Jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronieniaBadaniaprenatalne.pl

Jakie badania warto wykonać, gdy dojdzie do poronienia?

jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronienia

15% – mniej więcej tyle rozpoznanych ciąż kończy się samoistnym poronieniem. Czynników, które mogą do tego doprowadzić jest co najmniej kilka: anatomiczne, hormonalne, immunologiczne czy choćby infekcyjne. Najistotniejszym czynnikiem będzie jednak czynnik genetyczny.

Aż w 70% przypadków poronienie jest właśnie wynikiem błędu w DNA. Dlatego gdy dojdzie do utraty ciąży warto zrobić badania genetyczne, w tym badanie płodu, badanie kariotypu oraz na trombofilię wrodzoną.

Badania genetyczne po poronieniu rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne

badanie_rekomendowane

Badania genetyczne zajmują pierwsze miejsce na liście rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jeśli chodzi o postępowanie wobec par po poronieniach, w tym poronieniach nawracających.

Najlepiej jeśli są one poprzedzone wizytą w poradni genetycznej oraz fachową konsultacją z genetykiem. Jego zadaniem jest przede wszystkim ustalenie czy ciążowe niepowodzenia mogą mieć związek z zaburzeniami o podłożu genetycznym.

Pierwszym badaniem, które zleci będzie badanie tkanek zabezpieczonych podczas poronienia oraz badanie kariotypu rodziców.

Robi się je po to, aby móc bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim chromosomom człowieka i sprawdzić czy nie występują w nich liczbowe lub strukturalnie nieprawidłowości. Warto wiedzieć, że gdy dotyczą one płodu, to ciąży albo nie udaje się najczęściej donosić, albo dziecko przychodzi na świat z wadami wrodzonymi, np. zespołem Downa. U ponad 60% poronionych zarodków stwierdza się obecność wad chromosomowych, które przyczyniły się do poronienia.

informacjaCzęstym błędem w diagnostyce poronień jest badanie tylko rodziców. Jeżeli przyczyną były wadliwe geny dziecka, tylko badanie płodu może to wykazać.

Mutacja genetyczna nie zawsze daje o sobie znać…

Nie zawsze przyczyna poronienia leży po stronie zarodka. Okazuje się, że u 3 – 6% par, które doświadczyły poronienia, nosicielem mutacji jest jeden z rodziców, choć przeważnie nawet tego nie podejrzewa, a to ze względu na brak jakichkolwiek objawów.

Między innymi właśnie dlatego badania cytogenetyczne uznaje się za niezbędne w diagnostyce poronień. Na ich podstawie lekarz genetyk może określić jakie są rokowania odnośnie kolejnych ciąż po poronieniu, a więc czy para ma szanse na szczęśliwe rodzicielstwo.

wykonaj_pakiet_badań_2

Badania po poronieniu – warto wykluczyć również trombofilię wrodzoną

Analiza kariotypu to nie wszystko. Jeśli nie wykaże ona niczego niepokojącego, wtedy genetyk może zlecić dodatkowe badania genetyczne, niekoniecznie dotyczące już samego kariotypu, a konkretnych genów. Genetyk jako specjalista w tej dziedzinie będzie najlepiej wiedział, które z nich sprawdzić. Wszystkie pacjentki zmagające się z nawracającymi poronieniami na pewno warto zbadać w kierunku trombofilii wrodzonej.

Kobiety z tym zaburzeniem są nie tylko bardziej niż inne narażone na straty ciąży, ale również na rozwój niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób układu krążenia: zawału serca, udaru, choroby wieńcowej i zakrzepicy żylnej. Choć ciąża pacjentki z trombofilią wymaga szczególnej troski ze strony lekarzy, to nie wyklucza jednak możliwości jej donoszenia i wydania na świat zdrowego dziecka.

Przeczytaj również: Trombofilia. Czym jest i jaki ma wpływ na ciążę?

Badania płci po poronieniu – niezbędne jeśli chcemy zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego

Aby rodzice mogli zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i otrzymać akt jego urodzenia z adnotacją o śmierci, najpierw muszą uzyskać kartę zgonu. Taki dokument wystawia szpital, pod warunkiem, że płeć dziecka została ustalona. Jeśli lekarzowi nie uda się jej określić przed poronieniem, bo np. nie pozwalał na to jeszcze wiek ciąży, to rodzice mogą zdecydować się na badania genetyczne w tym kierunku.

Pamiętajmy, że kariotyp człowieka, obok tzw. chromosomów autosomalnych tworzą również chromosomy płci. Z wynikiem badania genetycznego rodzice mogą wrócić do szpitala po odbiór karty zgonu, a stamtąd udać się do USC. A do czego właściwie potrzebny jest akt urodzenia dziecka?

Będzie on przydatny w sytuacji, gdy rodzice chcą zorganizować mu pogrzeb. Posiadając go mogą również otrzymać wsparcie finansowe, choćby w postaci zasiłku pogrzebowego czy macierzyńskiego. Kobieta, która pracowała na podstawie aktu urodzenia uzyskuje ponadto prawo do 8 tygodniowego zasiłku macierzyńskiego.

Dowiedz się więcej: 4000 zł zasiłku, 56 dni urlopu – prawa kobiet po poronieniach

Co jeszcze na liście badań po poronieniu?

Na liście rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dotyczących postępowania wobec par po poronieniach oprócz badań genetycznych znajdują się jeszcze inne badania.

Drugie miejsce zajmuje ultrasonograficzna ocena wewnętrznych narządów rodnych. Ma ona wychwycić wszelkie wady w budowie macicy i jajników. Kolejno u pacjentki powinno przeprowadzić się również badania hormonalne i immunologiczne (na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych). Należy też upewnić się czy przyczyną poronienia nie było przypadkiem zakażenie wirusowe, albo bakteryjne: różyczką, toksoplazmozą lub chlamydią trachomatis.

REKLAMA

 


Zajrzyj też na poronilam.pl

logo

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Przeczytaj również:

11/03/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecany film

czat

Partnerzy