Hemoroidy w ciąży. Jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży?Badaniaprenatalne.pl

Hemoroidy w ciąży – jak sobie radzić?

Hemoroidy w ciąży
zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniPierwszym sygnałem wskazującym na hemoroidy jest krwawienie, ból lub swędzenie w okolicach odbytu. Można im zapobiegać stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia. Gdy już się pojawią, wypróbuj sprawdzone domowe sposoby na hemoroidy w ciąży. Jeśli to nie będzie wystarczające, odwiedź lekarza. Przeczytaj nasze porady, jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży i po porodzie.

Hemoroidy w ciąży – przyczyny i objawy

Hemoroidy to nic innego, jak żyły okolicy odbytu, które powiększyły się, gdy ciężar dziecka  zaczyna wywierać nacisk na naczynia krwionośne zlokalizowane w obrębie miednicy. Pojawiają się zwykle w 3. trymestrze i mogą doskwierać również po urodzeniu dziecka. Nacisk wywoływany przez ciężar dziecka zmniejsza ilość krwi powracającej z narządów do serca powodując powstawanie guzków krwawniczych. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu hemoroidów w ciąży są zaparcia spowodowane pohormonalnym spadkiem aktywności układu trawiennego. Pierwszym sygnałem wskazującym na to, że możesz mieć hemoroidy w ciąży lub tuż po porodzie jest krwawienie, ból lub swędzenie w okolicach odbytu. 

Zapobieganie hemoroidom w ciąży: dieta i ćwiczenia

Badania pokazują, że hemoroidy powiększają się z każdą następną ciążą i chociaż nie zagrażają tobie i życiu dziecka to łatwiej zapobiegać im niż leczyć. Aby ustrzec się żylaków odbytu w ciąży konieczna jest odpowiednia, zbilansowana dieta bogata w błonnik i zmiana trybu życia. Zaparcia dodatkowo potęgują uczucie dyskomfortu i nieprzyjemne dolegliwości w odbycie. Właściwe radzenie sobie z nimi może w znaczący sposób wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstawania hemoroidów w ciąży.

Przeczytaj więcej o radzeniu sobie z zaparciami w czasie ciąży.

Bardzo ważne podczas ciąży są również ćwiczenia na mięśnie dna miednicy. Mięśnie te podtrzymują narządy znajdujące się w obrębie miednicy, tj. pęcherz moczowy, macicę i część jelit oraz pomagają kontrolować oddawanie moczu i wydalanie. Odpowiednie ich wyćwiczenie również zapobiega powstawaniu hemoroidów w ciąży. Podstawowym ćwiczeniem jest w tym przypadku napinanie mięśni. Spróbuj sama! To proste! Możesz ćwiczyć wszędzie – w domu, w pracy, w sklepie, podczas spaceru z partnerem. Napinaj mięśnie okolicy odbytu, pochwy i cewki moczowej tak jakbyś chciała powstrzymać wypływ moczu. Wytrzymaj tak przez chwilę, następnie rozluźnij. Różnicuj ćwiczenia na szybkie (na przemian mocno napinaj i rozluźniaj mięśnie) i powolne (napinaj mięśnie tak mocno jak tylko potrafisz przez 10 sek, następnie rozluźnij i po krótkim odpoczynku powtórz). Ćwicz kilka razy dziennie, zwłaszcza pod koniec ciąży i najwcześniej jak to jest możliwe po porodzie. W miarę wzmacniania mięśni zwiększaj ich liczbę i intensywność.

Zobacz też: Dieta w ciąży. Co jeść, a czego unikać.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży: chłodzący kompres i ziołowa kąpiel

 • Postaraj się przede wszystkim schłodzić obolałe miejsce. Pomocny może okazać się kompres żelowy umieszczany na kilka minut w lodówce lub zamrażarce. Jeśli nie masz kompresu możesz usiąść na woreczku z lodem owiniętym w ręcznik lub paczce mrożonego groszku. Zimno uśmierza ból i zmniejsza krwawienie.
 • Rób ziołowe kąpiele lub nasiadówki! W tym celu przygotuj napar z rumianku i kory dębu. Rumianek działa łagodząco, a kora dębu przeciwzapalnie i przeciwkrworocznie. Zioła zaparzaj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, proporcjonalnie zwiększając ilość specyfiku zgodnie z potrzebami kuracji (np. zaparzaj nie jedną, a trzy torebki naraz, aby uzyskać więcej płynu). Po przestudzeniu wlej do miski lub wanny uzyskany napar i stosuj go do podmywania okolic odbytu lub jako nasiadówkę. Pamiętaj jednak, że czas poszczególnych zabiegów nie powinien przekraczać więcej niż 10 minut. Nie przechowuj płynu zbyt długo. Staraj się przygotowywać porcję na jeden zabieg. Działanie ściągające i redukujące krwawienia ma również arnika górska. W aptekach można kupić nie tylko zioła, ale również gotowy płyn. Pamiętaj jednak, że płyn może być oparty na alkoholu i dodatkowo podrażniać. Kupując należy zawsze pytać o preparat przeznaczony do leczenia hemoroidów. Najlepiej stosować wyciąg z arniki w postaci okładów. Dobrze sprawdza się również świeżo zaparzona torebka czarnej herbaty. Tanina zawarta w liściach ma właściwości ściągające i przeciwzapalnie.

Hemoroidy w ciąży –  jak leczyć: maści, kremy i czopki

informacjaPorozmawiaj o swoich dolegliwościach z lekarzem!

Jeśli domowe sposoby nie pomagają niezbędna będzie wizyta u lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie maści, kremów i czopków doodbytniczych. Leki nie tylko zmniejszą ból, ale również uciążliwy świąd. Wśród bezpiecznych leków stosowanych u ciężarnych na żylaki odbytu w ciąży są Posterisan, ProctoGlyvenol i Hemorol. Warto również zaopatrzyć się w leki uszczelniające naczynia, które zmniejszą częstotliwość i intensywność krwawień.

Hemoroidy w ciąży – stadia rozwoju

U większości kobiet na początku rozwój żylaków odbytu odbywa się bezobjawowo. Istniejące w odbytnicy guzki nie są wyczuwalne z zewnątrz i nie bolą. Z czasem, w miarę postępu choroby, mogą wypadać, szczególnie podczas próby parcia przy wypróżnianiu, lecz zwykle cofają się samoistnie. Podczas podcierania pojawia się śladowa ilość krwi, świąd lub pieczenie. Takie symptomy powinny cię zaniepokoić i być sygnałem do zmiany trybu życia i wizyty lekarskiej. Kolejny etap objawia się zwiększoną skłonnością do wypadania hemoroidów z odbytnicy podczas wysiłku fizycznego. Są one stale widoczne i wyczuwalne lecz da je się wprowadzić ręcznie z powrotem do odbytnicy. Najcięższym i zarazem najbardziej dokuczliwym stadium hemoroidów w ciąży jest etap kiedy żylaki wypadają poza odbyt i nie dają się już samodzielnie odprowadzić. Towarzyszą temu objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.

informacjaPamiętaj! Unikaj sytuacji, w których doprowadzasz do ostatniego etapu rozwoju choroby czy dolegliwości. Im wcześniej zaczniesz działać tym leczenie będzie mniej skomplikowane, a ty szybciej odczujesz ulgę!

 

Zobacz też: Badania w ciąży. Jakie są obowiązkowe, a jakie warto zrobić dodatkowo.


Przeczytaj więcej artykułów:

  Przeczytaj również:

  05/10/2015

  6 odpowiedzi na “Hemoroidy w ciąży – jak sobie radzić?”

  1. gosia napisał(a):

   ProctoGlyvenol nie jest bezpieczny dla kobiet w ciazy, na ulotce jest informacja, zeby nie stosowac go w pierwszym trymestrze i tylko po konsultacji z lekarzem.

  2. beata napisał(a):

   Lepiej nie dopuścić do ich powstania i zapobiegać zaparciom, nie jest to łatwe w ciąży bo ucisk na jelita i hormony robią swoje ale łagodny i bezpieczny dicopeg w kryzysowej sytuacji nie zaszkodzi bo nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

  3. Katarzyna napisał(a):

   mnie pomógł hemorosan który kupiłam na allegro

  4. elka napisał(a):

   szybko i dosc bezpiecznie to tylko te korki do krioterapii jak hemorosan lub herorex. zadnej chemii dla mnie i dla mojego Bryanka !

  5. ulkaaaa napisał(a):

   ale o tym sztyfcie criorectum to już nawet lekarz mi mówił i faktycznie działa. Jakoś spokojniej się czuje że nie pakuje w siebie chemii

  6. Patrycja napisał(a):

   hemorosan jest lepszy od criorectum bo ma takie rowki gdzie można nanieść np propolis i skuteczniej działa

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.