celiakia

Nietolerancja pokarmowa – celiakia

Aktualizacja 8/09/2015

Celiakia jest schorzeniem stosunkowo rzadko diagnozowanym. Dzieje się tak za sprawą niecharakterystycznych objawów chorobowych. Oprócz dolegliwości związanych z układem pokarmowym osoby chore na celiakie mogą być ospałe, mieć problemy z koncentracją, mogą im doskwierać bóle głowy oraz innych części ciała. Tak naprawdę są to więc objawy, które świadczyć mogą o prawie każdej jednostce chorobowej. Dlatego też celiakia jest tak trudnym schorzeniem do zdiagnozowania.

Celiakia (choroba trzewna) jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, objawiającym się zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Podstawowe objawy, to: bóle brzucha, utrata apetytu, niedożywienie, apatia, a także szereg innych dolegliwości. Powodem występowania tych objawów jest nietolerancja białka zawartego w zbożach – glutenu.

Celiakia (choroba trzewna) nie jest bynajmniej alergią, choć bardzo często jest za nią mylnie uważana. Jest trwającą przez całe życie pacjenta immunologiczną chorobą o podłoży genetycznym. Jej główną cechą charakterystyczną jest nietolerancja glutenu, czyli innymi słowy białka zapasowego stanowiącego istotny składnik zbóż występujących w Europie takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy też owies. Działający w sposób toksyczny gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni oraz przede wszystkim wchłanianie składników pokarmowych). Efektem tego jest nie wchłanianie pokarmu, które prowadzi do różnych objawów klinicznych.

Skąd się bierze celiakia (choroba trzewna)?

poradnik_co_to_jest_celiaklia Istnieje kilka hipotez tłumaczących wystąpienie choroby trzewnej, niemniej jednak jest ona schorzeniem o niewątpliwym dużym udziale predyspozycji genetycznych. Udowodniono, że u pacjentów z celiakią oraz u ich najbliższych krewnych znamiennie częściej występują pewne typy tzw. antygenów zgodności tkankowej. Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie istnieje silne podejrzenie celiakii możesz wykonać badanie genetyczne, które w większości przypadków jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę - około 90-95% chorych na celiakię ma typowy układ genów predysponujący do choroby.

Diagnostyka celiakii (choroby trzewnej)

Celiakia należy do grupy schorzeń stosunkowo rzadko rozpoznawalnych. Dzieje się tak z uwagi na rozproszone, charakterystyczne dla wielu jednostek chorobowych objawy jak i również mała świadomość powszechności zachorowań na Celiakię także w wieku dojrzałym.

Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie istnieje silne podejrzenie celiakii możesz wykonać badanie genetyczne, które w większości przypadków jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę - około 90-95% chorych na celiakię ma typowy układ genów predysponujący do choroby. Choć u 15-20% zdrowych ludzi także jest nosicielem tego układu genów i badanie genetyczne nie zawsze daje 100% pewność (żadne badanie w kierunku diagnostyki celiakii jej nie daje), to jest ono przesłanką wzmacniającą podejrzenie celiakii i pozwala podjąć odpowiednie kroki.

Stwierdzenie obecności alleli HLA świadczących o predyspozycjach do choroby trzewnej pomaga wykluczyć zagrożenie celiakii oraz umożliwia rozpoznanie osób zagrożonych tą chorobą. Badanie takie jest szczególnie zalecane członkom rodziny chorego, osobą z grupy podwyższonego ryzyka oraz w przypadku niepewnego lub brakującego miana przeciwciał (np. pacjenci z niedoborem immunoglobuliny A!).


05

Wskazania do wykonania badania genetycznego w kierunku diagnostyki celiakii:

  • kliniczne podejrzenie celiakii
  • krewni pierwszego i drugiego stopnia osób chorych na celiakii
  • choroby powiązane z celiakią
  • częste występowanie celiakii w rodzinie
  • w celu kontroli przebiegu choroby lub działania leczenia dietetycznego.

Gdzie można wykonać badanie

Badanie, o którym czytasz można wykonać w certyfikowanym laboratorium genetycznym testDNA istniejącym na rynku od 2003 roku. Należy ono do czołówki firm wykonujących badania genetyczne. Klienci testDNA oprócz samego testu otrzymują od nas również:

  • Możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji ze specjalistą badań genetycznych.
  • Materiały informacyjne na temat danego schorzenia, metod diagnozy.
  • Pomoc w znalezieniu specjalisty zajmującego się leczenie danego schorzenia.

Więcej informacji na temat badania w kierunku celiakii znajdziesz na stronie www.testdna.pl

Gdzie szukać informacji

informacja Więcej informacji na temat diagnostyki celiakii możesz uzyskać na bezpłatnej infolinii testDNA : 800 007 771, lub też pod numerem (32) 445 34 26 oraz adresem e-mail: info@badaniaprenatalne.pl

 11/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

01_reklama

zbadajnasienie

czat

Porada genetyka

08

03

pakiet badań po poronieniu

Polecane artykuły

05

Badanie na trombofilię

07

09

Kobieco.pl

mmlogo1

kliknij

baner