Pierwsza wizyta w klinice niepłodności - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Pierwsza wizyta w klinice niepłodności

problem z zajściem w ciążę

 Jak wygląda taka wizyta, jakie dokumenty należy ze sobą przynieść…  na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z redakcją portalu badaniaprenatalne.pl lek. Bartłomiej Kuczera z kliniki niepłodności InviMed w Katowicach. 

redakcja badaniaprenatalne.pl: Czy na pierwszą wizytę pacjentka może przyjść sama?

lek. Bartłomiej Kuczera: Na pierwszą wizytę w klinice niepłodności powinna przyjść para, gdyż problem niepłodności dotyczy obojga partnerów.

redakcja: Jakie badania wykonać przed pierwszą wizytą?

lek. B.K.: Nie ma modelowego zestawu badań, które należy wykonać przed pierwszą wizytą. Zależy to od konkretnego przypadku. By pierwsza wizyta przebiegła owocnie dobrze, aby kobieta wykonała:
– badania hormonalne krwi: AMH, TSH,
-prolaktynę oraz morfologię krwi.

W polskiej praktyce przyjęło się również oznaczanie przesiewowe przeciwciał przeciw toxoplazmozie oraz cytomegalii.

Partner z kolei powinien przynieść wyniki badań nasienia. Pomocne będą także opisy uprzednich badań, podjętych prób leczenia i operacji każdego z partnerów. Są one nieocenionym źródłem wiedzy dla lekarza. Przynosząc taki pakiet badań zwiększamy wartość merytoryczną pierwszej wizyty.

redakcjaCzy i jakie badania wykonuje się podczas I wizyty w klinice?

lek. B.K.: W trakcie pierwszego spotkania z lekarzem w klinice in vitro oprócz standardowego wywiadu i badania ginekologicznego przeprowadza się badania dodatkowe – usg przezpochwowe, pobiera posiewy bakteriologiczne, zleca dodatkowe badania krwi, nasienia lub wystawia skierowanie do diagnostyki /lub leczenia szpitalnego. Trudno określić pakiet podstawowy, gdyż w dużej mierze jest on uzależniony od wywiadu, czyli przeszłości medycznej i położniczej pary.

redakcjaJakie pytania może zadać lekarz?

lek. B.K.: Wywiad medyczny czasem wymaga uściślenia, gdyż pacjenci często opisują dotychczasowe doświadczenia według swojego rozumienia, co nie zawsze odpowiada faktom. Pytania zadawane podczas wywiadu niezbyt różnią się od szczegółowego wywiadu ginekologicznego. Ze względu na specyfikę leczenia niepłodności poruszamy z pacjentami temat akceptacji różnych technik rozrodu wspomaganego, jak również częstości współżycia wraz z czasem współżycia spontanicznego i bez zabezpieczeń. U części par problemem jest niemoc płciowa ograniczająca szanse na poczęcie naturalne, a nie organiczne przyczyny. Dobry specjalista określa również szanse urodzenie dziecka i powoła się na konkretne narzędzia służące do takich szacunków oraz dane swojej kliniki. Należy również omówić proces leczenia i jasno wytłumaczyć, że tylko nielicznym parom udaje się za pierwszym razem; problem powtarzalności leczenia jest dobrym punktem wyjścia do otwartej rozmowy nt. możliwości finansowych w leczeniu, tak by nikt nie został pozostawiony bez pomocy.

redakcjaJaki jest koszt I wizyty?

lek. B.K.: Koszt pierwszej wizyty w InviMed to 150 zł. Do końca listopada trwa promocja – pierwsza wizyta jest 50 proc. tańsza.

redakcjaDziękujemy za rozmowę

 

InviMed
Piotrowicka 83
40-724, Katowice
 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również:

29/10/2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.

czat