby może rozszerzyć diagnostykę o kolejne badania genetyczne. Badanie kariotypu nie jest bowiem jedynym badaniem wykonywanym u kobiet po poronieniach.

Warto wiedzieć, że przyczyną nawykowych strat ciąży u pacjentki może być mutacja genetyczna wywołująca trombofilię, czyli stan podwyższonej podatności do choroby zakrzepowo – zatorowej. Trombofilia wrodzona uszkadza nie tylko naczynia krwionośne, powodując ich zatkanie skrzeplinami, ale też bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu. Może go spowolnić , a nawet przyczynić się do jego obumarcia.

Dziecko po poronieniu

Rodzice, których kariotypy są prawidłowe, tzn. nie występują u nich żadne zmiany w chromosomach, mają bardzo duże szanse na donoszenie kolejnej ciąży oraz wydanie na świat całkiem zdrowego potomstwa. W ich przypadku poronienie było najprawdopodobniej spowodowane nieprawidłowościami w DNA dziecka. Przeważnie mają one postać trisomii.

Wykrycie tego rodzaju anomalii u płodu nie rokuje zwykle problemów w następnych ciążach. Gdy jest inaczej, a więc jeśli to rodzice, a nie dziecko są nosicielami nieprawidłowości, genetyk przedstawi im możliwe rozwiązania ich sytuacji, np. omówi na czym polega metoda in vitro i towarzysząca mu diagnostyka preimplantacyjna.

 


Artykuł powstał we współpracy z portalem poronilam.pl

logo

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Przeczytaj również:

17/12/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ciąża

czat