Badania i szczepienia przed ciążą - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania i szczepienia przed ciążą

Planujesz ciążę? Marzysz o dziecku i chciałabyś, aby Twój maluszek urodził się zdrowy? Zadbaj o to jeszcze przed planowaniem ciąży! Wykonaj odpowiednie badania przed ciążą, aby mieć 100% pewność, że nic nie będzie zagrażać rozwijającemu się płodowi. Poniżej znajdziesz informację na temat tego, które badania są szczególnie ważne..

Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne lub korzystasz z wkładki wewnątrzmacicznej na ok. 2-3 miesiące przed planowaną ciążą powinnaś zaprzestać ich stosowania. Warto też poddać się badaniom laboratoryjnym krwi oraz moczu.

Jeśli zajdzie konieczność warto poszerzyć badanie podstawowe przed ciążą np. o określenie stężenia hormonu tarczycy w surowicy krwi. Jeśli badania przed planowaną ciążą wykażą nieprawidłowości leczenie należy rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę.

Dzięki badaniom przed planowaną ciążą możliwe jest stwierdzenie m.in.:

  • Zakażeń układu moczowego
  • Niedokrwistość
  • Choroby wątroby i nerek
  • Cukrzycę
  • Nietolerancję glukozy

Uwaga! Infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet w ciąży stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. Co gorsza, często tego typu zakażenia przebiegają całkowicie bezobjawowo, a przyszła matka nie ma świadomości istniejącego zagrożenia. Dlatego też to takie ważne, aby przed planowaną ciążą upewnić się, że nic nam nie dolega. Dowiedz się więcej na temat zakażenia układu moczowo-płciowego…

 

poradnik_przygotowania_do_ciazyBadanie przed ciążą, jakie warto jeszcze wykonać, to określenie grupy krwi oraz współczynnik RH (jeśli do tej pory takie badanie nie było przeprowadzane). Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy Ty masz współczynnik RH- natomiast ojciec dziecka RH+ . Jeśli dziecko odziedziczy krew po ojcu wówczas dochodzi do konfliktu serologicznego.

 

W takiej sytuacji przy drugiej ciąży (nawet jeśli pierwsza zakończyła się poronieniem) organizm matki zaczyna atakować przenikające do jej organizmu krwinki rozwijającego się płodu. Może to z kolei doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Dlatego też zaleca się podawanie matce po pierwszej ciąży specjalnego preparatu.

Warto wiedzieć:

  • Będąc w ciąży automatycznie znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na zakrzepicę. U 90% ciężarnych chorujących na zakrzepicę, objawy występują tylko w lewej nodze.
  • Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań ciąży i połogu jest zakrzepica. Być może nie słyszałaś jeszcze o tym, że zakrzepica bardzo często przebiega bezobjawowo, a zator tętnicy płucnej bywa przyczyną zgonu ciężarnych. Dowiedz się więcej na temat zakrzepicy w ciąży…

Szczepienia przed ciążą

Na około 3 miesiące przed planowaną ciążą powinnaś poddać się badaniu na obecność przeciwciał przeciwróżyczkowych. Jeśli wynik badania będzie ujemny koniecznie zaszczep się przed ciążą na różyczkę. Choroba ta jest bowiem bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.

.

Przeczytaj również:

04/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

logo mamy-mamom.pl