Badania prenatalne a samoistne poronienia - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania prenatalne a samoistne poronienia

Witam,

Mam 36 lat. Jestem po 3 samoistnych ( nawykowych) poronieniach ( 5 tydz; 10 tydz; 6 tydz;). Obecnie jestem w 10 tyg ciąży. Przyjmuję Clexane, Acard, Folik. Czy powinnam poddać się badaniom prenatalnym inwazyjnym czy wystarczą badania nieinwazyjne ? Nie wiem czy to nie zaszkodzi mojej ciąży.

pozdrawiam,
Joanna

Agnieszka Kurczuk-Powolny

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Specjalista ginekolog-położnik
Agnieszka Kurczuk-Powolny

Szanowna Pani,
Ze względu na wiek i przebyte poronienia, na pewno warto zrobić badania nieinwazyjne (USG i test PAPP-A) w 11-14 tygodniu ciąży. Jeśli wyniki tych badań wykazałyby podwyższone ryzyko wad wrodzonych, wtedy dopiero warto zastanowić się nad badaniami inwazyjnymi. Badania inwazyjne to najczęściej amniopunkcja lub rzadziej wykonywana biopsja trofoblastu. Badania te polegają na nakłuciu pod kontrolą USG jamy macicy i pobraniu do badania komórek płodu zawartych w płynie owodniowym lub w kosmówce. Ze względu na konieczność nakłucia, obarczone są pewnym ryzykiem poronienia i straty ciąży na skutek samego zabiegu. Ryzyko to waha się od 0,5 do 1 % w przypadku amniopunkcji, przy biopsji trofoblastu jest nieco wyższe. Dlatego nie wykonuje się ich rutynowo, tylko w przypadku, gdy ryzyko związane z ich wykonaniem nie jest większe, niż ryzyko samej wady, którą mają wykryć.
Wiele zależy od tego, czego się Państwo bardziej obawiają- straty kolejnej ciąży, czy ewentualnej wady wrodzonej dziecka. Trzeba też pamiętać, że badania prenatalne, nawet inwazyjne, nie pozwalają wykryć WSZYSTKICH wad i nie dają 100% pewności, czy dziecko będzie zdrowe. Niezależnie od decyzji, co do badań inwazyjnych, na pewno warto powtórzyć USG około 20 tygodnia ciąży i potem około 30 tygodnia. Można wtedy wykryć wady strukturalne, jak wady serca, dające się korygować chirurgicznie zaraz po porodzie.
Leki, jakie Pani obecnie przyjmuje, są właściwe i pozwalają mieć nadzieję, że ta ciąża zakończy się pomyślnie, czego serdecznie życzę.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny

powrót

badanie po poronieniu

Przeczytaj również:

14/06/2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.