5 tydzień ciąży - badaniaprenatalne.pl - kalendarz ciążyBadaniaprenatalne.pl

Kalendarz ciąży – 5 tydzień

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

Gromadząca się w organizmie woda powoduje, że twój biust nieznacznie się zaokrągla, a brodawki zaczynają ciemnieć. Jeśli zauważyłaś zmiany pojawiające się w poprzednich tygodniach to bądź pewna, że będą się one utrzymywać, a nawet pogłębiać. Metaliczny smak w ustach doprowadzi do nadmiernego ślinotoku i mdłości. Czasem pojawiają się wymioty. Natężenie i tych objawów jest związane ze wzrostem stężenia hormonów. Właśnie wkraczasz w 2 miesiąc ciąży.

Zobacz też: Sposoby na ciążowe mdłości

informacjaPamiętaj, że miesiące liczymy zawsze po zakończonych 4 tygodniach ciąży!

5 tydzień. Jakie badania wykonać?

Nie istnieją opracowane wytyczne w zakresie zalecanych badań w 5. tygodniu ciąży. Jeśli podejrzewasz że doszło do poczęcia warto sięgnąć po domowy test ciążowy dostępny w aptece. Na tym etapie stężenie beta hCG jest na tyle wysokie, że taki test może je wykryć.

                                                  Warto przeczytać również: Czy to na pewno ciąża?

5 tydzień. Jak wygląda dziecko?

W tym tygodniu wielkość zarodka wynosi od 1,5 do 2 mm. Komórki otaczające zarodek tworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie. Do jednej ze ścianek worka przyczepiony jest pęcherzyk żółtkowy, który będzie odżywiał malucha aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko. Komórki zarodka zaczynają intensywnie się dzielić i różnicować. Zaczyna się wytwarzać pierwotny kręgosłup zbudowany z chrząstki oraz zawiązki układu nerwowego wraz z tzw. cewą nerwową, która da początek tkance mózgowej dziecka.

kwas-foliowy-w-ciazy-ile

Polecamy: Ciąża biochemiczna. Jakie są objawy i na czym polega?


6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży

 

28/10/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl