Ile kosztuje test na ojcostwo? Koszt testów ojcostwa - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Ile kosztuje test na ojcostwo

Cena testu na ojcostwo to od ok. 600-2500 zł. do 6000 zł. Związana jest z różnymi czynnikami, np. liczbą badanych, rodzajem próbek do badania czy czasem realizacji. Co więcej, na cenę wpływa też rodzaj samego testu, który może być prywatny, sądowy lub w ciąży.

Warto wiedzieć, że wynik zawsze jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo.

Ile kosztuje test na ojcostwo do celów prywatnych?

Koszt testu na ojcostwo do celów prywatnych wynosi od 600 do 2500 złotych. W dużej mierze zależy on od tego, co zawiera cena oraz od wybranego laboratorium. Istotny jest też sposób pobierania próbek oraz ich rodzaj. Próbki pobierane mogą być w domu bądź w placówce i są to mikroślady (np. włosy z cebulkami), wymazy z policzka lub krew. To, ile kosztuje test na ojcostwo związane jest również z liczbą osób badanych i czasem na oczekiwania (niektóre laboratoria oferują wynik nawet w 24 godziny). Koszt zależny jest też od gwarancji stałej ceny, pomocy ekspertów oraz od liczby analizowanych markerów. Warto wiedzieć, że analiza 24 markerów DNA to zawsze pewny wynik, również wtedy, gdy w teście nie uczestniczy matka (badane są próbki tylko od dziecka i potencjalnego ojca).

to_badanie_jest_dostepne_2Ile kosztuje test na ojcostwo do celów sądowych?

Koszt testu na ojcostwo do celów sądowych wynosi ok. 1400-1800 złotych. Na cenę wpływa konieczność zachowania specjalnej sądowej procedury oraz ekspertyza biegłego sądowego (jego funkcję pełni ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa) dołączana do wyniku. W tym przypadku najczęściej nie da się zrealizować testu DNA na ojcostwo za kilkaset złotych, a odmienności w cenie związane są z tym, jak długo trzeba oczekiwać na wynik. Niektóre laboratoria oferują pomoc prawną, z której można skorzystać, realizując badanie.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

To, ile kosztuje test na ojcostwo wykonywany w ciąży zależne jest od sposobu pobierania próbek DNA dziecka. Jeśli izolowane są one z krwi matki, test kosztuje ok. 6000 złotych i można wykonać go już po 10. tygodniu ciąży. Jeśli natomiast pobiera się je w czasie badań prenatalnych (po 13. lub 15. tygodniu), koszt wynosi ok.2000-3000 złotych. Ten drugi sposób umożliwia jednoczesne wykonanie badań w kierunku wad genetycznych i sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Przeczytaj również:

07/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

logo mamy-mamom.pl