Karmienie niemowląt - pierś czy butelka? badaniaprenatalne.pl

Karmienie niemowląt – pierś czy butelka?

Karmienie niemowląt

Badania pokazują, że karmienie piersią ma pozytywny wpływ nie tylko  na właściwe odżywienie, malucha, ale przede wszystkim na kształtowanie się więzi rodzinnej, poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności. Mleko mamy to doskonałe źródło przeciwciał chroniących noworodka przed chorobami. Nie zawsze jednak karmienie piersią jest możliwe. Dowiedz się jak zacząć karmienie i jak radzić karmiąc butelką.

Karmienie niemowlaka piersią – początki

Po porodzie niemowlak traci średnio 10% swojej masy urodzeniowej, u wcześniaków wartość ta może zwiększyć się do 15%. Jest to zupełnie naturalne, dlatego też tak ważne jest właściwe karmienie od pierwszych dni życia.

Lekarze zalecają, aby karmienie noworodka i niemowlaka odbywało się w sposób naturalny, a więc za pomocą piersi, a nie butelki.

Należy pamiętać, że produkcja mleka rozpoczyna się już ok. 20 tygodnia ciąży. U dziecka odruch ssania wykształca się ok. 34 tygodnia ciąży, więc naturalnym jest, że już kilka godzin po porodzie maluch sam będzie szukał twojej piersi. Pierwsze mleko (siara) wydziela się przez 4 do 6 dni po porodzie. Jest bardzo gęste, zawiera bowiem mnóstwo wartości odżywczych i przeciwciał uodparniających dziecko na choroby.

Karmienie niemowląt piersią – jak często?

Po powrocie do domu twoje mleko robi się nieco rzadsze, co nie oznacza, że mniej wartościowe. Jego skład jest tak skomponowany, aby zapewnić dziecku jak najlepsze odżywienie.

Lekarze zalecają, aby karmić piersią na żądanie, a więc wtedy kiedy maluch się tego domaga. Czas karmienia również powinien trwać do momentu kiedy odbywa się ssanie.

Nie należy zmuszać niemowlaka do karmienia, ani przerywać w trakcie obawiając się, że zje za dużo. Apetyt reguluje właściwą ilość pokarmu, niech cię więc nie dziwi, że dziecko domaga się przystawienia do piersi co 1 godzinę lub 2. Po kilku tygodniach staraj się ustalić regularny rytm, a nawet godziny karmienia.

Dla dziecka ma to ogromne znaczenie ze względu na tworzącą się więź oraz poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, a tobie pozwoli na lepszą organizację czasu i obowiązków domowych. Jeśli dziecko podczas karmienia śpi częściej niż je to powinnaś mu na to pozwolić. Ty na tym również skorzystasz wydłużając z czasem odstępy między karmieniami.

Przeczytaj też: Nietolerancja glutenu u dzieci. Czy to celiakia?

Karmienie niemowląt piersią – zdrowa dieta niemowlaka

Podstawą zdrowej diety niemowlaka jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta mamy. Nie musisz,  wprowadzać jakichś restrykcyjnych zasad żywieniowych i odmawiać sobie ulubionych produktów i potraw, o ile nie miałaś wcześniej stwierdzonej alergii. Nie powinnaś również się przejadać.

Pamiętaj, że maluszek wraz z mlekiem odczuwa smak i zapach potraw. W związku z tym powinnaś unikać ostrych i pikantnych dodatków, które najlepiej zastąpić ziołami: natką pietruszki, majerankiem, bazylią czy koperkiem. Niektóre warzywa jak czosnek czy cebula też nie zawsze  są odpowiednie. Obserwuj reakcje dziecka, dzięki nim będziesz wiedziała co mu smakuje, a co szkodzi.

Bardzo ostrożnie podchodź do mleka krowiego. Badania pokazują, że może ono alergizować niemowlaka. Zanim zdecydujesz się wprowadzić je do swojej diety wypij niewielką ilość kefiru, jogurtu naturalnego lub maślanki. Reakcja dziecka pokaże ci czy możesz je stosować.

Karmienie niemowlaka piersią. Ile pić wody?

Pomyśl również o odpowiednim nawodnieniu. Zalecane w trakcie ciąży przyjmowanie minimum 2 litrów wody na dobę powinnaś zwiększyć do co najmniej do 3 litrów wody. Teraz wraz z mlekiem tracisz znacznie więcej płynów. Nie zapominaj więc o ich stałym uzupełnianiu. Przez lata wskazanym napojem dla kobiet po urodzeniu dziecka była bawarka. Miała ona w naturalny sposób pobudzać laktację i zapobiegać utracie mleka. Żadne badania nie potwierdzają jednak tych właściwości. Jeśli więc nie lubisz bawarki to absolutnie nie powinnaś zmuszać się do jej picia!

informacja

Pamiętaj! Aby twój organizm mógł wyprodukować ok. 700 ml mleka, potrzebujesz minimum 2 litrów płynów dziennie.

Karmienie niemowlaka piersią  – właściwa pozycja

Kluczową sprawą podczas karmienia jest właściwa pozycja i odpowiedni sposób przyłożenia dziecka do piersi. To od niej bowiem zależy jakość ssania oraz ilość wytwarzanego pokarmu. Jeszcze podczas pobytu w szpitalu położna powinna przeprowadzić dokładny instruktarz, a podczas wizyt domowych udzielać porad sprzyjających jak najdłuższej laktacji. Stosując jednak wszystkie zalecania pamiętaj również o swojej wygodzie. Miej pod ręką poduszkę (nie koniecznie musi być specjalna do karmienia) i koc, aby się okryć w razie potrzeby.

Przed karmieniem zajmij wygodny fotel lub połóż się na łóżku. Nie zapominaj również o butelce wody mineralnej, gdyż każde karmienie może wzmagać pragnienie. W razie wątpliwości zawsze możesz korzystać również z poradni laktacyjnych istniejących w większości miast w Polsce.

Karmienie niemowląt butelką – mleko modyfikowane

Niestety czasem się zdarza, że karmienie niemowlaka piersią nie jest możliwe. Jesteśmy wówczas zdane na mleko modyfikowane, które wyklucza karmienie na żądanie. Jest to związane ze składem produktów, który mimo starań specjalistów zawsze będzie różnił się od mleka mamy.

Szczególnie trudny jest ten proces na początku karmienia, kiedy układ trawienny niemowlaka nie jest przystosowany do trawienia takiego pokarmu i ssania. Nie należy jednak zbytnio się martwić. Po kilku dniach, gdy dziecko nauczy się ssać powinna być zauważalna znaczna poprawa. Ssanie  mleka z piersi angażuje bowiem inne mięśnie w obrębie żuchwy i języka niż ssanie z butelki. Jeśli poprawa nie nastąpi dość szybko, wówczas konieczna będzie zmiana mleka lub konsultacja z lekarzem.

Nie zmieniaj jednak mleka za często lub podczas pierwszych trudności. Dla dziecka każde tego typu modyfikacje w diecie stanowią wielką rewolucję. Zalecana jest w takich przypadkach szczególna ostrożność. Pamiętaj, aby karmić niemowlaka mlekiem modyfikowanym nie częściej niż 6-7 razy na dobę. Przerwa między karmieniami powinna wynosić ok. 3-4 godzin, gdyż niewielki żołądek dziecka nie jest w stanie w krótszym czasie strawić sztucznego pokarmu. Konieczne jest w tym przypadku dokładne odmierzanie porcji i przygotowywanie mieszanki mlecznej na bazie przegotowanej wody.

Karmienie niemowląt butelką – mleko z piersi

Karmienie noworodka butelką nie jest proste, szczególnie jeśli do tej pory karmiłyśmy dziecko tylko  mlekiem z piersi. W tej sytuacji powinnyśmy otaczać je szczególną troską i zadbać o łagodne przystosowanie się do zmian. Na początku, kiedy maluch uczy się ssać przyzwyczajenie go do butelki jest niezwykle trudne, lecz z czasem przynosi wymierne (dobre, pozytywne)  efekty szczególnie wtedy, gdy mama chciałaby wrócić z powrotem do pracy lub sama nie będzie mogła nakarmić niemowlaka.

Podczas karmienia butelką należy pamiętać o tym, że mleko odciągnięte laktatorem można bezpiecznie przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Taki zabieg nie zmniejsza jego właściwości odżywczych, ważna jest jednak bezwzględna dbałość o higienę butelek i smoczków. Pokarm odciągaj zawsze po dokładnym umyciu rąk, piersi i brodawek bezzapachowym mydłem. Przechowuj go w wyparzonych pojemnikach każdorazowo umieszczając na opakowaniu datę i godzinę odciągania. Mleko kobiece przechowywane w warunkach pokojowych powinno być spożyte przez malucha w ciągu 8 godzin od pobrania, przechowywane w lodówce można trzymać od 2 do 5 dni w zależności od ustawionej temperatury.

Karmienie niemowląt – technika mieszana

W chwili kiedy mleko mamy nie wystarcza i konieczne jest dokarmianie niemowlaka lekarze zalecają stosowanie tzw. technik mieszanych, a więc stosowanie karmienia piersią w połączeniu z karmieniem sztucznym. Wyboru właściwej mieszanki mlecznej dokonaj w porozumieniu z pediatrą. Lekarz doradzi nie tylko najodpowiedniejszy produkt, ale również podpowie jak często dokarmiać malucha butelką oraz czy należy go dodatkowo nawadniać wodą lub herbatkami ziołowymi, np. na bazie koperku.

Karmienie niemowląt – podstawa to obserwacja!

Karmienie niemowląt wymaga spokoju i dużej wiedzy ze strony młodej mamy. Pamiętaj, aby obserwować swojego niemowlaka podczas karmienia i tuż po nim. Oceniaj ile razy zmieniasz pieluchę oraz jak zmienia się jej zawartość. Dowiesz się wówczas czy dziecko cierpi na zatwardzenia lub biegunki oraz czy ilość moczu się nie zmieniła. Zwracaj uwagę także na kolor wydalin. Są one kluczem do ustalenia właściwej diety dla ciebie lub zmiany mleka modyfikowanego u dziecka.


Oceń

Data publikacji: 28/09/2015, Data aktualizacji: 06/11/2021

Jedna odpowiedź do “Karmienie niemowląt – pierś czy butelka?”

  1. Alicja Alicja pisze:

    U mnie wygladalo to tak ze karmiłam wlasnie technika mieszana. Początkowo chciałam karmic wyłącznie piersią ale niestety z przyczyn prywatnych się nie udało. Zakupiłam butelke nuk i karmie teraz na przemian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *