Plamienie w ciąży – jak wygląda i co oznacza?

plamienie w ciąży

Plamienie w ciąży pojawia się u ok. 25% ciężarnych. Wcale nie musi oznaczać niebezpieczeństwa, jednak zawsze wymaga porady lekarza. Plamienie w ciąży na każdym etapie może oznaczać coś innego. Pojawia się zwykle w czasie implantacji zarodka, ale również w przypadku np. nadżerki, ciąży pozamacicznej, oderwania łożyska, a nawet – poronienia.

Spis treści:

  1. Jak wygląda plamienie w ciąży
  2. Co robić, gdy w ciąży pojawi się plamienie?
  3. Plamienie w ciąży a poronienie
  4. Plamienie w ciąży a nadżerka
  5. Plamienie w ciąży a zapowiedź porodu
test nifty pro

REKLAMA

Plamienie w ciąży – jak wygląda?

Plamienie w ciąży najczęściej jest stosunkowo skąpe, a zabrudzenia pojawiające się na bieliźnie – niewielkie. Mogą pojawić się drobne plamki lub większe plamy, które nie wymagają bardzo częstej zmiany podpasek. Brązowawe i skąpe plamienie, które trwa krótko i nie towarzyszy mu żaden ból, najczęściej nie zwiastuje problemu. Jeśli krew jest natomiast różowa lub czerwona (ciemna albo jasna), a dodatkowo pojawiają się skurcz, bóle krzyża czy podbrzusza – jest to sygnał alarmowy.

Co robić, gdy pojawi się plamienie w ciąży?

Żadnego rodzaju plamienia nie należy lekceważyć, najlepiej od razu udać się do lekarza prowadzącego ciążę albo szpitala.

Specjalista oceni, z czym jest ono związane, wykonując m.in. badanie USG. Szybka reakcja umożliwi podjęcie odpowiednich kroków (np. wprowadzenie leczenia czy monitorowania ciąży), a w wielu przypadkach po prostu uspokoi przyszłą mamę.

Od razu po pojawieniu się plamienia lub krwawienia należy uważnie obserwować swój organizm. Warto zapamiętać częstotliwość jego występowania, barwę i gęstość krwi, a także jej ilość (krwawienie skąpe, obfite etc.), ponieważ te informacje są bardzo istotne dla postawienia diagnozy.

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży – to może być poronienie

Na początku ciąży (ok. 7-10 dni po zapłodnieniu) może pojawić się plamienie implantacyjne – krótkie i skąpe. U niektórych kobiet plamienie obecne jest również w czasie, kiedy zwyczajowo pojawiała się u nich miesiączka. Może dojść do niego nawet 2-3 razy, w 1. trymestrze ciąży.

Jeśli brązowawe lub różowawe i skąpe plamienie utrzymuje się kilka dni, może oznaczać zagrożenie poronieniem (poronienie zagrażające) lub puste jajo płodowe. Jeśli towarzyszy mu natomiast ból brzucha lub dolnej części pleców – ciążę pozamaciczną.

Obfite plamienie (a właściwie krwawienie) w pierwszych tygodniach ciąży może być związane także z poronieniem w toku. Krew jest wtedy jasno- lub ciemnoczerwona, pojawiają się silne bóle (skurcze) podbrzusza, bóle krzyża i czasami także skrzepy.

Czytaj więcej: Czy to poronienie? Objawy poronienia.

badanie po poronieniu

Plamienie w drugim trymestrze ciąży to najczęściej nadżerka

Skąpe plamienia w tym okresie zdarzają się rzadko i najczęściej wiążą się z nadżerką czy infekcją. Często towarzyszy im wtedy pieczenie. Jasnoczerwona krew i brak dolegliwości bólowych mogą natomiast oznaczać łożysko przodujące (które znajduje się nad szyjką macicy) – wymagające monitorowania ciąży.

Jeśli w drugim trymestrze ciąży pojawi się różowe plamienie – może to być późne poronienie we wczesnym stadium – zagrażające. Gdy krwawienie jest obfite i towarzyszą mu bóle, bądź skurcze podbrzusza, najczęściej oznacza poronienie w toku. Plamienie na tym etapie ciąży – po 20. tygodniu, przed 37. – może zwiastować także poród przedwczesny.

Plamienie pod koniec ciąży może m.in. zapowiadać poród

Pod koniec ciąży plamienie może być spowodowane podrażnieniem szyjki macicy – np. po wizycie u ginekologia czy po stosunku seksualnym. Często pojawia się również kilka dni przed porodem – w czasie odejścia czopa śluzowego. Może także oznaczać oderwanie albo przedwczesne odklejenie łożyska albo pęknięcie macicy (pojawia się wtedy również ostry ból brzucha).

Czytaj więcej: Objawy zbliżającego się porodu


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/02/2017, Data aktualizacji: 29/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *