Badania w ciąży z krwi

Badania w ciąży z krwi

W ciąży kobieta powinna wykonywać co miesiąc morfologię krwi, a także kilka innych badań (najczęściej jeden lub dwa razy): test na poziom hormonów ciążowych, test glukozy, badanie w kierunku HIV, cytomegalii i toksoplazmozy oraz odczyn Wassermanna. Nie wszystkie te badania są obowiązkowe, jednak warto wykonać każdy z testów, by mieć pewność co do swojego zdrowia i prawidłowego rozwoju ciąży.

Z krwi wykonać można również test na ojcostwo oraz badanie NIFTY i test SANCO.

Spis treści:

  1. Badania w ciąży z krwi: morfologia
  2. Badanie poziomu hormonów ciążowych
  3. Badania w ciąży z krwi: glukoza
  4. Badania w ciąży z krwi: wirus HIV
  5. Badanie w ciąży z krwi w kierunku toksoplazmozy
  6. Badanie w ciąży z krwi: odczyn Wassermanna
  7. Badanie w kierunku cytomegalii
  8. Badanie w ciąży z krwi: badania NIPT
  9. Badanie w ciąży z krwi: test na ojcostwo

Badania w ciąży z krwi: morfologia

Morfologię należy wykonywać co miesiąc, by wiedzieć, czy wszystkie składniki krwi są na odpowiednim poziomie. Zmniejszona liczba czerwonych krwinek może oznaczać m.in. anemię, co zwiększa ryzyko niedotlenienia płodu. Przy nieprawidłowych wynikach morfologii lekarz zaleca najczęściej dodatkową suplementację żelazem, kwasem foliowym oraz innymi witaminami i minerałami, a także większą dbałość o dietę bogatą w te składniki.

Badanie poziomu hormonów ciążowych

Badane są estriol, hCG i AFP. Najczęściej zleca się je w momencie, kiedy istnieją jakieś nieprawidłowości w rozwoju ciąży, jednak może być wykonane kontrolnie. Niepoprawne stężenie hormonów ciążowych jest wstępem do wykonywania dalszej diagnostyki i kontynuacji badań, ponieważ może informować m.in. o występowaniu u dziecka zespołu Downa. Testy powinno się przeprowadzać w 11-14. oraz 15-20 tygodniu ciąży.

Badania w ciąży z krwi: glukoza

Poziom cukru na czczo oznacza się na początku ciąży (9-10. tydzień), by sprawdzić, czy kobieta nie choruje na cukrzycę. W późniejszym etapie ciąży (21-26. tydzień) należy natomiast wykonać tzw. krzywą cukrową. Test pozwala wykryć cukrzycę ciążową, która może ujawnić się nawet wtedy, kiedy kobieta wcześniej miała prawidłowe wyniki. Nieleczona cukrzyca może być niebezpieczna dla kobiety oraz dziecka, powodując nie tylko skłonność do otyłości u dziecka, ale także np. poronienia.

Badania w ciąży z krwi: wirus HIV

Badanie nie jest obowiązkowe, jednak warto wykonać je na początku ciąży (przed 10. tygodniem), by mieć pewność co do swojego zdrowia. Jeśli wynik jest negatywny, należy je powtórzyć między 33. a 37. tygodniem ciąży, żeby wiedzieć, że nic nie zagraża dziecku. Jeśli okaże się, że kobieta jest nosicielką wirusa, wczesne wdrożenie leczenia i odpowiednie przygotowanie do porodu dają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Czytaj więcej o badaniu na wirusa HIV >

Badanie w ciąży z krwi w kierunku toksoplazmozy

Jest to badanie obowiązkowe, które umożliwia wykrycie tej choroby pasożytniczej. Toksoplazmowa niebezpieczna jest szczególnie dla dziecka, mogąc prowadzić do uszkodzeń płodu, a nawet poronień. Choroba nie daje żadnych objawów i po przejściu jej raz, organizm uodparnia się. Badanie w ciąży z krwi w kierunku toksoplazmozy należy wykonać między 9. a 10. tygodniem ciąży. Czytaj więcej o badaniu w kierunku toksoplazmozy >

Badanie w ciąży z krwi: odczyn Wassermanna

Jest to test, który pozwala wykryć bakterie odpowiedzialne za kiłę. Powinien być wykonany w ciąży dwukrotnie: w 9-10. oraz 33-37 tygodniu ciąży. Jeśli okaże się, że bakterie są obecne w organizmie, należy rozszerzyć diagnostykę, a następnie wprowadzić leczenie. Nieleczona kiła może być bardzo niebezpieczna dla dziecka, zwiększając np. ryzyko poronienia. Wynik negatywny testu daje natomiast pewność co do braku tej choroby u kobiety. Czytaj więcej o badaniu WR w ciąży >

Badanie w kierunku cytomegalii

Test ten nie jest obowiązkowy, jednak umożliwia wykrycie przeciwciał przeciwko cytomegalii, czyli chorobie wirusowej niebezpiecznej dla płodu. Nie daje ona żadnych objawów, jednak może przyczynić się np. do poronienia. Jeśli cytomegalia zostanie wykryta w ciąży, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie powinno wykonać się na początku ciąży, a później co 3 miesiące. Czytaj więcej o badaniu w kierunku cytomegalii >>

Badanie w ciąży z krwi: badania NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing)

Test NIPT jest genetycznym badaniem prenatalnym. Badanie to jest nieinwazyjne. Jest on wykonywany zwykle po 10 tygodniu ciąży. W testach NIPT analizuje się wolne DNA płodowe, które zostaje wyizolowane z próbki krwi matki. Dzięki wykonaniu tego badania możemy ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii, czyli np. zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patatu. Rodzice mogą również z wyniku badania dowiedzieć się o płci dziecka. Jest to badanie, które charakteryzuje się wysoką czułością.

Najczęściej wykonywanym badaniem NIPT i pierwszym dostępnym w Polsce jest test NIFTY. Aktualnie dostępna jest jego rozszerzona wersja – test NIFTY pro. Test NIFTY został wykonany już 6 000 000 razy na całym świecie, co potwierdza jego skuteczność. Zakres testu NIFTY pro jest bardzo szeroki – bada on aż 94 choroby (oprócz trisomii badane są również mikronieprawidłowości w DNA dziecka oraz choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płciowych). Ponadto wynik naszego badania jest w pełni ubezpieczony. Jeśli wynik testu NIFTY pro będzie pozytywny, to w ramach ubezpieczenia jest zapewniony zwrot kosztów diagnostyki prenatalnej do kwoty ok. 2600 zł (w zależności od kursu walutowego). Badanie NIFTY pro powinno się wykonać szczególnie w przypadkach:

  • wykrycia nieprawidłowości w innym badaniu prenatalnym (biochemicznym, USG)
  • istniejących przeciwwskazań do wykonywania inwazyjnych badań prenatalnych
  • występowania chorób genetycznych w rodzinie lub poprzednich ciążach
  •  jeśli ciężarna przekroczyła 35 rok życia
  •  jeśli matka ma wątpliwości o zdrowie dziecka

Test NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI, największym ośrodku na świecie, który zajmuje się genomiką. Test NIFTY pro jako jedyny z testów NIPT gwarantuje klientowi ubezpieczenie wyniku. W praktyce oznacza to, że gdyby wynik badania był fałszywie negatywny, to klientowi przysługuje spore odszkodowanie. Takie wyniki są bardzo rzadkie i mogą wystąpić też w innych testach NIPT jednak tylko w NIFTY pro wypłacane jest wówczas odszkodowanie w ramach ubezpieczenia.

Badanie NIFTY pro wyróżnia również szeroki zakres chorób, który jest analizowany w badaniu. Bada on również nieprawidłowości w DNA dziecka- mikrodelecje i mikroduplikacje. Oprócz różnego rodzaju trisomii badanie NIFTY pro sprawdza również np. zespół Digorge’a, zespół Angelmana czy zespół Wolfa- Hirschhorna. W sumie badane są aż 84 mikrodelecje i mikroduplikacje. Jest to bardzo ważne, ponieważ u dzieci, których matka nie ukończyła 40 roku życia, mikrodelecje występują częściej niż np, zespół Downa (trisomia 21).

Badanie w ciąży z krwi: test na ojcostwo

Test na ojcostwo z krwi matki można wykonać już po 8. tygodniu ciąży, a jego wynik będzie tak samo pewny, jak testu zrealizowanego po narodzinach. Do testu na ojcostwo w ciąży próbki można pobrać na dwa sposoby – test wykonuje się z krwi matki i wymazów z policzka od potencjalnego ojca lub z płynu owodniowego i dowolnych próbek od mężczyzny. Później ustalone profile genetyczne osób badanych są ze sobą porównywane, co umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Czytaj więcej o ustaleniu ojcostwa w ciąży >


Aktualizacja: 10 maja 2021 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/05/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *