Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie - Badaniaprenatalne.pl

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

depresja poporodowa

Depresja poporodowa dotyczy ok. 10-20% wszystkich mam i pojawia się do roku po porodzie. Objawia się m.in. obniżeniem nastroju, spadkiem zainteresowań i problemami w relacji z dzieckiem (np. brak radości z zajmowania się nim, przesadny lęk o jego zdrowie). Często konieczne jest skorzystanie z psycho- i/lub farmakoterapii.

Spis treści:

Objawy depresji poporodowej
Przyczyny depresji poporodowej
Depresja poporodowa a baby blues
Diagnostyka i leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa – objawy

Objawy depresji poporodowej można podzielić na kilka grup: emocjonalne, dotyczące ciała, poznawcze i związane z dzieckiem. Symptomy związane z emocjami to przede wszystkim: obniżenie nastroju, rozdrażnienie, spadek samooceny, zwiększona płaczliwość, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze. U kobiety często pojawiają się również bezsenność lub nadmierna senność, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, spadek libido, bierność, duży spadek lub wzrost masy ciała czy poczucie odrealnienia i problemy z koncentracją.

Zaburzone mogą być również relacje z dzieckiem. Czasami obecne są niechęć do zajmowania się nim, unikanie kontaktu czy nawet myśli o wyrządzeniu mu krzywdy, a czasami – lęk przed brakiem kompetencji wychowawczych, strach o zdrowie dziecka czy przesadne zamartwianie się.

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyn tego problemu jest bardzo dużo: od zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, przez stres związany z nową sytuacją, po traumatyczny poród. Ryzyko pojawienia się choroby zwiększają także złe relacje z partnerem czy innymi bliskimi osobami, problemy różnego rodzaju (np. finansowe), poczucie wyobcowania, bardzo duża wrażliwość czy perfekcjonizm. Większe ryzyko pojawienia się depresji poporodowej występuje również u tych kobiet, które już cierpiały z powodu tej choroby (w ciąży lub nie).

Podobny artykułDepresja w ciąży?


Najnowsze artykuły:


Depresja poporodowa a baby blues

Specjalista zwykle różnicuje depresję poporodową z innym stanem – tzw. baby blues. Baby blues dotyczy aż 80% mam i pojawia się zaraz po porodzie w związku ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Kobieta obserwuje u siebie zmęczenie, wahania nastrojów, stres, drażliwość, brak energii czy niepewność co do tego, jak opiekować się dzieckiem, jednak objawy nie są mocno nasilone. Ten stan utrzymuje się od ok. 2 do ok. 6 tygodni i nie wymaga pomocy lekarskiej, ponieważ ustępuje samoistnie.

Przeczytaj równieżBaby blues świeżo upieczonego ojca

Depresja poporodowa – diagnostyka i leczenie

Jeśli u kobiety pojawiają się objawy depresji poporodowej, najlepiej udać się do specjalisty. Często konieczne są zarówno psychoterapia, jak farmakoterapia. Zwykle działa się więc dwutorowo. Nieodzowne jest również wsparcie bliskich czy innych mam w podobnej sytuacji. Szybkie wdrożenie leczenia pozwoli nie tylko poczuć się lepiej i wyjść z choroby, ale również poprawić relacje matki z dzieckiem i innymi członkami rodziny.

Przeczytaj też: Planowanie ciąży. Jak przygotować się do ciąży?


Oceń

Data publikacji: 25/03/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *