22 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży, ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

22. tydzień ciąży, czyli początek drugiej polowy ciąży to dla przyszłych rodziców czas wielu wzruszeń. Mogą oni już wykonać USG 3D i obserwować, jak rozwija się maluszek. Ile wynosi prawidłowa waga dziecka w 22. tygodniu ciąży? Jaka powinna być długość dziecka w 22. tygodniu ciąży? Jak zmienia się w tym czasie ciało mamy i jakie badania wykonać, aby upewnić się co do zdrowia maluszka? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. 22. tydzień ciąży – który to miesiąc?
2. 22. tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?
3. 22. tydzień ciąży – brzuch mamy
4. 22. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
5. USG 22. tydzień ciąży – normy – jak interpretować wyniki badania?
6. 22. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
7. 22. tydzień ciąży – waga i długość dziecka
8. 22. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
9. 22. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

22. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ciąża 22. tydzień – to drugi semestr ciąży, koniec 5 miesiąca. Jest to czas ogromnie ważny pod względem rozwoju malucha – wygląda już niemal jak noworodek. Z mamą ma coraz lepszy kontakt – rozpoznaje dotyk i zaczyna odczuwać smak. Ćwiczy nowo poznane umiejętności i trenuje mięśnie, które dopiero co się rozwinęły. To czas, kiedy przyszła mama powinna szczególnie zadbać o komfort malucha.

22. tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?

Jak czuje się kobieta będąca w 22. tygodniu ciąży? Dolegliwości takie jak mdłości ustępują, ale za to mogą się pojawić zaparcia, hemoroidy w ciąży, zgaga, czy skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. Ciężarna wyczuwa już dość wyraźnie ruchy maleństwa, lecz nie są one jeszcze zbyt częste. W 22. tygodniu ciąży nadal utrzymują się także problemy ze znalezieniem właściwej pozycji przed snem – można je rozwiązać poprzez zasypianie na lewym boku oraz umieszczenie pomiędzy prawym a lewym kolanem poduszki. Taki zabieg poprawi krążenie, przyniesie także ulgę dla kręgosłupa.

Ciąża 22. tydzień to również czas, kiedy coraz intensywniej pracują gruczoły potowe, a co za tym idzie, zwiększa się potliwość ciężarnej. Organizm się wtedy ochładza i pozbywa się tego, co nieprzydatne – niebezpiecznych produktów przemiany materii. Jakie jeszcze symptomy może dawać 22. tydzień ciąży? Objawy, które mogą się pojawić na tym etapie ciąży to problemy z dziąsłami, jeśli do tej pory ich nie było. Rozpulchnione często krwawią i bolą. Warto zatem, aby kobieta zmieniła szczoteczkę na miękką i myła je delikatnymi, kolistymi ruchami.

Mniej przyjemne objawy 22. tygodnia ciąży to także tzw. cukrzyca ciężarnych, holestaza lub nadciśnienie – jeśli dojdzie do wystąpienia tego typu zaburzeń, konieczna jest interwencja lekarska. Wszystkie niepokojące dolegliwości należy zgłaszać lekarzowi, gdyż mogą one być niebezpieczne dla mamy i dziecka. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli z jakichś przyczyn doszłoby do przedwczesnego porodu to dziecko na tym etapie rozwoju ma już szanse na przeżycie w inkubatorze.

22. tydzień ciąży – brzuch mamy

Ciąża 22. tydzień oznacza powiększanie się płodu, a tym samym wyraźne zaokrąglenie brzucha ciężarnej oraz przybranie na wadze. Ten tydzień upływa także pod znakiem częstszych wizyt w toalecie. Wynika to z faktu, iż powiększająca się macica w 22. tygodniu ciąży jeszcze bardziej uciska na pęcherz moczowy.
Polecamy:  Cukrzyca ciążowa

informacjaWarto wiedzieć: Staraj się zasypiać na lewym boku, między prawym a lewym kolanem umieszczając poduszkę. Taki zabieg sprawi, że ukrwienie nie zmieni się, a twój kręgosłup będzie odpoczywał.

 

22. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

W 22. tygodniu ciąży zwykle nie wykonuje się badań, o ile nie są one absolutnie konieczne. W przypadku ciąży o przebiegu fizjologicznym wizyty kontrolne do 28. tygodnia ciąży winny odbywać się co 4 tygodnie, od 28. do 36. tygodnia co 2 tygodnie, a po 36. tygodniu ciąży co tydzień. Tak więc na następną wizytę należy się udać dopiero za dwa tygodnie, a więc w 24. tygodniu ciąży.
Ważne: jeśli ciężarna do tej pory nie wykonała drugiego badania USG w ciąży, tzw. USG połówkowego, to jest to ostatni dzwonek, by je zrobić. Badanie dostarczy informacji na temat tego, jak przebiega 22. tydzień ciąży, gdzie znajduje się dziecko w kontekście rozwoju oraz czy istnieje ryzyko wystąpienia jakichś nieprawidłowości.

Zobacz też: Badania prenatalne – na ratunek dziecku!

USG 22. tydzień ciąży – normy – jak interpretować wyniki badania?

Interpretacja wyników badania USG połówkowego to zadanie lekarza prowadzącego ciążę. Rodzicom powinna w zupełności wystarczyć podstawowa wiedza na temat tego, jakie parametry są analizowane podczas badania. Oto najważniejsze z nich:
• AFI – wskaźnik płynu owodniowego,
• ASP – akcja serca płodu,
• CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa,
• EFW– przybliżona waga dziecka,
• NB – kość nosowa,
• NF – fałd karkowy,
NT – przezierność karkowa.

22. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Jak wygląda dziecko w 22. tygodniu ciąży? Zdjęcia płodu ukażą, że ma ono nadal zamknięte oczy, ale na jego twarzyczce pojawiły się brwi i rzęsy oraz niewielkie włoski. Maluch potrafi odróżniać bodźce docierające z zewnątrz, czuje smak i ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku, odbiera także dźwięki oraz rozpoznaje głos mamy. Jego oczy są wrażliwe na światło przenikające przez skórę mamy, dzięki czemu odróżnia światło od ciemności. Twarz jest dobrze uformowana, lecz brak w pełni wykształconej kości nosowej sprawa, że na jej środku znajduje się niewielki guziczek zamiast noska.
Maluch nadal ćwiczy mięśnie poprzez gimnastykę twarzy oraz ciągłe zaciskanie piąstek i rozprostowywanie palców. Skurcze przepony widoczne w badaniu USG jako czkawka wspomagają rozwój oddychania. Narządy wewnętrzne funkcjonują coraz lepiej. A co, jeśli chodzi o masę ciała w 22. tygodniu ciąży. Ile waży dziecko? Jak duże wymiary już osiąga? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

22. tydzień ciąży – waga i długość dziecka

Poniżej odpowiadamy na dwa istotne pytania, które nurtują pary spodziewające się dziecka, mianowicie, ile wynosi masa ciała malucha w 22. tygodniu ciąży oraz ile waży ciąża w 22. tygodniu:
wymiary płodu w 22. tygodniu ciąży – wielkość płodu w 22. tygodniu ciąży jest zbliżona do kolby kukurydzy. Długość dziecka w 22. tygodniu ciąży kształtuje się bowiem na poziomie około 25 cm. W odróżnieniu od wcześniejszych etapów ciąży nóżki i rączki malucha są już proporcjonalne.
22. tydzień ciąży – waga dziecka – aby sprawdzić przeciętne parametry dla 22. tygodnia ciąży, ile powinno ważyć dziecko, można się posłużyć kalkulatorem wagi płodu. Ile waży płód w 22. tygodniu ciąży? Prawidłowa waga dziecka w 22. tygodniu ciąży wynosi około 350-450 gramów. Oczywiście jest to wartość przybliżona – kobiety, które poszukują odpowiedzi na pytanie, jaka waga dziecka w 22 tygodniu ciąży jest idealna, często są w szoku, ponieważ niektóre dzieci są mniejsze, a inne nieco większe niż zakłada norma.

22. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Ciąża 22. tydzień to czas, by pamiętać o ćwiczeniach mięśni dna miednicy – regularne ich napinanie oraz rozluźnianie jest przygotowywaniem do porodu. Dodatkowo przeciwdziała takiemu problemowi jak nietrzymanie moczu.

22. tydzień ciąży to także odpowiedni moment na zrobienie USG 3D. Badanie pozwala na bardzo dokładne (aż w 3 wymiarach) sprawdzenie, jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży. Zdjęcia USG 3D to bardzo wzruszająca pamiątka dla rodziców maluszka. Po odczekaniu jeszcze kilku tygodni można także wykonać nowoczesne badanie USG 4D. Kiedy kości twarzoczaszki są już wykształcone, badanie pokaże mimikę dziecka – uśmieszki i grymasy uwiecznione malucha w postaci filmu to kolejna piękna pamiątka z czasu ciąży.

22. tydzień ciąży to także dobry czas, aby pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzenia. Na zajęcia uczęszczają zwykle kobiety po 25 tygodniu, para ma więc jeszcze trochę czasu na poszukanie najbardziej odpowiedniego miejsca. Zajęcia w szkole rodzenia nie są obowiązkowe, ale warto z nich skorzystać, ponieważ stanowią one bogate źródło wiedzy i przygotowują do porodu, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Można na nie uczęszczać razem ze swoim partnerem.

22. tydzień ciąży to również rozpoczęcie przygotowań do przywitania malucha na świecie. Warto rozejrzeć się np. za wózkiem, fotelikiem samochodowym, łóżeczkiem. Ciąża 22. tydzień oznacza także dobry moment na pakowanie wyprawki do szpitala, z niezbędnym wyposażeniem. Przyszła mama będzie się czuć bezpiecznie, wiedząc, że jest gotowa także na wypadek, gdyby dziecku bardzo spieszyło się na świat.

22. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

W 22. tygodniu ciąży należy zwrócić szczególną uwagę także na:
• dietę – powinna ona być odpowiednio zbilansowana, tak aby mama i jej dziecko otrzymywali odpowiednią ilość pierwiastków mineralnych i witamin,
• sposób ubierania się – ciężarna powinna nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Dzięki temu mniej odczuje nadmierną potliwość.
Przeczytaj również: Drugi trymestr ciąży


1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/12/2015, Data aktualizacji: 31/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *