Badanie glukozy w ciąży – poziom cukru na czczo i krzywa cukrowa w ciąży

badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży pozwala sprawdzić, czy ciężarna nie choruje na cukrzycę, w tym cukrzycę ciążową. Badania cukru wykonuje się minimum 2 razy: na początku ciąży – poziom cukru na czczo oraz tzw. krzywą cukrową między 24 a 28 tygodniem ciąży. Nieprawidłowe wyniki badania glukozy w ciąży pozwalają szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Spis treści:
Pierwsze badanie glukozy w ciąży – poziom cukru na czczo
Na czym polega krzywa cukrowa w ciąży?
Jak się przygotować do badania cukru w ciąży?
O czym informuje wynik badania cukru w ciąży?
Jak leczyć cukrzycę w ciąży?

Pierwsze badanie glukozy w ciąży – poziom cukru na czczo

Ten test wykonywany jest na początku ciąży, w 9-10 tygodniu ciąży. W laboratorium oznaczana jest ilość glukozy w surowicy krwi. Badanie polega więc na pobraniu krwi od kobiety i późniejszej analizie. Aby badanie było wiarygodne, należy być na czczo – najlepiej wykonać je więc z samego rana.

Nawet jeśli wynik tego testu jest prawidłowy, w późniejszym etapie ciąży konieczne jest przejście kolejnych badań glukozy. Jeśli natomiast stężenie glukozy jest zbyt wysokie, może to świadczyć o cukrzycy. Konieczne jest wtedy udanie się do diabetologa i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Na czym polega krzywa cukrowa w ciąży?

Badanie glukozy w ciąży podzielone jest na 2 etapy: w pierwszym kobiecie pobierana jest krew żylna na czczo, w drugim – 2 razy po wypiciu glukozy. W zależności od laboratorium, glukozę należy kupić samemu w aptece lub wypić tę, którą oferuje placówka. 50 lub 75 gramów glukozy rozpuszcza się w 150-200 ml wody, a powstały roztwór należy wypić w ciągu kilku minut.

Po 60 minutach krew pobierana jest drugi raz, a po kolejnej godzinie – trzeci. Nie należy w czasie oczekiwania opuszczać laboratorium, by nie forsować organizmu. Należy pamiętać, by zarezerwować sobie na badanie minimum 3 godziny.

Jak się przygotować do badania cukru w ciąży?

Aby badanie wiarygodne, warto się do niego odpowiednio przygotować. Test powinien być przeprowadzany wtedy, kiedy kobieta jest zdrowa – nawet niewielkie przeziębienie powinno zostać wyleczone.

Przed badaniem nie należy być również na diecie nisko węglowodanowej, która mogłaby zaburzyć wynik. Warto zrezygnować z wysiłku fizycznego 24 godziny przed testem, a z jedzenia 12 godzin przed. W czasie picia glukozy niektóre kobiety mogą doświadczyć mdłości, dlatego, w miarę możliwości, warto przyjść do laboratorium z osobą towarzyszącą.

Czytaj więcej w artykule eksperta: Jak przygotować się do badań w ciąży?

O czym informuje wynik badania glukozy w ciąży?

Jeśli wynik pierwszego badania glukozy w ciąży (wykonywanego w 9-10. tygodniu) był prawidłowy, natomiast krzywa cukrowa pokazuje przekroczenie normy – ciężarna choruje prawdopodobnie na tzw. cukrzycę ciążową. Lekarz skieruje wtedy kobietę na dalsze badania oraz do diabetologa. Leczenie cukrzycy jest jak najbardziej możliwe, konieczne jest jednak poznanie jej przyczyny. Czynniki sprzyjające rozwojowi cukrzycy ciążowej to otyłość, występowanie insulinooporności jeszcze przed ciążą, występowanie cukrzycy u członków rodziny oraz nadmiar żelaza w organizmie. Czytaj więcej: Cukrzyca ciążowa a poziom żelaza w krwi

Jeśli wynik jest natomiast prawidłowy i mieści się w normie – zarówno na czczo, jak i po wypiciu glukozy – wszystko jest w porządku.

Zobacz też: Na czym polega cukrzyca ciążowa?

Jak leczyć cukrzycę w ciąży?

Niewielkie przekroczenie norm zwykle można uregulować specjalną dietą, która polega na zmniejszeniu spożycia cukrów prostych (słodycze, białe pieczywo, owoce etc.). Tylko niewielka liczba kobiet musi rozpocząć leczenie insulinowe. Po urodzeniu cukrzyca ciążowa najczęściej przechodzi, jednak dla pewności warto po jakimś czasie wykonać krzywą cukrową raz jeszcze.

Nieleczona cukrzyca w ciąży może nie tylko odbić się na zdrowiu przyszłej mamy, ale również jej dziecka. Może ono również zachorować na cukrzycę, mieć skłonność do otyłości, makrosomię, a nawet urodzić się z wadami wrodzonymi. W skrajnych przypadkach nieleczona cukrzyca może powodować poronienia.


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.7/5 - (9 głosów / głosy)

Data publikacji: 04/08/2019, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *