Depositphotos_10176840_original

Leczenie niepłodności

Aktualizacja 21 stycznia 2016

Statystycznie rzecz ujmując poczęcie dziecka nie jest wcale przysłowiową „bułką z masłem”. Czas płodności trwa bowiem bardzo krótko (tylko 12-24 godzin). To właśnie głównie z tej przyczyny spośród par niestosujących antykoncepcji, które często uprawiają seks tylko 50% zostaje rodzicami w ciągu roku a 30% w ciągu 2 lat starania o dziecko.

Problem pojawia się wówczas, gdy po roku starań o dziecko (przy braku stosowania antykoncepcji i regularnym współżyciu) nic z tego nie wychodzi. Wówczas mamy do czynienia z niepłodnością (czy inaczej bezpłodnością) i należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania jej przyczyny. To bardzo ważne, aby przyczynę niepłodności wykryć jak najwcześniej. Szczyt płodności kobiety przypada bowiem na 20-25 rok życia. Po 30 roku życia szanse na ciąże stopniowo maleją.

Nie zależnie od tego co zawiniło (jaka jest przyczyna bezpłodności) i kto (czy jest to bezpłodność męska, żeńska czy obojga partnerów) trzy czwarte leczących się na bezpłodność par zostaje w końcu rodzicami! Specjaliści szacują, że osoby stale niezdolne do poczęcia dziecka stanowią zaledwie 3-5% społeczeństwa.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%). Niedrożność jajowodów spowodowana jest zwykle różnego rodzaju zakażeniami narządów płciowych bakteriami i drobnoustrojami np. Chlamydią trachomatis czy też rzeżączką. Z kolei zaburzenia hormonalne powodują zahamowanie owulacji lub jej nieprawidłowy przebieg np. pęcherzyk owulacyjny nie pęka, wzrasta bez komórki jajowej czy też nie uwalnia jej w czasie owulacji). Zdarza się, że zaburzenia hormonalne stają się przyczyną choroby nazywanej zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to objawia się zbyt dużą ilością męskich hormonów w jajnikach, co powoduje obumieranie pęcherzyków i powstawanie torbieli (cyst)..

.Zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane przez:

 • Nadmierny wysiłek fizyczny (często zdarza się więc u sportsmenek)
 • Niewłaściwe odżywianie
 • Stres
 • Nadużywanie alkoholu
 • Znaczną niedowagę (u anorektyczek)
 • Stan napięcia psychicznego spowodowany długotrwałym staraniem się o dziecko
 • Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, przysadki mózgowej i kory nadnerczy

Inne przyczyny niepłodności u kobiet to np. endonometrioza - choroba polegająca na tym, że fragmenty błony śluzowej macicy w czasie miesiączki przedostają się do jamy brzusznej i tam wszczepiają się w jej ściany lub inne narządy. Przy kolejnych cyklach powiększają się, powodują stany zapalne i blizny. Zdarza się, że niepłodność u kobiet spowodowana jest też przez nieprawidłowości w budowie narządu rodnego czy też zażywanie leków np. antydepresyjnych czy nawet takich jak aspiryna czy ibuprofen (jeśli są przyjmowane w połowie cyklu).

Mniej znaną, a równie istotną przyczyną może być trombofilia wrodzona, która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowych, powracającej zakrzepicy żylnej czy też nadkrzepliwości. Obecna przy trombofilii mutacja genu MTHFR może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Co więcej może powodować nawykowe poronienia, podobnie jak mutacja czynnika V Leiden, czy genu protrombiny.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest niska jakość nasienia – obniżona ilość plemników (poniżej 20 mln w ml. nasienia) lub też ich zmniejszona ruchliwość czy zmiany w budowie. Na taki stan rzecz wpływ mają m.in. choroby przenoszone drogą płciową lub też długotrwałe przegrzewanie jąder (obcisła, nieprzewiewana garderoba, częste korzystanie z sauny, spędzanie wielu godzin za kierownicą). Przyczyną niepłodności u mężczyzn bywa także uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku infekcji (np. rzeżączki) czy też urazu. Skutkiem tego może być brak dojrzałych plemników w nasieniu a w niektórych przypadkach nawet całkowita bezpłodność.

Przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele. Powodować ją mogą także nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych zarówno mężczyzn jak i kobiet, choroby układu rozrodczego a nawet takie schorzenia, które wydawać by się mogło, że nie powinny mieć żadnego wpływu na płodność (choroby serca, płuc, nerek). Dlatego też badania płodności mające na celu ustalenie źródła problemu bywają bardzo żmudne i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Leczenie bezpłodności u kobiet i mężczyzn

Pierwszym krokiem w walce z niepłodnością jest zmiana trybu życia. Czasami wystarczy zmienić pewne nawyki, czy też dietę lub zrezygnować z nałogów, aby móc cieszyć się zdrowym potomstwem.

Co szkodzi płodności kobiet

 • Palenie papierosów (zmniejszają szansę zajścia w ciążę o 20%)
 • Drastyczne diety skutkujące zaburzeniami hormonalnymi
 • Uprawianie seksu podczas miesiączki (sprzyja infekcjom)

Co szkodzi płodności mężczyzn

 • Siedzący tryb życia
 • Przegrzanie jąder
 • Nadmiar alkoholu
 • Szkodliwe warunki w pracy (np. zbyt wysoka temperatura)

Co pomaga płodności kobiety

 • Prawidłowa waga ciała
 • Unikanie stresu
 • Wypoczynek
 • Zażywanie witamin C, E i z grupy B oraz stosowanie diety bogatej w cynk, żelazo, miedź i magnez

Co pomaga płodności mężczyzny

 • aktywny wypoczynek
 • dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa
 • witaminy A, C, E oraz cynk - poprawiają jakość nasienia

Jakim badaniom płodności powinniśmy się poddać

Jeśli problem z zajściem w ciążę utrzymuje się od roku pomimo stałego współżycia i niestosowania leków antykoncepcyjnych powinniście zgłosić się do lekarza. Lekarz zleci wam obojgu przeprowadzenie kilku badań pomagającym w zdiagnozowaniu przyczyny niepłodności. U mężczyzn standardowe badania w kierunku zdiagnozowania przyczyny bezpłodności to: badanie nasienia, badanie poziomu hormonów we krwi u kobiet jest to także analiza moczu i krwi a także laparoskopia, test wrogości śluzu szyjkowego, test na obecność przeciwciał antyplemnikowych w śluzie szyjkowym, Kontrola cykli miesiączkowych w celu potwierdzenia występowania jajeczkowania

Leczenie niepłodności

W zależności od przyczyny bezpłodności lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. Jeśli przyczyną niepłodności są zaburzenia hormonalne prowadzące do obniżenia ilości i ruchliwości plemników leczenie polega na podawaniu pacjentowi hormonów. Natomiast jeśli np. przyczyną trudności w wydaniu na świat potomka spowodowane są żylakami powrózka nasiennego wykonuje się zabieg ich usunięcia. Infekcje układu moczowo-płciowego spowodowane najczęściej bakteriami leczy się zwykle antybiotykami. Niedrożność nasieniowodów w niektórych przypadkach można usunąć operacyjnie.

Z kolei u kobiet przy zaburzeniach owulacji lub jej braku stosuje się terapię hormonalną, niedrozność jajowodów, wady budowy macicy, mięśniaki, torbiele jajników, a także endometriozę leczy się operacyjnie. Zespół policystycznych jajników - poddaje się hormonalnej terapii lub przeprowadza się zabiegi, np. laserową waporyzację. Wrogi śluz macicy może powrócić do normy po leczeniu farmakologicznym.

Jeśli powyższe metody leczenia niepłodności nie są skuteczne pozostaje inseminacja lub zapłodnienie In vitro. Inseminacja to mało inwazyjny zabieg, polegający na przeniesieniu nasienia mężczyzny do macicy. Oddane przez mężczyznę nasienie najpierw przygotowuje się w laboratorium, wybierając najbardziej żywotne, ruchliwe plemniki. Potem wstrzykuje się je do macicy w czasie naturalnego lub stymulowanego hormonalnie jajeczkowania.

Jeśli wszystkie metody leczenia bezpłodności zawiodą stosuje się zabieg In vitro czyli innymi słowy zabieg zapłodnienia pozaustrojowego. Zabieg zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku faz. Najpierw u kobiety pobudza się jajeczkowanie, podając przez 8-10 dni leki hormonalne. Następnie w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG pobiera komórki jajowe (punkcja). Łączy się je w laboratorium z wybranymi plemnikami. Otrzymane tą drogą zarodki hoduje się przez kilka dni (2-5) i wprowadza do macicy za pomocą cewnika. Zwykle umieszcza się je tam dwa, bo średnio tylko 30 proc. zarodków zagnieżdża się i prawidłowo rozwija. Po kolejnych 10-12 dniach wykonuje się test ciążowy.

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

01_reklama

zbadajnasienie

czat

Porada genetyka

08

03

pakiet badań po poronieniu

Polecane artykuły

05

Badanie na trombofilię

07

09

Kobieco.pl

mmlogo1

kliknij

baner