Co to jest celiakia?

co to jest celiakia

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu czyli białka występującego w popularnych zbożach takich jak: owies, żyto, pszenica. Jest chorobą autoimmunologiczną i dziedziczoną rodzinnie to znaczy, że będzie nam towarzyszyć całe życie.

Celiakia powoduje kłopoty z przyswajaniem niezbędnych witamin i minerałów co powoduje liczne niedobory. Skutkami niedoborów mogą być zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę a nawet poronienia. Warto zatem poznać jej przyczyny i szybko podjąć leczenie aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji nieleczonej celiakii.

Celiakia jest odpowiedzialna za niedobory

Celiakia powoduje kłopoty z przyswajaniem składników odżywczych i wyniszcza organizm. W organizmie kobiety chorującej na celiakię, po spożyciu glutenu powstają przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe i w efekcie utrudniają przyswajanie niezbędnych substancji odżywczych oraz wywołują przewlekłe zapalenie jelita cienkiego. W efekcie kobieta cierpi na liczne niedobory np. wit. Z grupy B, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, cynku, które objawiają się poprzez: suchą skórę, problemy ze szkliwem, wypadanie włosów, zaburzenia menstruacji, wzdęcia, bóle brzuchaanemię, poronienia.

Jak zdiagnozować celiakię?

Celiakię możemy zdiagnozować na każdym etapie życia. Objawy celiakii zmieniają się z wiekiem, przez co lekarze miewają problem z jej wykryciem. U dzieci typowe objawy celiakii to bóle brzuszka, wymioty, biegunki, zaburzenia wzrostu lub wzdęcia. Z czasem symptomy nieleczonej celiakii przybierają inną postać – poza gastryczną: obniżony nastrój, depresja, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę a nawet przyczynia się do poronień.

U dorosłych kobiet objawy celiakii możemy zaobserwować przez trudności z zajściem w ciążę a nawet z utrzymaniem jej. Wiąże się to z niedoborami m.in. kwasu foliowego spowodowanego kłopotami z przyswajaniem w zniszczonym jelicie cienkim.

Magdalena Kornacka, dietetyk:

Objawy celiakii mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą to być objawy ze strony układu pokarmowego np. przewlekła biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, jadłowstręt, spadek masy ciała oraz niedobór masy ciała. Jak również objawy spoza układu pokarmowego dotyczące wielu różnych układów i narządów. Wynikają one z zaburzeń wchłaniania, których przyczyną są zmiany w obrębie jelit oraz immunologicznego charakteru choroby. Do takich objawów zaliczamy :

objawy ze strony układu krwionośnego: niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość megaloblastyczną (niedokrwistość powstała na skutek nieprawidłowej syntezy DNA), skazę krwotoczną (skłonność do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów)
objawy ze strony układu mięśniowo-kostnego: osteoporozę (stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiemmasy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania), osteopenię (obniżona gęstość mineralna kości), miopatię (osłabienie siły mięśni),
objawy ze strony układu nerwowego: depresję, padaczkę, migreny, ataksję (zaburzenie koordynacji ruchowej ciała),
objawy ze strony układu rozrodczego: zaburzenia reprodukcji – na skutek niedoborów mikro i makroelementów (cynku, selenu, żelaza, i kwasu foliowego) oraz zaburzenia miesiączkowania, wczesną menopauzę, poronienia, martwe porody, bezpłodność męską i żeńską,
objawy występujące w jamie ustnej: afty, niedorozwój szkliwa zębowego.

Jeżeli obserwujesz u siebie podobne objawy, to zanim zdecydujesz się na eliminację glutenu z pożywienia wykonaj badania, aby mieć pewność, że to właśnie celiakia może być przyczyną Twoich problemów.

Źródło:  Barbara Aleksandra Cichańska CELIAKIA  DIETA BEZGLUTENOWA NIEZBĘDNE INFORMACJE I PORADY 

Na celiakię możemy zachorować gdy odziedziczymy gen DQ2 i/lub DQ8, dlatego najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem zdiagnozowania choroby są badania genetyczne. Dzięki nim jednoznacznie wykluczymy chorobę lub będą najdokładniejszym wskazaniem do dalszej diagnostyki. Jednocześnie wykonując test dna na celiakię mamy szansę na uniknięcie biopsji jelita cienkiego, która u dzieci wykonywana jest pod narkozą.

Jak leczyć celiakię?

Skuteczne leczenie celiakii polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety glutenu. Należy to zrobić pod kontrolą dietetyka, ponieważ  dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna to znaczy, że wraz z usunięciem większości produktów pacjentka pozbywa się innych substancji odżywczych. Dzięki współpracy z dietetykiem plan żywieniowy zostanie skomponowany w taki sposób aby zawierał komplet witamin i minerałów.


Oceń

Data publikacji: 13/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *