Wirus opryszczki płciowej (HSV) - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Wirus opryszczki płciowej (HSV)

 

Aktualizacja: 2 stycznia 2017 r. 

Objawy opryszczki płciowej są zawsze uciążliwe dla pacjentów. Ból, gorączka, swędzące owrzodzenie nie należą do najprzyjemniejszych uczuć. Infekcje mogą przebiegać w sposób bardziej ostry u osób z zaburzeniami występującymi w obrębie układu odpornościowego. Co gorsza jeśli zakażenie wirusem HSV nastąpi w czasie ciąży jest ono bardzo groźne dla Twojego dziecka!

Jeżeli opryszczka narządów płciowych ujawni się u kobiety w ciąży tuż przed rozwiązaniem, bywa wskazaniem do cesarskiego cięcia. Wszystko po to, aby ustrzec dziecko przed zakażeniem, które może nastąpić w trakcie porodu. Taka infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla noworodka! Może ona bowiem prowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym dziecka (wirus po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i trwa tam w uśpieniu).

Największe zagrożenie pojawia się wtedy, gdy kobieta zostaje zainfekowana wirusem HSV tuż przed terminem porodu. Objawy pojawiające się przy pierwszym zakażeniu są bowiem zwykle bardzo ostre a gdy kobieta przekazuje wirusa dziecku podczas porodu prowadzi to do bardzo poważnych konsekwencji mogących zakończyć się nawet śmiercią dziecka!

Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych w ciąży?

Wirusem HSV-2, powodującym opryszczkę płciową można zarazić się tylko i wyłącznie przez kontakt seksualny z zainfekowaną osobą. Pamiętaj, że objawy wirusa nie zawsze są widoczne i czasem partner seksualny może sam nie wiedzieć, że jest zarażony wirusem HSV.

Również wirus HSV-1, który zwykle powoduje owrzodzenia w obrębie jamy ustnej może wywołać także zmiany w okolicach układu płciowego. Do zakażenia narządów płciowych tym typem wirusa dochodzi podczas kontaktów oralno-płciowych lub płciowo-płciowych z osobą zainfekowaną tym typem wirusa. Opryszczka narządów płciowym spowodowana wirusem HSV-1 nawraca mniej regularnie.

Jak można zapobiec opryszczce płciowej?

Tak jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową najlepszym sposobem zapobiegania jej wystąpienia jest abstynencja seksualna lub też pozostawanie w stałym związku i kontakty seksualne z jednym partnerem, który wcześniej został przebadany na obecność wirusa HSV i u którego został on wykluczony.

Stosowanie prezerwatywy nie zapobiega zakażeniom wirusem HSV. Środek ten może zmniejszyć ryzyko zainfekowania tylko i wyłącznie wówczas, gdy zakażone miejsce lub okolica narażona na zakażenie są osłonięte. W związku z tym, że prezerwatywa może nie pokryć wszystkich zainfekowanych miejsc nie jest ona środkiem zapobiegającym zakażeniom wirusem HSV.

Przed planowaną ciążą warto upewnić się, że nie jesteś zakażona opryszczką płciową. W tym celu wystarczy wykonać proste badanie. Aby wykonać badanie należy zakupić zestaw do pobrania materiału wraz z analizą laboratoryjną. Samo badanie możesz wykonać u swojego lekarza w każdym miejscu w kraju. Podczas wizyty lekarz pobiera za pomocą zamówionego zestawu pobierze materiał do badania. Następnie należy przesłać go do laboratorium molekularnego, gdzie zostanie przeanalizowany. Badanie trwa 10 dni roboczych. Więcej informacji na temat tego testu możesz uzyskać klikając na baner „zamawiam badanie” u dołu strony.

Pamiętaj – zakażenie opryszczką płciową w ciąży jest groźne dla dziecka!

Gdzie można wykonać badanie?

Badanie, o którym czytasz można wykonać w certyfikowanym laboratorium genetycznym testDNA istniejącym na rynku od 2003 roku. Należy ono do czołówki firm wykonujących badania genetyczne. Klienci testDNA oprócz samego testu otrzymują od nas również:

Możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji ze specjalistą badań genetycznych.
Materiały informacyjne na temat danego schorzenia, metod diagnozy.
Pomoc w znalezieniu specjalisty zajmującego się leczenie danego schorzenia.

Więcej informacji na temat procedur oraz certyfikatów firmy testDNA znajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej www.testdna.pl

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji na temat diagnozowania wirusa opryszczki płciowej (HSV) możesz uzyskać pod numerem +48 794 610 576 oraz adresem e-mail: info@badaniaprenatalne.pl

Przeczytaj również:

08/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl