Pierwsze badanie USG bioderek

Pierwsze badanie USG bioderek

Jednym z pierwszych, a jednocześnie bardzo ważnych badań, jakie musi przejść dziecko niedługo po urodzeniu jest USG bioderek. Wykonuje się je po osiągnięciu 6 tygodnia życia, ale przed ukończeniem 12 tygodni. Już w zasadzie po kilka dniach od pojawienia się noworodka na świecie ortopeda wykonuje wstępne badanie, a w razie wykrycia czegoś niepokojącego kieruje na dalszą diagnostykę.

Należy pamiętać, że USG bioderek u niemowlaka jest obowiązkowe, tak więc każdy rodzic otrzyma na nie skierowanie od lekarza prowadzącego.

Dlaczego jest ono tak ważne i w jakim celu się je wykonuje? Staw biodrowy każdego człowieka składa się z panewki oraz głowy kości udowej, która w tę panewkę wchodzi. W przypadku noworodków stawy zbudowane są z chrząstki, bardzo podatnej na wszelkie zniekształcenia. Może to doprowadzić do powstania pewnych nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawu malucha oraz mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

Spis treści:
Jak przebiega badanie USG bioderek
Na czym polega badanie USG bioderek
Na czym polega dysplazja stawów biodrowych
Jakie są przyczyny dysplazji stawów biodrowych
Leczenie dysplazji stawów biodrowych

Pierwsze badanie USG bioderek

Pierwsze badanie USG bioderek – jak przebiega?

USG bioderek jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i bezpiecznym, nie wymaga również żadnych specjalnych przygotowań. Przed badaniem dziecku należy zdjąć pieluchę, a następnie ułożyć na plecach lub na boku na specjalnym stole.

Następnie w okolicach biodra dziecka rozprowadzany jest żel, który ułatwia przechodzenie fal dźwiękowych. Osoba wykonująca badanie przykłada specjalne urządzenie do miejsca, na które wcześniej nakładany był żel. Fale dźwiękowe wytwarzane przez to urządzenie odbijają się od ciała, a następnie przetwarzane są na obrazy, widoczne na ekranie komputera.

Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a rodzice mogą w nim uczestniczyć.

Dysplazja stawów biodrowych – na czym polega?

Jeśli wspomniana głowa kości udowej jest umiejscowiona w samym centrum odpowiednio głębokiej panewki, to oznacza, że staw ten jest zbudowany prawidłowo i nie ma powodów do obaw.

Czasem zdarza się jednak, że panewka jest zbyt spłaszczona i głowa kości udowej nie może w nią wejść. W rezultacie staw biodrowy nie funkcjonuje tak jak należy, brak mu stabilności, a co najgorsze jest on narażony na wszelkiego rodzaju urazy, takie jak chociażby zwichnięcia czy podwichnięcia.

Aby tego uniknąć niezbędna jest więc odpowiednia i wczesna diagnostyka, która może uchronić naszą pociechę przed ortopedycznymi problemami w przyszłości.

Dysplazja stawów biodrowych – przyczyny

Przyczyn powstania dysplazji stawów biodrowych może być kilka. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeśli więc w rodzinie występowało już kiedyś to schorzenie, istnieje ryzyko, że pojawi się ono również u naszego dziecka. Kolejnym powodem może być po prostu złe ułożenie dziecka jeszcze w łonie matki.

Za pojawienie się dysplazji stawów biodrowych odpowiedzialne mogą być również hormony, a konkretnie estrogeny i relaksacyna, które wytwarzane są po to, aby przygotować przyszłą mamę do porodu.

Przyczyn należy upatrywać się również w zbyt dużej wadze dziecka oraz w nieprawidłowej pielęgnacji niemowlaka. Na ostatnią z wymienionych przyczyn należy zwrócić szczególną uwagę, głównie ze względu na to, iż mają na nią wpływ sami rodzice. W tym przypadku niezwykle ważna jest profilaktyka, a więc zapobieganie.

Zasady, których należy przestrzegać dotyczą przede wszystkim sytuacji związanych z zabawą czy przebieraniem, np. trzeba pamiętać o tym, aby dziecko jak najwięcej leżało na brzuszku, aby nie ciągnąć i nie prostować nóżek jeśli nie jest to konieczne.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych

A co robić jeśli dysplazja stawów biodrowych zostanie zdiagnozowana? Na pewno nie należy wpadać w panikę. Istnieją bowiem skuteczne metody jej leczenia. Większość lekarzy po stwierdzeniu wystąpienia dysplazji zaleca noszenie specjalnej ortezy, której celem jest utrzymanie stawów w odpowiedniej pozycji.

Konieczność ciągłego wkładania aparatu może być zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców bardzo uciążliwa. Zastosowanie się do zaleceń lekarza, oraz przestrzeganie zasad gwarantuje jednak pełen sukces i daje całkowitą szansę na wyleczenie.


Przeczytaj też:


Szukasz informacji o zdrowiu dziecka?

Zajrzyj na ZdrowoKolorowo.pl – Bo zdrowie dziecka jest najważniejsze

Pierwsze badanie USG bioderek

Polecane artykuły:

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

2.6/5 - (10 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/06/2015, Data aktualizacji: 23/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *